Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 587.

Odpověď

ministra sociální péče na dotaz člena Národního shromáždění Dra Mazance a soudruhů, týkající se prohlídek konaných ve válečném sirotčinci "Joaneum" V Praze II. (Tisk 533.)

Pan Dr. Mazanec a soudruzi tázali se mne, zda-li jest mi známo, že úředník ministerstva sociální péče prohlížel válečný sirotčinec "Joaneum" v Praze lI. a stalo-li se tak se souhlasem ministerstva. K dotazu tomu odpovídám takto:

Ústav "Joaneum" v Praze II. Salmova 8 podal ministerstvu sociální péče žádost za státní subvenci. Z toho důvodu bylo nutno vyšetřiti, jaké jsou poměry ústavu po stránce finanční a administrativní a jaké výsledky vykazuje ústav po stránce výchovné.

Téměř současně oznámil pomocný výbor legionářský, zřízený při ministerstvu Národní obrany, že ústav "Joaneum" přikládá si název "Válečný sirotčinec pro sirotky po padlých legionářích a vojínech" a vyžadoval, aby bylo zjištěno, zda ústavu název ten po právu přísluší a zda jest ústav způsobilý svým zařízením, aby jeho výchovné péči mohly se svěřovati děti po padlých legionářích. Tento požadavek vyžadoval, aby byly vyšetřeny poměry ústavu také po stránce právní.

Vyšetřením tím byl pověřen instruktor ministerstva sociální péče Václav Tlapák, který dne 19. února podal mně o výsledku svého šetření zprávu.

Dle této zprávy nazývá se spolek dle stanov "Joaneum", spolek ku vzdělání katolických učenníků; jeho účelem jest vzdělávati katolické učenníky, uchovávati a utvrzovati je u víře katolické, aby tak pravými katolickými tovaryši a mistry byli. (§ 2. stanov.)

Mezi prostředky k dosažení tohoto cíle uvádí se v § 3., lit. f) "založení a vydržování sirotčince pro hochy toho času po padlých vojínech". Spolek zejména na tiskopisech žádajících o příspěvky, používá názvu "Válečný sirotčinec pro sirotky po padlých legionářích a vojínech"; dle sdělení oddělení 8 Zemské politické správy spolek nezažádal o změnu názvu v tomto směru, takže není oprávněn názvu toho používati.

Požadavek instruktorův, aby mu byly ukázány knihy a zápisy týkající se hospodářství ústavu, byl odůvodněn zmíněnou již žádostí za subvenci. Poněvadž příznivé vyřízení takové žádosti vyžaduje však také přesvědčení úřadu, že jest pedagogické a zdravotní vedení ústavu takové, aby bylo docíleno účelu, byl instruktor oprávněn ptáti se na jídelní lístky, vyptávati se chovanců a pod. Dle sdělení instruktora nedělo se tak způsobem nepřípustným.

Co se týče legitimování třeba jest zvláště podotknouti, že jmenovaný úředník legitimoval se 17. února železniční jízdenkou na plné jeho jméno znějící, což místoředitel sirotčince Jaroslav Gardavský uznal dostatečným a teprve druhého dne žádal, aby mu předložena byla legitimace, z níž by byl zvláště patrný účel prohlídky a odmítl nejen předloženou mu úřední legitimaci s podobenkou, ale též nabídnutou mu telefonickou informaci u ministerstva samotného.

Za prohlídky, která konala se za přítomnosti místoředitele ústavu, došlo k rozmluvě s ředitelem sirotčince Vlad. Gardavským jen náhodou a nikoli na vyzvání instruktorovo a jen té okolnosti, že byl ředitel právě nemocen, dlužno snad přičítati, že rozprava o ústavu připadala mu obtížnou.

Na základě provedeného šetření zdá se, že příčina vzniklého rozporu spočívá spíše ve všeobecné napjatosti plynoucí z nynějších mimořádných poměrů a s tím souvisící nedůvěřivosti, než-li v tom, že by snad prohlídka vykonána byla způsobem nešetrným.

V Praze dne 3. března 1919.

Ministr sociální péče:
Dr. Winter, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP