Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 561.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu Dra Vrbenského

na dotaz, přednesený členem Národního shromáždění Hrizbylem a soudr. ve schůzi 28. ze dne 11. února 1919

o tom, jak použito bylo ječmene, který byl přidělen pro krmení vepřů (č. t. 482).

Pro vykrmení vepřů přidělil Státní obilní ústav v nynějším mlecím období celkem 7.380·64 q, čili skoro 7.400 q ječmene, a to v době od konce září 1918 až do nedávné doby.

Příděl ten stal se na poukaz udělený místodržitelstvím obilnímu ústavu podle zmocnění, které bylo dáno místodržitelství při naprostém nedostatku vhodných krmiv a vzhledem na nutnost, získati maso a hlavně tuky, výnosem bývalého ministerstva pro výživu lidu ze dne 25. září 1918 čís. 128.159 (Dep. 3.).

Účelem tohoto přídělu bylo smluvní zajištění výroby masa a tuků tím, že podporovány budou chov a vykrmování dobytka, by se dostalo obyvatelstvu zdejšímu těchto nezbytných živin, a to za ceny nižší, nežli je cena běžná i maximální.

Po státním převratu vyslovilo ministerstvo pro zásobování lidu podle nabytých zkušeností souhlas, aby i dále prováděno bylo vykrmování vepřů; příděl ječmene pro vykrmení vepřů byl v poslední době zastaven.

Přikazování ječmene provádělo se bezvýminečně na poukaz obilního ústavu příslušným komisionářem, podléhal tedy téže kontrole, jako každý jiný příděl obilí k jakémukoliv účelu.

Vykrmování vepřů děje se tímto způsobem na 13ti místech v Čechách; smluvními stranami jsou z části majitelé, z části nájemci statků.

Jak shora uvedeno, přidělovati se počalo koncem září 1918. Jelikož k úplnému vykrmení vepře jest zapotřebí doby nejméně 9ti měsíční, nebyl by mohl býti vlastně dodnes dodán ani jediný kus přes 100 kg vážící, kdyby se bylo teprve v době prvních přídělů s chovem započalo.

Protože již dříve bylo možno vepře vykrmovati, podařilo se dosáhnouti kontinuity v dodávkách, čímž bylo lze na příděl z nynějšího období mlecího přece už dodati na 300 tučných vepřů, kteří byli přiděleni na poukaz ministerstva pro zásobování lidu konsumentům skutečně potřebným.

Na vykrmení jednoho vepře ve váze přes 100 kg je podle zkušeností zdejších i cizích zapotřebí v celku 500 kg jadrného krmiva. Počítáme-li však pouze 450 kg na jeden kus, odpovídá přidělených 7.400 q ječmene celkové dodávce skoro 1650 tučných vepřů.

Ačkoli bylo již na tento počet dodáno na 300 vykrmených vepřů, činí stav vepřů smluvně zajištěných, kteří opravdu ve výkrmných stanicích jsou, daleko přes 2000 kusů, které za spolupoužití odpadků, k výživě lidské se nehodících, dále se vykrmují a postupně po skončeném vykrmení dodávají se do konsumu podle disposic ministerstva pro zásobování lidu - především hornictvu.

Ztráty, které se vyskytly nemocí u vepřů, kteří jsou ve smluvném vykrmování, pohybovaly se veskrze v hranicích normálních a nastalé mezery byly chovatelem opět vyplněny.

V Praze dne 21. února 1919.

Ministr zásobování:
Dr. Boh. Vrbenský, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP