Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 774.

Vládní návrh.

Zákon

Ze dne.............................................................................1919,

týkající se zatímních opatření k ochraně známek.

Na základě usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

Čl. I.

Známky ochranné, které u některé obchodní a živnostenské komory bývalé říše Rakousko-uherské do dne vyhlášení tohoto zákona zapsány byly, budou chráněny v území republiky československé s prioritou původní přihlášky, prohlásí-li majitel známky, pokud tak již před zmíněnou vyhláškou náležitě neučinil, do 31. prosince 1919 příslušné obchodní a živnostenské komoře v tuzemsku, resp. majitel známky, chráněné pro podnik mimo republiku československou za podmínek reciprocity, obchodní a živnostenské komoře v Praze, že se domáhá ochrany známkové pro oblasť československého státu.

Žadatelům dlužno současně s ohláškou předložiti tři exempláře známky, jejíž identitu potvrdí obchodní a živnostenská komora, u níž známka byla původně zapsána, resp. žadatelům, jejichž známky zapsány jsou u některé obchodní a živnostenské komory bývalého Rakouska-Uherska, území československé republiky vyjímaje, mimo to ověřený výtah ze známkového rejstříku.

Uplynulá doba trvání ochranné známky se do desetiletí ochrany započítá.

Známky cizozemců, které byly zapsány buď jen u obchodní a živnostenské komory ve Vídni neb jen u obchodní a živnostenské komory v Budapešti, budou chráněny na žádost v celém území republiky československé s původní prioritou, však v území, kde platnosti doposud neměly, pouze s výhradou práv třetích.

Čl. II.

Zákon ze dne 27. června 1908 ř. z. č. 123, pokud jím agendy známek přikázány byly ministerstvu veřejných prací, pozbývá platnosti.

Čl. III.

Zákon ze dne 6. ledna 1890 ř. z. č. 19, pozměněný novelou ze dne 17. března 1913 ř. z. č. 65, mění se takto:

§ 3. č. 1. nahražuje se tímto ustanovením: obsahují výhradně obraz nebo jména presidenta republiky nebo jiných osob o stát zasloužilých a všeobecně známých.

§ 4. nahražuje se následujícím ustanovením: Takové známky, při nichž obraz nebo jména presidenta republiky nebo jiných osob o stát zasloužilých a všeobecně známých, veřejný znak nebo vyznamenání tvoří součást jejich, dovoleno registrovati jen tehdy, když na základě nynějších ustanovení právo k užívání těchto zvláštních značek bylo dříve prokázáno.

V § 15 nahražují se slova: "pěti zlatých" slovy: "padesáti korun".

Spory v § 30 odstavec 1. uvedené jest znovu zahájiti.

Čl. IV.

Paragrafy 32, odst. 4, 33, 34 a 35 zákona ze dne 6. ledna 1890 č. 19. ř. z. resp. články V. odst. 2, VI. a VI1. novely ze dne 17. března 1913 ř. z. č. 65 se zrušují.

Čl. V.

Zákon ze dne 30. července 1895 ř. z. č. 108, mění se takto:

Předposlední odstavec § 4 doplňuje se tímto ustanovením: Lhůty uplynulé v době od 28. října 1918 do 31. prosince 1919 se prodlužují do 30. června 1920.

Odst. 1. § 5. se nahražuje tímto ustanovením: Kdo nemá v území republiky československé stálého bydliště nebo sídla, může uplatňovati práva na základě výše citovaných zákonů jakož i tohoto zákona jen tenkráte, ustanoví-li si v československé republice oprávněného zmocněnce.

Čl. VI.

Zákon tento nabývá platnosti dnem vyhlášení.

Čl. VII.

Provedením pověřují se ministři obchodu a pRáv.

Poznámky:

K článku 1. Tento článek obsahuje přechodné ustanovení. Vychází se v něm zásadně z myšlenky, že práva známková v bývalé Rakouské říši nabytá, budou respektována i v území republiky československé, vyhoví-li chranitel určitým formalitám, již z důvodů evidenčních nezbytně nutným.

K článku 2. Článek tento jeví se nutným za účelem uvarování se konfliktů kompetenčních, poněvadž obor působnosti jednotlivých ministerstev cestou zákonnou posud stanoven nebyl.

K článku 3. Změnu § 3. odst. 1. zmíněného zákona vyžaduje úcta k presidentu republiky. Nutno, aby jména neb obrazu jeho nebylo užíváno jako značky na věcech nevhodných, neb od osob nepovolaných.

Vyznamenáním v § 4. uvedeným, rozuměny byly dle prakse bývalých rakouských ministerstev řády, v předložené osnově rozuměny jsou tímto výrazem vyznamenání, která jednotlivcům udělena byla na výstavách, neb různými korporacemi atd.

Ve formálním ohledu se navrhuje, aby osnova byla přikázána výboru právnímu.

V Praze dne 4. dubna 1919.

Ministr obchodu:
Dr. Stránský, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP