Zasedání Národního shromáždění československého 1919.

Tisk 734.

Návrh

člena Národního shromáždění Modráčka, Austa a soudruhů, aby bylo sestátněno reálné gymnasium v Berouně.

Kuratorium městského reálného gymnasia v Berouně, žádá jménem vydržovatelů města Berouna a okresu berounského, aby ústav tento vzat byl do správy státní, a žádost svou dokládá tímto:

Město Beroun a okres berounský zřídily před 9 roky městské reálné gymnasium v Berouně, aby vyhověly kulturní potřebě průmyslového i lidnatého města i okresu. Ústav tento kromě toho měl ještě význam národnostní, ježto jím čelilo se poněmčovacím choutkám velkého průmyslu, zvláště Pražské železářské průmyslové společnosti, jež zřídila německé závodní školy v Podčáplích a Staré Huti.

Žactvo však z těchto německých škol přichází do středního ústavu v Berouně, čímž se vliv a neblahé účinky těchto německých škol paralysují.

Že ústavu tohoto v městě Berouně bylo nevyhnutelně třeba, nasvědčuje čilá jeho frekvence, neboť ústav měl koncem roku školního 1917/18 celkem 407 žáků veřejných a 58 žáků soukromých, celkem tudíž 465 žáků v 8 třídách a v 5ti pararelkách, a jest tedy jedním z nejfrekventovanějších ústavů v celých Čechách a v celém kraji, ježto nejbližší ústavy v Praze, Rakovníku, Příbrami a Rokycanech nijak touto frekvencí vykázati se nemohou.

Čilá tato frekvence nejlépe dokumentuje nutnost existence ústavu tohoto, na němž kromě ředitele zaměstnáno jest 13 učitelů skutečných a 16 suplentů a doporučuje, aby byl převzat do správy státní, ježto ústav vyhovuje veškerým podmínkám moderního ústavu, maje svou vlastní moderně zařízenou budovu se zahradou a bohaté a vzorně zařízené sbírky.

Stavba budovy, vyžadující částky přes 600.000 korun, a vydržování ústavu, vyžadující ročního nákladu přes 145.000 K, zatěžují finance obce i okresu tou měrou, že tyto korporace jsou na pokraji finanční krise, a tím, že by byl ústav převzat ve správu státní, značně by se ulevilo oběma vydržovatelům, na které ještě zvláště veliké úkoly, jako kanalisace města, stavba okresní nemocnice a chorobince, čekají.

Z důvodů tuto uvedených navrhují podepsaní, aby tento ústav převzat byl ve správu státní.

Návrh tento budiž odevzdán výboru školskému.

V Praze dne 1. dubna 1919.

Modráček, Aust,

Biňovec, Bechyně, Časný, Charvát, Ecksteinová, Pavlán, Ant. Němec, Ed. Burian, Merta, Vaněk, Kolaříková, Srba J., Kouša J., Marek Jarosl., Němeček J., Cingr Petr, Dr. Witt, Prokeš, Šáda, Rouček J.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP