Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 560.

Návrh

dra Boučka a soudruhů, aby vydán byl zákon o tisku.

Zákon o tisku.

I. O časopisech.

§ 1.

Kdo zamýšlí vydávati časopis, jenž má vycházeti aspoň jednou za měsíc, oznámí to státnímu zastupitelství, v jehož obvodu bude se časopis tisknouti.

V oznámení uvede:

a) název časopisu a období, v jakém bude vycházeti;

b) jméno a byt odpovědného redaktora, jímž může býti jen, kdo požívá všech práv občanských ve státě československém. Pro jednotlivé oddíly časopisu lze uvésti zvláštní odpovědné redaktory;

c) tiskárnu.

Změny oznámiti dlužno nejdéle do tří dnů.

§ 2.

Shledá-li státní zástupce v oznámení závady, nařídí nejdéle do tří dnů, aby byly odstraněny, a zakáže vydávání časopisu potud, pokud příkazu nebude vyhověno.

§ 3.

Tiskař povinen je zasílati výtisk časopisu polic. úřadu místa tiskárny, a to jakmile započne noviny rozesílati. Vyňaty jsou časopisy výhradně vědecké, umělecké, živnostenské nebo průmyslové.

Kromě toho zašle do týdne po výtisku každého čísla univ. knihovně v Praze. Vláda může ustanoviti další dva ústavy, kterým po výtisku má býti posíláno.

Zásilky tyto jsou prosty poštovného.

§ 4.

Na nesprávnou zprávu odpovědný redaktor povinen je uveřejniti odpověď od toho, koho zpráva se týká, nebo, nemůže-li ten člověk sám odpověděti, od jeho příbuzných v § 495 tr. z. vyjmenovaných. Právo na odpověď zaniká do 30 dnů od vydaného čísla.

Odpověď vytištěna buď v čísle, které vyjde po jejím dodání, bylo-li však už vysázeno, tedy v následujícím, a to na témže místě a v téže úpravě, jako zpráva, na níž se odpovídá. Přesahuje-li odpověď dvojí výměru původní zprávy, odpovídající zaplatí za část, tuto výměru přesahující, poplatek podle sazby pro soudní vyhlášky.

§ 5.

Státní zastupitelství žádati může jménem veřejných úřadů a úředníků, aby opraveny byly nesprávné údaje o jejich úřední činnosti.

Ustanovení § 4. o odpovědi platí i pro opravu.

§ 6.

Noviny, které uveřejňují inseráty, povinny jsou uveřejňovati úřední vyhlášky za poplatek podle sazby pro soudní vyhlášky.

§ 7.

Za války, nebo hrozí-li válka vypuknouti, vláda může zakázati uveřejňovati zprávy o pohybech vojska a obranných prostředcích.

§ 8.

Odpovědný redaktor povinen je pečovati o to, aby obsahem novin nebyl porušen trestní zákon. Zanedbá-li péči tuto, tresce se pro přečin, a to:

a) byl-li obsahem novin spáchán zločin, na který je trest žaláře delší 5 let, tuhým vězením od 6 do 12 měsíců a na penězích od 1000 - 10.000 K;

b) byl-li spáchán jiný zločin nebo přečin, prostým nebo tuhým vězením od 8 dnů do 6 měsíců nebo na penězích od 100 - 1000 K. Na trest peněžitý může býti uznáno i vedle trestu vězení.

c) ve všech ostatních případech tresce se pro přestupek vězením do čtyř neděl, nebo na penězích do 500 K. Je-li trestný čin spáchaný obsahem časopisu deliktem soukromoprávným, nebo ke zmocnění stíhaným, stíhání děje se k soukromé žalobě, nebo se zmocněním.

§ 9.

Je-li odpovědný redaktor sám pachatelem, spoluvinníkem nebo účastníkem trestného činu, obsahem novin spáchaného, řídí se jeho odpovědnost výhradně podle trestního zákona. Podle téhož zákona posuzovati jest i odpovědnost každého jiného, kdo je pachatelem, spoluvinníkem neb účastníkem takového činu trestného.

§ 10.

Navrhne-li státní zástupce trestní stíhání odpovědného redaktora, pisatele článku, spoluvinníka neb účastníka pro zločiny podle § 58. b) c) tr. z., § 8. zák. o třaskavinách ze dne 27. května 1885 č. 134 ř. z. pro přečin podle § 516. tr. zák., nebo přečin podle čl. IX. zák. z r. 1862 č. 8 ř. z. z r. 1863, soud k příslušnému návrhu naříditi může prozatímně zabavení závadného čísla. O návrhu rozhodne radní komora. V zabavovacím nálezu budiž uvedeno zabavené číslo. Části časopisu, které lze odděliti, buďte ze zabavení vyňaty. Zabaviti lze výtisky časopisu jen tam, kde jsou určeny k rozšiřování. Pokud toto opatření nebude zrušeno, zabavené číslo nesmí býti rozšiřováno, aniž závadný článek otiskován. Proti zabavovacímu nálezu odpovědný redaktor podati může do 8 dnů námitky. Soud rozhodne o nich v senátě tříčlenném po ústním líčení, vyslechna odpovědného redaktora a státního zástupce. Do rozsudku lze si stěžovati do 3 dnů po jeho dodání. O stížností rozhodne soud po ústním líčení.

§ 11.

Byl-li časopis zabaven a odpovědný redaktor, pisatel článku, spoluvinník neb účastník odsouzen pro některý z trestných činů v § 10. uvedených, soud k návrhu státního zástupce zachová rozsudkem v platnosti zákaz dalšího rozšiřování zabaveného čísla a otiskování zabavením postiženého místa. Totéž učiní soud, sezná-li, že sice obsahem časopisu spáchán byl některý z trestných činů v § 10. uvedených, ale sprostí-li přes to obžalovaného. Koná-li se líčení před porotou, náleží porotcům rozhodnouti zvlášť o vině obžalovaného a zvlášť o trestnosti obsahu časopisu.

Bylo-li trestní řízení zastaveno, nebo byl-li obžalovaný sproštěn, protože soud neshledal v zabaveném článku skutkové povahy trest. činu v § 10. uvedeného, přísluší poškozenému náhrada škody ze státní pokladny. Nárok tento buď uplatněn do 14 dnů. O nároku rozhodne tříčlenný senát po ústním líčení, provedeném za přítomnosti státního zástupce a poškozeného nebo jeho zástupce.

§ 12.

Pro pravdivou zprávu o veřejných schůzích Nár. shromáždění a zákonodárného sboru, který na jeho místo nastoupí, nikdo nemůže býti stíhán.

§ 13.

Kdo poruší ustanovení §§ 1. - 7. tresce se pro přestupek prostým nebo tuhým vězením do 6 měsíců nebo na penězích do 1000 K. Na trest peněžitý uznáno býti může i vedle trestu vězení.

§ 14.

Rozsuzovati o zločinech a přečinech mimo přečin urážky na cti podle § 489. a 493. a přečin proti veř. mravnosti podle § 516. tr. z. - spáchaných obsahem novin, povolán je soud porotní, pro místo tiskárny příslušný. Pro trestné činy podle §§ 1. - 8. tohoto zákona a přečin podle §§. 489. a 493. tr. z. příslušný je sborový soud první stolice místa tiskárny, nebo okresní soud v místě tohoto sborového soudu. Není-li místo tiskárny známo, nebo je-li v cizině, příslušný je soud místa, kde noviny byly rozšiřovány. Mezi několika soudy rozhoduje předstižení.

Je-li odpovědným redaktorem voják a byl-li obsahem novin spáchán vojenský trestný čin (§§ 142. - 297. voj. tr. zák.), rozhoduje v případech § 8. soud brigádní; v případech § 9., jde-li o zločin, soud divisijní, jde-li o přečin, soud brigádní.

II. O tištěných spisech mimo časopisy.

§ 15.

Na každém tištěném spise dlužno uvésti nakladatele a tiskárnu. Vyňaty jsou tiskopisy určené pro obchod a živnosti, nebo život domácí a společenský.

§ 16.

O zasílání povinných výtisků platí ustanovení § 3. odst. 2. tohoto zákona. Za spisy zvláště nákladné stát zaplatí cenu, nakladatelem pro knihkupce stanovenou.

§ 17.

Byl-li obsahem tištěného spisu spáchán trestný čin, odpovědnost pachatelova, spoluvinníků a účastníků řídí se ustanoveními trestního zákona.

§ 18.

Nakladatel, jenž podle toho nemůže býti činěn odpovědným, budiž potrestán podle § 13., nemůže-li do 14 dnů po svém prvém výslechu jmenovati toho, kdo článek psal nebo k vytištění dodal.

§ 19.

Navrhne-li státní zástupce trestní stihání spisovatele nebo nakladatele platí pro zabavení ustanovení §§ 10. a 11. tohoto zákona.

III. Ustanovení společná.

§ 20.

Zabavení budiž soudem vyhlášeno v úředních novinách. Kdo přes to zabavený tiskopis rozšiřuje nebo místo zabavením postižené vědomě otiskuje, dopouští se přestupku a tresce se vězením do čtyř neděl nebo na penězích do 500 K. Stejnému trestu propadá tiskař, který nešetří ustanovení §§ 15. a 16. nebo kdo rozšiřuje tiskopis, nevyhovující ustanovení § 15. t. z.

§ 21.

Trestnost přečinů a přestupků spáchaných podle tohoto zákona promlčuje se do 6 měsíců. Byl-li spáchán trestný čin obsahem tiskopisu, je, pokud trestný čin se nepromlčuje v kratší době, trestní stíhání vyloučeno, uplynulo-li 6 měsíců od toho dne, kdy tiskopis vyšel nebo počal býti rozšiřován v tuzemsku.

IV. o časopisech cizozemských.

§ 22.

Tvoří-li obsah tiskopisu, v cizině vyšlého, skutkovou povahu některého z trestných činů v § 10. uvedených, státní zástupce místa postižení navrhne sborovému soudu první stolice prozatímní jeho zabavení. Nenavrhne-li do 8 dnů trestní stíhání určité osoby v tuzemsku, soud ustanoví obhájce, aby hájil práv, zabavením dotčených, nařídí zároveň ústní líčení a rozhodne v senátě tříčlenném, vyslechna státního zástupce a obhájce, má-li prozatímní zabavení zachováno býti v platnosti čili nic. Do rozsudku lze si stěžovati do 3 dnů po jeho dodání. O stížnosti rozhodne vrchní soud po ústním líčení.

§ 23.

Byl-li některý časopis v jednom roce dvakráte právoplatně zabaven, ministr vnitra může do čtyř neděl od právoplatnosti rozsudku zakázati další rozšiřování tohoto časopisu v tuzemsku na dobu dvou let.

V. O časopisech nemravných.

§ 24.

Je-li z obsahu některého časopisu zjevno, že slouží jen chlípnosti, soustavně uráží a kazí veřejnou mravnost, státní zástupce na žádost ministerstva národní osvěty navrhne sborovému soudu první stolice, aby další vycházení časopisu zakázal. Soud rozhodne o návrhu po ústním líčení v senátě tříčlenném vyslechna znalce, státního zástupce a odpovědného redaktora. Vyhoví-li návrhu, vysloví zároveň, že tiskař, u něhož časopis se tiskl, nesmí tisknouti, ani odpovědný redaktor vydávati časopisu podobného.

Přestoupení tohoto zákazu tresce se jako přečin tuhým vězením od 6 měsíců do jednoho roku a na penězích od 5000 K do 20.000 K; u tiskaře kromě toho ztrátou tiskařské koncese.

Do rozsudku lze si stěžovati do 8 dnů po dodání k vrchnímu soudu, který rozhodne po ústním líčení.

VI. O pouličním prodeji časopisu.

§ 25.

Vydavatel časopisu jest oprávněn dáti časopis po ulicích prodávati. K tomu konci ohlásí bezpečnostnímu úřadu jména osob, kterým prodej jest svěřen, aby byly schváleny. Bezpečnostní úřad odepře schválení osobám mladistvým do 16. roku a těm, u nichž jest důvodná obava, že by povolení zneužívali k účelům nemravným nebo trestným. Podrobnější úprava ponechává se prováděcímu nařízení.

§ 26.

Zákony ze dne 17. prosince 1862 č. 6 ř. z. z r. 1863, ze dne 15. října 1868 č. 142 ř. z., ze dne 9. července 1894 č. 161 ř. z. a §§ 483 - 494 tr. ř. ze dne 23. května 1873 č. 119 ř. z. se zrušují.

§ 27.

Z působnosti tohoto zákona vyňaty jsou tiskopisy vydávané státními, zemskými a obecními úřady, pokud obsah jejich omezuje se na úřední sdělení.

§ 28.

Provedení zákona svěřuje se ministrům spravedlnosti a vnitra.

§ 29.

Zákon tento nabývá účinnosti 14 dnů po vyhlášení.

Návrh zákona buď přikázán ústavnímu výboru.

V Praze dne 25. února 1919.

Dr. Bouček,

Pavlán, K. Dědic, Felix Časný, Modráček, Aust, Kouša, Machar, Dr. Brabec, Dr. Herben, Dr. Veselý, Dr. A. Uhlíř, Dr. Krejčí, Dr. Bartošek, Zemínová, Skorkovský, Kopeček, F. Hummelhans, Tučný A., Freiman, Sladký, Šáda Josef, Holejšovský, J. Marek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP