Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 767.

Dotaz

člena Národního shromáždění J. Marka a soudruhů na ministra vnitra o hrubém šikanování českých příslušníků Československé republiky, zaměstnaných u státních drah na Moravě a pro nedostatek bytů, bydlících dosud ve Vídni. Děj ve stanici Břeclavě podáváme tak, jak nám byl postiženými dodán. Informace došlé zní:

Jsme přesazeni ze stavu státních drah německo-rakouských do provozních dílen v Přerově.

Jelikož nám není možno v Přerově ani v okolí nalézti byty, jsou nuceny naše rodiny žíti dosud ve Vídni. Pro návštěvu svých rodin a urovnání rodinných a bytových věcí, jakož i pro obstarání čistého prádla, zaopatřili jsme si legitimace vydané 17. března 1919 okresním hejtmanstvím v Přerově a vidované 19. března 1919 německo-rakouským vyslanectvím v Praze, jež nás opravňovaly k cestě do Vídně a z Vídně do Přerova. Výlohy spojené s obstaráním těchto legitimací, hradili jsme společně.

Dne 23. března většina z nás jela do Vídně a nebyly nám činěny jak od české, tak i německé pohraniční stráže žádné překážky, naše cestovní průkazy shledány v úplném pořádku.

Při jízdě nazpět, dne 25. března, v Břeclavě u revise byl tázán zámečník Jan Kratochvíl výkonným orgánem, mnoho-li veze sebou peněz. Se slovy "zde jsou všechny" sáhl do náprsní kapsy a podal tázajícímu se zápisník, v němž byla jedna stokorunová československá bankovka a.75 korun drobných.

Tato částka byla shledána závadnou a 50 korun drobných, jakož i cestovní legitimace byla řečenému zámečníku komisařem pohraniční stráže, Josefem Požitkem, odňata.

Prosba za vydání cestovní legitimace byla odmítnuta s poukazem, že nevyhovuje nařízením a že bude zaslána do Brna. Na poznámku, že tytéž legitimace mají 34 zřízenci, již ve vlaku sedící, byl Jan Kratochvíl vyzván, by přivedl důvěrníky těchto zřízenců do úřadovny.

Této výzvě jsme vyhověli a na naši otázku, "co si přejete, pane komisaři", odpověděl komisař: "Ukažte mi své pasy!" Když do nich nahlédnul, pravil: "To jsou tytéž; ještě dnes budou odeslány na policejní ředitelství nebo na místodržitelství do Brna."

Na naši žádost, by nám neztěžoval návštěvu našich rodin, které jednou za měsíc jsme nuceni navštívit, jakož že nekonáme těchto cest pro zábavu a že s obstaráním těchto pasů měli jsme značné peněžní výlohy, odpověděl: "Do toho mi nic není!"

Podotkli jsme mu, že přes 3000 železničních zřízenců, kteří jsou přesazeni z německého Rakouska na různá místa, jako: do Plzně, Prahy, Loun, Pardubic, Brna a na Slovensko mají tytéž pasy a nedělají jim nikde nijakých obtíží při cestování, pouze on v Břeclavě je shledává závadnými, odpověděl: "Dobře, že to vím, tedy nepojede nikde nikdo; o to se již postarám; anebo musejí ti páni v Praze vydati nová nařízení; v tom případě vrátíme vám vaše legitimace poštou."

Na naši námitku, že to bude dlouho trvat a někteří kolegové že mají nemocné členy rodiny, cynicky odpověděl: "Vůbec nikam nepojedete, i kdyby vám žena umírala, nepojedete!"

Upozornili jsme ho ještě, že toto jednání jest bezúčelné, nikomu neprospěje a nás jenom poškodí.

Dokud nedostaneme bytů v Přerově, jsme nuceni tyto cesty stůj co stůj konati a musejí nám tedy býti vydány pasy jiné, což bude míti za následek obtěžování dotčených úřadů, a to jak v Přerově, tak i v jiných místech, kde jsou železniční zřízenci z Vídně přesazeni, což při dnešním přetížení úředníků kancelářskou prací jest zbytečno, a nám tímto jednáním vzniknou zase značné výlohy, kterých nám nikdo nenahradí.

Apelovali jsme naň, aby se vžil do naší těžké situace, ve které jsme; z Vídně jsme byli nuceni odejít a zde se nám dělají zbytečné překážky, načež on mávl rukou a řekl: "Do toho mi nic není."

Tím bylo naše jednání ukončeno.

Nutno jest podotknouti, že revisor cestovních průkazů, který konal službu toho dne ve vlaku mezi Břeclavou a Přerovem, nám naše legitimace též kontroloval a shledal je bezvadnými, takže pouze komisař Josef Požitek je neuznává platnými.

Z tohoto jeho jednání vzniká mezi přesazenými železničními zřízenci velké rozhořčení.

Až potud došlá informace. Podotýkáme, že 31. března byly legitimace dotčeným zřízencům vráceny, což znamená, že nebylo možno o správnosti jejich pochybovati.

Tím jen ostřeji vyznačeno jest svévolné jednání komisaře Požitka.

V poznámce o "umírání ženy" jeví se hrubý rys povahy tohoto pána a my se proto tážeme:

Chcete zamezit, pane ministře, jednou pro vždy, aby čeští příslušníci, z Vídně na Moravu přeložení, nemající ale bytu a jen proto ve Vídni bydlící, nebyli v Břeclavě obtěžováni orgány pohraniční stráže, neznajícími, jak zřejmo z vrácení bezvadných legitimací, ani nařízení a ještě méně slušnosti?

V Praze 3. dubna 1919.

J. Marek,

Merta Rudolf, J. Teska, Brožík, Hybeš, Fr. Houser, Štěpánek, Hummelhans, Brodecký, J. Kříž, Pavlán, Jaroš, Vaněk, F. Časný, B. Ecksteinová, Pik L., K. Dědic, Aust L., Johanis, Nádvorník.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP