Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 593.

Dotaz

člena Národního shromáždění Josefa Hucla a soudruhů na ministra pošt a telegrafů, o postupu poštovní spořitelny.

Když zařízena byla československá poštovní spořitelna, musela česká veřejnost očekávati, že stalo se tak proto, aby byla bývalá rakouská poštovní spořitelna úplně nahrazena, a nikoliv proto, aby rozvoj obchodů spořitelny byl stěžován, omezován a znemožňován.

Obecenstvo a ústavy, služeb poštovní spořitelny používající, spokojily se rády nutným počátečním omezením, podle něhož byl otevřen u československé poštovní spořitelny účet jen tomu, kdo ho měl již u spořitelny vídeňské.

Poštovní spořitelna v Praze, po zahájení své činnosti připustila, aby se užívalo složních lístků vídeňské poštovní spořitelny a přímo doporučila ústavům, nemohouc nových ihned dodati, aby si složní lístky u vídeňské poštovní spořitelny objednaly.

Při obtížném počátku ústavu opatření takové bylo dojista zcela pochopitelné.

České pojišťovny, sdružené v Pražském sdružení pojišťoven, které většinou své placení a inkasso opatřují poštovní spořitelnou a jsou tedy jejími velkými zákazníky, jen podle tohoto doporučení opatřily si značné, do sta tisíců jdoucí zásoby složních lístků vídeňské spořitelny, které svým pojištěncům rozeslaly.

Každé inkasso musí býti totiž vždy měsíce napřed připraveno, složní lístky pro statisíce pojištěnců podle adres a čísel pojistek vyplněny a rozeslány. To vyžaduje při statisících pojištěnců jednak mnoho práce (vyplňování a rozesílání složních lístků), jednak značného nákladu s opatřením složenek, vyplněním (honorář úřednictvu) a rozesláním jejich (poštovné).

Značná část takto pro nejbližší dobu objednaných složenek jest již v rukou pojištěnců, kteří nyní a v nejbližších měsících splatné premie pojistné na ně platiti hodlají. Zbytek mají pojišťovny v zásobě, aby nerušeně inkasso připravovati mohly, když poštovní spořitelna Pražská do dneška většího množství složních listů dodati nemůže.

Pojednou oznámila poštovní spořitelna Pražská kolem 1. března - sotva pojišťovny, podle vlastní její rady, potřebné složenky si opatřily a větší část složenek pojištěncům expedovaly, že prý pro nedostatek potřebných místností nutno činnost omeziti a že od 10. března t. r. nebudou poštovní úřady přijímati vkladů na složní lístky vydané vídeňskou poštovní spořitelnou.

Toto opatření jest nejvýš nespravedlivé a bezohledné. Poštovní spořitelna, když doporučovala pojišťovnám, aby si opatřily složenky vídeňské, znala způsob inkassování premií a musela věděti, jaké náklady a obtíže jsou spojeny se změnou, nařízenou tak náhle a bez předchozího upozornění. Nejen to! Spořitelna věděla také, že obtíže činnosti, jež musí překonávati, nebudou tak hned překonány a chtěla-li omeziti činnost, což pro nový ústav je velmi povážlivý způsob zahájení činnosti, neměla hnáti zákazníky do velikých nákladů při přípravě inkassa vídeňskými složenkami.

Na stížnost Pražského sdružení pojišťoven odmítla poštovní spořitelna odstoupiti od svého opatření a vymlouvá se v oznámení ze dne 2. března t. r. na nedostatek místností a ve vyjádření ze dne 3. t. m. rozepisuje se docela vůči svým zákazníkům o obtížích, jaké měla a má při pokusech domoci se u vlády nových místností. Prý bylo nutno raději službu omeziti. Zákazem, používati složenek vídeňských které zákazníci na radu poštovní spořitelny si koupili, - prý nastane ochabnutí činnosti, zpracovány budou "zbytky" a zatím "se zvýšenou energií budou hledány místnosti".

Ochromuje se tedy začínající se předůležitý obchodní ústav, působí se zákazníkům škoda do tisíců jdoucí jen proto, že nedostala poštovní spořitelna reálky na Smetance nebo ve Vršovicích!

To nevěděla správa poštovní spořitelny, když začínala, že bude v Praze obtíž s místnostmi a neznala ani přibližně rozsahu českého obchodu poštovní spořitelny?

V československé republice začíná státní ústav peněžní svou činnost tím, že zavírá krám, poněvadž se nepřipravil ani na obtíže s místnostmi ani na rozsah obchodů svých. Činí tak s odůvodněním, že si zatím dodělá "resty" a že bude se zvýšenou energií hledat - místnosti! A nejen to! Na svých zákaznících žádá správa ústavu docela, aby sami vymáhali na vládě pro poštovní spořitelnu nové místnosti!

Tak jsme si věru založení a vedení důležité instituce státní, jakou má býti poštovní spořitelna, nepředstavovali.

Zákazníkům. kteří vinou spořitelny měli ohromné náklady a jejichž obchodování novým opatřením jest na celé období ohroženo, řekne se prostě: od toho a toho dne složenek, které jsme vám sami doporučili, nepřijímáme; nové složenky se nedodají a poštovní spořitelna bude bez práce, aby si dodělala "zbytky" a mohla hledat - místnosti! Poštovní spořitelna oznamuje, že prý bude ještě dána příležitost upotřebiti zásob všech starých tiskopisů. Tím ohromná škoda pojišťovnám a jiným zákazníkům způsobená nebude nijak odčiněna, neboť při inkassu prémií účtů každý složní lístek je podle znění smlouvy neb účtů časem i částkou upraven a nedá se z pravidla vícekráte upotřebiti. Mimo to není ani možno v krátké lhůtě všechny pojištěnce a zákazníky vyrozuměti, že nastala změna ve způsobu inkassa a vyrozumění znamená jen další škodu, obecenstvu způsobenou. (Poštovné!)

Proto dlužno krok poštovní spořitelny jako nepromyšlený a škodlivý odsouditi a činí tedy podepsaní

dotaz:

Je ministr pošt a telegrafů ochoten naříditi, aby bylo ihned odvoláno nařízení poštovní spořitelny Pražské, že nebudou proto, že činnost její je omezena, přijímány od 10. března 1919 vklady na složní listy, vydané vídeňskou poštovní spořitelnou?

V Praze dne 11. března 1919.

J. Hucl,

Lukeš, Hübner, Dr. Hnídek, V. Stoupal, Sonntág, Malík, Dr. Jar. Stránský, Špaček, Karel Jonáš, J. Marek, Dr. Kyjovský, Dr. Herben, Vojta, Dr. Červinka, Malkus, J. Vraný, Sechtr, Dr. Budínský, Heinrich, Horáček, Fr. Hybš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP