Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 582.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...... 1919,

o způsobilosti k notářskému úřadu na Slovensku.

§. 1.

Pro úřad notáře v území Československé republiky na Slovensku jsou způsobilí také žadatelé, kteří jsou příslušníky Československé republiky, vyhověli podmínkám § 6 notářského řádu ze dne 25. července 1871, čís. 75 ř. z. a vykonali zkoušku notářskou, soudcovskou neb advokátní před některou zkušební komisí v obvodu, ve kterém tento zákon platil, do 28. října 1918 a po tomto dnu před zkušební komisí u vrchního zemského soudu v Praze nebo v Brně.

§ 2.

Provésti tento zákon ukládá se ministru spravedlnosti.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem prohlášení.

Důvodová zpráva.

Podle § 6. not. ř. z 25. července 1871, čís. 75 ř. z. vyžadují se pro notáře zde: a) příslušnost v některé obci - dosud v královstvích a zemích v říšské radě zastoupených - věk 24 roků, bezúhonnost a svéprávnost, b) právní a státovědecká studia a předepsané zkoušky nebo doktorát, c) notářská, advokátní nebo soudcovská zkouška, d) čtyřletá praxe v justiční službě, z níž alespoň dvě léta musí býti u notáře, e) znalost řečí v zemi obvyklých.

Podle uherského zákona čl. XXXV.: 1874 a VII.: 1886 vyžaduje se pro notářství, vedle bezúhonnosti, svéprávnosti uherské státní příslušnosti diplomu advokáta nebo soudce a alespoň tříleté notářské praxe, která může nahrazena býti čtyřletou praxí jako soudce, státního zástupce neb advokáta. Zvláštní zkoušky se nevyžaduje.

Diplomu advokáta může dosíci, kdo vykonal advokátní zkoušku před zkušební komisí - dosud jen v Budapešti nebo Marosvásárhely. Nyní zřízena byla zkušební komise v Báňské Bystřici. Aby ke zkoušce byl připuštěn, musí vykázati, že absolvoval právnická studia a dosáhl doktorátu na tamější universitě a vykonal tříletou právní praxi u advokáta, soudu neb veřejného notáře (a to ode dne doktorátu počítaje § 2. zák. čl. VII.: 1912).

Jako soudce je způsobilý, kdo nabyl diplomu advokáta, nebo, nabyv doktorátu vykonal po tříleté praxi (u soudu, advokáta neb státního zástupce) soudcovskou zkoušku a po ní další dvouletou praxi justiční (§ 1. zák. čl. VII.: 1912). V Čechách, na Moravě a ve Slezsku má převážná většina notářských kandidátů a notářů zkoušku notářskou; v podstatě své neliší se od zkoušky soudcovské neb advokátní, alespoň zkouška-ústní. Při ní jsou zkušební předměty tytéž, jen se klade větší váha na znalost ustanovení týkajících se notářství a nesporného řízení. Při písemné zkoušce odpadá práce z trestního práva, z civilního práva bývá opět obmezena na ustanovení, týkající se působnosti notáře. Přes to není závažné příčiny, aby nebyla přiznána notářské zkoušce rovná cena se zkouškou soudcovskou neb advokátní a tím také aby vyloučeni byli notáři neb notářští kandidáti ze soutěže při ucházení o místa notářská na Slovensku.

Obor působnosti notářů jest tam téměř tentýž jako zde. Vaditi by mohlo pouze, že zdejší, nekonavše studia na některé universitě v Uhrách, nemohou míti znalost tamějšího práva. Zásadní pravidla jsou v obou právech podstatně tatáž a jako právnicky a akademicky vzdělané osoby mohou v krátké době si osvojiti soukromně znalost tamějších právních norem, k výkonu úřadu potřebných.

Na Slovensku systemisováno jest 60 notářských míst. Podle došlých informací obsazena jsou nyní skoro výhradně notáři národnosti maďarské, z nichž někteří neznají ani slovensky. Z kandidátů notářských jest pouze jediný národnosti slovenské. Nyní vypsána jsou již dvě místa a dá se očekávati, že bude v nejbližší době vypsáno několik dalších. Bylo by sice možno již nyní, aby byla založena jednotnost, vyhlásiti platný notářský řád z 25. července 1871, č. 75 ř. z. s některými změnami na Slovensku; poněvadž však chystá se revise celého notářského řádu a snad brzo bude možno přikročit i k úpravě jiných zákonů pro celé území Československé republiky, doporučuje se prozatím jen zákonem umožniti, aby zdejší notáři a notářští kandidáti se ucházeti mohli o místa na Slovensku již nyní vypsaná. Někteří kandidáti zdejší mají nyní až 15letou praxi, více než 100 kandidátů pak má více než 7letou, jaká se vyžaduje u advokáta, aby zapsán byl do seznamu advokátů. Podle potvrzení funkcionářů zdejší notářské komory jsou někteří kandidáti mocni slovenské a maďarské řeči: bude to tedy na prospěch věci, když dostanou se na Slovensko. Soudců jest pro tamější soudy nedostatek, takže podle zmocnění zákonem právě uděleného jest nezbytno jmenovati tam ihned soudce z Čech, Moravy a Slezska a pokud bude třeba i převzíti soudní úředníky z Bosny a Hercegoviny. Advokáti slovenské národnosti ustanoveni byli již většinou ve správě politické, takže se zdá, že nebude dosti kandidátů pro místa notářská. Proto doporučuje se tento zákon.

Formální návrhy:

Návrh buď přikázán právnímu výboru, aby jej vzhledem k naléhavosti do 8 dnů projednal.

V Praze dne 1. března 1919.

Ministr spravedlnosti:
Dr. Soukup v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP