Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 721.

Odpověď

ministra Národní obrany na dotaz člena Národního shromáždění B. Fischera a soudruhů o vyklizení školní budovy na Rudolfově nábřeží, aby Umělecko-průmyslová škola mohla se opětně přestěhovati do starých svých místností. (Tisk číslo 466.)

Jest mi skutečně líto, že v daném případě jsem nucen odpověděti tazatelům negativně, tím více je mi toho líto, že úplně chápu trapnou situaci, ve které následkem zabrání svých místností vojskem se nalézá ústav tak významný, jako škola Umělecko-průmyslová.

Škola tato a školy s ní sousedící byly zařízeny po převratu nákladem 40.164 K 72 h pro Stráž Svobody, a ze zařizovacích výloh kromě položky 572 K 20 h za zhotovení nábytku byly by ostatní v případě přesídlení ztraceny, nehledě k dalším výlohám, jež ihned povstanou uváděním místností do původního stavu. V souhrnné sumě není zahrnut materiál, ze zásob ministerstva bezplatně dodaný.

Tato finanční obtíž nebyla by však pro rozhodnutí moje směrodatnou, kdy jde o nepochybné kulturní zájmy národa. Pohříchu při vládnoucí dnes nouzi v Praze o místnosti nebylo lze nalézti jiný objekt, který by pro trvalejší ubytování Stráže Svobody mohl býti vzat v úvahu. Pomýšlelo se sice na převedení tohoto oddílu do katolického pedagogia v Bubenči, avšak při komisionelní prohlídce budovy referenty ministerstva Národní obrany shledána byla způsobilou pouze pro umístění kanceláří, kdežto pro ubytování pluku jsou místnosti tyto nedostatečné a nevhodné. Stejně nemožným se ukázalo umístiti Stráž Svobody ve sladovně na Smíchově, nebo v pivovaře v Holešovicích.

Dovoluji si podotknouti, že v situaci stejně obtížné jako škola Umělecko-průmyslová nalézá se celá řada škol jiných, jejichž správy důrazně žádají ministerstvo Národní obrany o nápravu. Tato okolnost zavdala mi podnět k iniciativní akci, aby otázka ubytování vojska a vojenských úřadů v Praze řešena byla všeobecně a pokud možno k uspokojení všech dotčených činitelů. Akce, jež má za účel omeziti pražskou posádku na nejmenší možný stav, využíti plně prostoru jednotlivých objektů, zejména nemocničních a použíti k odlehčení Praze vojenských objektů na venkově, nalézá se již v proudu a vyslovuji naději, že aspoň částečně povede k cíli. V tom případě Umělecko-průmyslová škola bude mezi prvními objekty, které vojenský erár uvolní. Pro letošní školní rok při pokročilosti času nemá tato akce tak jako tak žádného významu, a bude-li do počátku příštího školního roku možno podstatně zmenšiti počet vojska a provésti vhodnou jeho dislokaci, bude též možno vyhověti požadavku pánů tazatelů, jehož oprávněnost znovu uznávám, aniž by vojenské správě povstaly nepřekonatelné ubytovací obtíže.

Po těchto vysvětlivkách, doufám, že nebude pochybnosti o nejlepší vůli vojenské správy, i když jsem nucen odpovídati záporně.

V Praze 24. března 1919.

Ministr Národní obrany:
V. Klofáč v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP