Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 776.

Zpráva

právního výboru o vládním návrhu na změnu zákona z 21. března 1918 čís. 108 ř. z. a § 411 tr. ř. (Tisk 581.)

Poněvadž zákon z 21. března 1918 čís. 108 ř. z. nemluví o odčinění odsouzení, jež stihlo příslušníka našeho státu v cizině a poněvadž i takovéto odsouzení uvádí se v seznamu trestů našeho příslušníka, bylo nutno uvedený zákon doplnit a stanovit, u kterého soudu má náš příslušník podati žádost, aby odčiněno bylo odsouzení vyslovené v cizině. Odčinění mělo by ovšem účinky jen pro oblast našeho státu. Tomu chce vyhovět čl. 1. vládního návrhu.

Doplněk a změna § 411 tr. ř. staly se nutnými státním převratem z 28. října 1918. V § 411 tr. ř. dosud je uveden císař jako hlava bývalé říše rakousko-uherské, který má právo prominouti nebo zmírniti trest. V témž paragrafu nemluví se o trestech, které stihly příslušníka československého státu před 28. říjnem 1918 u některého soudu bývalé říše rakousko-uherské, ležícího však mimo obvod Československé republiky. Těmto nesrovnalostem a nedostatkům vyhovuje čl. 2. vládního návrhu.

Právní výbor uznávaje nutnost vládou navrhované změny a doplnění § 411 tr. ř. a § 5 zákona z 21. března 1918 čís. 108 ř. z. usnesl se dne 20. března 1918 navrhnouti Národnímu shromáždění, by schválilo tento návrh zákona.

V Praze dne 5. dubna 1919.

Dr. Witt v. r.,
Dr. Matoušek v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne...................................................................................1919,

kterým se mění odstavec 1. § 5 zákona z 21. března 1918, č. 108 ř. z. a doplňuje § 411 tr. ř.

Čl. 1.

Odstavec 1. § 5. zákona z 21. března 1918, č. 108 ř. z. mění se takto:

O tom, má-li odsouzení býti odčiněno, rozhoduje sborový soud, který rozhodl v I. stolici, nebo v jehož obvodě jest okresní soud, který rozhodl v I. stolici, jde-li však o příslušníka československé republiky, který byl odsouzen některým soudem v cizině, rozhoduje sborový soud, v jehož obvodě jest domovská obec odsouzencova; nebylo-li by jí možno bez zvláštního šetření zjistiti, rozhoduje sborový soud I. stolice, v jehož obvodu leží poslední známé bydliště odsouzencovo. Neměl-li ho v republice československé a byl-li žadatel odsouzen ve Vídni, rozhoduje zemský jako trestní soud v Praze, jinak zemský trestní soud v Brně.

Čl. 2.

První odstavec § 411 tr. ř. se mění takto:

Prominouti nebo zmírniti trest přísluší, pokud zákon jinak neustanovuje, presidentu republiky.

K témuž paragrafu se přidává tento odstavec:

Byl-li příslušník Československého státu odsouzen před 28. říjnem 1918 některým soudem bývalé říše Rakousko-uherské, ležícím však mimo obvod československé republiky, nutno podati žádost za milost u soudu stejného druhu, jaký rozhodl v I. stolici, v jehož obvodě jest domovská obec odsouzencova; nebylo-li by možno bez zvláštního šetření ji zjistiti, podá se žádost ke sborovému soudu I. stolice, v jehož obvodu leží poslední známé bydliště odsouzencovo; neměl-li ho v republice československé, podá se, byl-li žadatel odsouzen ve Vídni, k zemskému jako trestnímu soudu v Praze, jinak zemskému trestnímu soudu v Brně.

Čl. 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Čl. 4.

Provedením tohoto zákona se pověřuje ministr spravedlnosti.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP