Zasedání Národního shromáždění československého 1919.

Tisk 731.

Odpověď

ministra pošt a telegrafů na dotaz člena Národního shromáždění Josefa Hucla a soudruhů ze dne 11. března 1919 (tisk č. 593) o postupu poštovní spořitelny.

Po státním převratu dne 28. října 1918 byly přerušeny náhle veškeré styky s centrálními úřady vídeňskými a nastala také značná hospodářská porucha tím, že obecenstvo přestalo vkládati peníze na složenky vídenské poštovní spořitelny a platy potřebné konalo buď přímo nebo peněžními dopisy. Tím se stalo, že se octly státní finance a hlavně poštovní úřady ve velikých peněžních nesnázích, poněvadž nebylo dostatek hotových peněz k výplatě poštovních a platebních poukázek, které se u poštovních úřadů nahromadily a to tím více, ježto majitelé vídenských kont ve vídeňské poštovní spořitelně svá konta vypovídali.

Aby mohly býti tyto poukázané, do milionů jdoucí částky vyplaceny, byla nucena poštovní správa vypůjčiti si potřebný peníz u různých bank a platiti za to dosti značný úrok.

Tento důvod a pak snaha po odpoutání se od poštovní spořitelny vídeňské přiměly poštovní správu, že se odhodlala ihned zříditi vlastní československý šekový úřad.

Povolavši několik českých úředníků od vídeňské poštovní spořitelny jako instruktory a potřebný počet pomocných sil, zahájila poštovní spořitelna za velmi svízelné situace předběžné práce a počala již 20. listopadu 1918 svoji činnost.

Vývoj poštovní spořitelny, která vykonala přípravné práce za 14 dní, kdežto vídenská spořitelna potřebovala k nim celý rok, byl překvapující a rázem přivedl novou hybnost do celé manipulace poštovně-pepěžní a tak i veřejné a možno právem říci, že měl velký vliv na práce spojené s poslední úpravou valutovou, ba že bez vlastní poštovní spořitelny by byla tato úprava s velkými potížemi spojena.

Rozmach české poštovní spořitelny byl hned od počátku značný, tak že již v prvních týdnech své působnosti musila zaměstnávati na 700 pracovních sil, avšak práce její tísněna byla všemi možnými nedostatky. Úředníci musili pracovati bez nejnutnějšího zařízeni při stolech vypůjčených z jedné pivovarské zahrady a v místnostech, velikosti její neodpovídajících. Pro poštovní spořitelnu bylo třeba prostorných místností, které nemohla pro malé porozumění dotyčných faktorů nikde nalézti. Z počátku dostalo se ji útulku v chlapecké škole u sv. Jindřicha, která se již za měsíc ukázala nedostatečnou a musilo být úřadováno i na chodbách.

Vzrůst agendy přímo volal po nutném rozšíření a poněvadž nebylo možno obdržeti druhou školní budovu u sv. Jindřicha, která by se pro své prostranné síně byla nejlépe hodila, pátráno bylo úsilovně po místnostech jiných. V tu dobu vyklízelo vojsko reálku »Na Smetance« a obecnou školu v Žižkově ulici a bylo tedy žádáno, aby tyto budovy se dostaly poštovní spořitelně, aby tak mohla úkolům na ni kladeným dostáti. Ačkoliv bylo výslovně uváděno, že bude těchto budov použito pouze přechodně do začátku školního roku 1919, přece pozvedli se proti dočasnému zabírání těchto škol všichni možní činitelé, žactvo zahájilo stávku a začaté již adaptační a instalační práce byly přerušeny, takže musilo být od zamýšleného přestěhování upuštěno.

Byl učiněn nový pokus, aby byla poštovní spořitelna umístěna v reálce vršovické, kterou rovněž vojsko na intervenci ministerstva pošt a telegrafů vyklidilo. Avšak i zde narazil tento pokus na odpor.

Poněvadž poměry u poštovní spořitelny té doby byly již naprosto neudržitelny a poněvadž by bylo tak značně decentrální umístění tak vyhledáváného peněžního ústavu jako je poštovní spořitelna, velmi nevýhodné, vystěhovalo se ministerstvo pošt a telegrafů z místností, které prozatímně drželo v hlavní poštovní budově v Praze a obsadilo vršovickou reálku, postoupivši poštovní spořitelně v hlavní poštovní budově tím uprázdněné místnosti.

Tím bylo poštovní spořitelně na okamžik pomoženo, avšak další její, vzrůstem agendy vyvolávané, rozšíření bylo v hlavní poštovní budově, která již dávno nestačí umístěným v ni oddělením, naprosto vyloučeno, poněvadž by tím nutně byl býval ohrožen ostatní poštovní, telegrafní a telefonní provoz. Následek nedostačujících místností přirozeně byl, že nemohlo býti přibráno dosti sil ke zpracování stále rostoucí agendy, čímž vznikaly nezpracované zbytky a tím vznikaly různé nemilé příhody v peněžním obratu.

Tato okolnost a přerušení veškerého styku s poštovní spořitelnou vídeňskou po 10. březnu 1999 a tím přivoděný značný vzrůst vkladův u poštovní spořitelny pražské byly by měly nezbytně za následek, že by bylo nastalo zhroucení tak trapně a svízelně vybudovaného našeho mladého všeobecně prospěšného peněžního ústavu, a proto odhodlala se poštovní spořitelna, ač velmi nerada, prozatímnímu preventivnímu opatření v tom směru, že zatím omezila přijímání spořitelních vkladů pouze na svoje vlastní složní lístky, doufajíc, že se jí v krátké době přece nějak podaří, získáním potřebných místností vyhnouti se hrozící katastrofě.

Poštovní spořitelna počítala při tom s brzkým získáním kláštera u sv. Gabriely na Smíchově, který by jejím účelům úplně vyhovoval. Poněvadž však koupě tohoto objektu bude přece vyžadovati ještě nějaké doby, pokusilo se ministerstvo pošt a telegrafů znovu získati shora zmíněné školy na Smetance, do nichž mělo být opět nastěhováno vojsko, a dosáhlo toho konečně, že jí školy tyto byly do 15. června 1919 dány k disposici. Hned, jak se potřebné formality skončily, přestěhovala se poštovní spořitelna do těchto škol a počne dnem 24. března 1919 úřadovati v plném rozsahu, t. j. přijímati šekové vklady jak na svoje složenky, tak i na složenky vídeňské spořitelny, které tím budou moci býti za jistých podmínek vypotřebovány, ovšem pouze pro vklady pro poštovní spořitelnu pražskou, poněvadž, jak shora uvedeno, veškerý styk s poštovní spořitelnou vídeňskou jest naprosto přerušen. Nelze ovšem zamlčeti, že pražská poštovní spořitelna připravuje se tím o značné příjmy, jež získala za zaplacené již složenky a tiskopisy vídeňská spořitelna - leč ředitelství v zájmu rozvoje našeho obchodu a průmyslu rádo přináší tuto oběť.

V Praze dne 22. března 1919.

Ministr pošt a telegrafů:
Jiří Stříbrný, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP