Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 583.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...... 1919,

jímž se zmocňuje vláda, stanoviti prozatím počet, sídla a obvody soudních tabulí a hlavních zastupitelstev i soudů na Slovensku.

§ 1.

Vláda Československé republiky se zmocňuje, aby po rozumu zák. čl. XXV: 1890 prozatím nařízením stanovila počet, sídla a obvody soudů sborových II. stolice (súdných tabul) a vrchních státních zastupitelstev (hlavných zastupnictví) - (§§ 3, 14) na Slovensku a podle potřeby určila hranice jednotlivých obvodů soudních, dokud zák. čl. XXV: 1890 nebude nahrazen novým zákonem.

§ 2.

Vláda má právo, dáti plnou moc některému svému členu, aby vhodná opatření podle § 1. provedl.

§ 3.

Tento zákon nabude účinnosti vyhlášením. Provésti jej ukládá se ministru spravedlnosti.

Důvodová zpráva.

Zákonem čl. XXV: 1890 byl stanoven počet král. tabul (sborových soudů II. stolice) a jejich území; při nich ustanovena jsou stejně »hlavní zastupitelstva«. Nová úprava možná jest zákonem.

K území, jež vláda československé republiky do správy převzala a ještě převezme, náleží část obvodu král. tabulí budapešťské a rábské, a to v oné sedrie(sborový soud I. stolice) v Báňské Bystřici s okresy Báňskou Bystřicí, Breznem, Šťubňanskými Teplicemi, Turč. Sv. Martinem a Zvolení, v Šahách s okresy Šahy. Krupinou a Štiavnicí a v Baláž-Ďarmotách s okresy Baláž-Ďarmotami a Lučencem, v rábském obvodu sedrie v Komárnu s okresem komárenským a část ostřihomského obvodu. V této části jsou již některé soudy organisovány a převzaty, leží však mimo obvod dosavadních tabulí v Prešpurku (Bratislavě) a Košicích. V těchto městech nejsou dosud tabule organisovány a na Košicku také ne většina soudů.

Pro soudy již organisované schází druhá, nebo i třetí stolice; podle § 9 zákona z 10. prosince 1918, č. 64 sb. z. zadržují se stále opravné prostředky u soudů prvé stolice.

Dokud nejsou však hranice úplně upraveny, celé území ve správě československé republiky, soudy organisovány, nelze zákonem upraviti území a sídla soudů. K tomu bude třeba asi delší doby. Tím, že není tabule v činnosti, váznou i správní věci, obsazování soudů a pod. Jest nezbytně třeba, aby co nejdříve prozatímní opatření se stalo. Poněvadž pak p. splnomocněný ministr na místě samém může nejlépe posouditi, jak jest podle dosavadní organisace postupovati, ale pouhým nařízením nemůže změniti zákon, doporučuje se vydati zmocňovací zákon.

Formální návrh:

Osnova budiž přikázána ústavnímu výboru se žádostí, aby ji vzhledem k naléhavosti co nejrychleji, nejdéle v 8 dnech, projednal a k rychlému vyřízení doporučil.

V Praze dne 21. února 1919.

Ministr spravedlnosti
Dr. Soukup v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP