Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 765.

Dotaz

členů Národního shromáždění Drů Mareše, Horáčka, Němce, Srdínka, na pana ministra Národní obrany o vyklizení místností fakulty právnické a filosofické od vojska.

Stav právnické a filosofické fakulty české co do místností jest velice neutěšený.

Jeví se takto: a) na fakultě právnické.

Demobilisací se nahrnul na tuto fakultu takový počet posluchačů, že jest jich zapsáno celkem přes 2000. V prvém ročníku samotném jest zapsaných posluchačů 1000. Pro všechny tyto posluchače jsou k disposici ve starém Karolinu pouze čtyři (!) místnosti, prastaré a zcela nedostatečné, které již za staré vyučovací správy byly známy jako kus evropské ostudy. Tím se stává:

a) jsou nemožny veškeré přednášky parallelní, ježto není kde přednášeti;

b) profesoři místo svých řádných pěti, šesti hodin povinných přednášek mohou přednášeti pouze dvě nebo tři hodiny, ježto není kde, z čehož vzniká ve vědomostech posluchačů hotová poušť;

c) místnosti v Karolinu jsou denně až do devíti hodin večer zadány, tak že se nemůže ani řádně větrati a studentstvo i učitelé trpí zkaženým vzduchem značné škody na zdraví, jsouce téměř otravováni:

d) není místností zkušebných, kolloquia jsou odbývána na chodbě.

Až do r. 1914 bylo uvedeným nedostatkům pomoženo tím, že bývalé ministerstvo vyučování přikázalo pro třetí a čtvrtý ročník fakulty místnosti v bývalé Akademii uměni naproti Rudolfinu. Avšak na začátku války byly místnosti tyto fakultě odňaty pro tamější vojenskou nemocnici. Při tom tam zůstala seminární knihovna fakulty, která byla naházena bez ladu a skladu do dvou místností a tam vzácné knihy z pozůstalosti vynikajících profesorů fakulty právnické, knihovna Bráfova, Kaizlova, Pražákova propadají zvolna zkáze.

Ministerstvo Národní obrany přes stálé protesty neučinilo nic, aby místnosti v Akademii uměni naproti Rudolfinu uvolnilo.

b) Na fakultě filosofické.

Od října 1914 jsou pro účely vojenské zabrány posluchárny české fakulty filosofické v Klementinu. V létě r. 1918 vojenská správa rakouská přislíbila jejich evakuaci a vyklidila vskutku již německou část Klementina, do té doby rovněž zabranou. Proto doufala česká fakulta filosofická, že tím spíše se tak stane s jejími posluchárnami po převratu státním. Pobočka nemocnice tu umístěná byla pak sice opravdu zrušena, ale ministerstvo Národní obrany přes opětovnou žádost zabraných místností nevydalo, nýbrž zřídilo v nich kancelář Černého kříže a transitní stanici pro vracející se zajatce a nedává ani žádné naděje, že by v blízké době bylo ochotno míti ve věci té náležitý zřetel k nutné potřebě českého vysokého školství.

Potřeba ta jest vskutku naléhavá. Česká fakulta filosofická jest, hledě k místnostem svým v neobyčejné tísni. Počet vlastních posluchačů jejich vzrostl velice demobilisací, jež rázem uvolnila několik zadržovaných ročníků, přednášky filosofické navštěvuji však také posluchači jiných fakult a četní mimouniversitní hospitanti kursů jazykových, literárních a jiných. Pro všecku tuto massu posluchačstva fakulta má v najatém domě v ulici Krakovské jedinou posluchárnu, rovněž jedinou posluchárnu menší má v najatém domě v ulici Veleslavínově, potom bývaly taneční sál v ulici Lázeňské a tré nedostatečných poslucháren v t. zv. Kaulichově domě na Karlově náměstí. Při rostoucím počtu profesorův a docentův a při rozčlenění fakulty na jednotlivé odbory vědné, stává se vystřídání přednášejících v těchto několika místnostech takřka nemožným; jest nutno posouvati přednášky do pozdního večera a zdravotní stav studentstva se vážně ohrožuje jak přeplňováním síní, tak přebíháním z budovy do budovy. Nadto hrozí fakultě, že výpovědi, které není již možno právně čeliti, pozbude od ledna 1920 posluchárny v ulici Krakovské, čímž značná část kollegií se octne doslova na ulici i s děkanátem fakultním.

To jsou poměry zjevně nedůstojné vysoké školy a přinášejí těžkou škodu zájmu veřejnému. Studentstvo naše, které za dnešních poměrů drahotních jen s tak značnou oběti v Praze může prodlévati, nemá ani pro studium své náležitého útulku a jest roztrpčeno, zvláště když vidí denně při návštěvě universitní knihovny v Klementinu, že posluchárny fakultní jsou vojenskou správou obsazeny pro účely, jimž by kterákoli budova jiná stejně dobře posloužila.

Proto jeví se vydání Klementina, pokud přísluší české fakultě filosofické, věcí vskutku neodkladnou tím spíše, že také opravy místností a jejich zařízení, vojenskou správou namnoze valně poškozeného, nemalý čas zaberou.

Jest pochopitelné, ze ministerstvu Národní obrany není snadno nalézti rychle náhrady za objekty, jejichž užívání přejalo od někdejší vojenské správy rakouské, ale životní zájem českého školství vysokého, naší dotud jediné university, zaslouží zajisté toho, aby byl chráněn od úplného rozvratu. Naše mládež, která ztratila tolik let těžkou službou vojenskou, nesmi býti aspoň nyní zadržována ve svém postupu studijním a znechucována okolnostmi, jejichž náprava při dobré vůli jest vskutku možná.

Vzhledem k tomuto stavu na obou řečených fakultách se podepsaní táží pana ministra Národní obrany:

Je tento stav panu ministru znám?

Jest pan ministr ochoten naříditi, aby byly vyklizeny jak místnosti v bývalé Akademii umění naproti Rudolfinu pro fakultu právnickou, tak příslušné posluchárny v Klementinu pro fakultu filosofickou?

Jest pan ministr ochoten naříditi tak bez odkladu, aby úprava řečených místností mohla býti vykonána v době velikonočních prázdnin a tím aby bylo lze v letním semestru konati přednášky v prostředí aspoň poněkud přiměřenějším?

V Praze 3. dubna 1919.

Dři. Mareš, Horáček, Němec, Srdínko, Syllaba,

Boh. Fischer, V. Rebš, Machar, Dr. Herben, Dr. Franta, Dr. Lukavský, Kvapil, Dr. Vratislav Černý, Dr. Vaněk, Sokol, Dr. Budínský, Alois Jirásek, Dr. Velich, Viková-Kunětická, Ing. Bečka, Mattuš, Dr. Jar. Brabec, Dr. Matoušek, Dr. Jar. Stránský, Dr. Schieszl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP