Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 546.

Zpráva

finančního výboru o vládním návrhu zákona o státní půjčce ve zlatě, stříbře a cizích valutách.

Současně s návrhem zákona, jímž označeny býti mají dosavadní bankovky a osamostatněna tak měna našeho státu a jímž učiněn býti má soupis movitého majetku jakožto příprava budoucí dávky majetkové, podává finanční správa i návrh o státní výpůjčce v drahých kovech a cizích valutách. Návrh tento není než nutným důsledkem opatření směřujících k nápravě dosavadní znehodnocené měny. Neboť přes různé modní teorie, které snaží se odpoutati peníze od jakékoliv kovové základny, učí stará prakse, že každý takový pokus v kritických dobách spojen jest pro měnu s osudnými následky. O tom poučila nás právě zase světová válka svou inflací a hlubokým znehodnocením obrovské spousty papírových platidel. Má-li proto příští naše česká měna postavena býti na pevný základ, jest nezbytně třeba, aby fundována byla dostatečně drahým kovem, zejména zlatem. K tomu účelu ovšem nestačí zlato dobrovolně nabízené ke koupi, aniž bude snad možno uzavříti za výhodných podmínek nějakou valutní výpůjčku v cizině, nýbrž bude především třeba čerpati ze zásob drahého kovu i cizích valut doma nahromaděných, jichž dle všeobecného úsudku jest dosti značné množství.

Těchto hodnot lze však k účelu tomu získati jedině domácí valutní výpůjčkou za výhodných podmínek uzavřenou.

Účelu tomu má vyhověti návrh tohoto zákona, jenž zmocňuje ministra financí k takové výpůjčce, v drahém kovu 4% zúročitelné a nejdříve ve 4 letech splatné. Výhody této výpůjčky vedle splatností a zúročení ve zlatě mají spočívati hlavně v tom, že nemá podléhati dani z majetku.

Finanční výbor projevil svůj souhlas s takovou výpůjčkou jakožto nutným doplňkem reformy valutní. Jen ohled ně osvobození její od dávky majetkové projevovány byly pochybnosti, jeli opatření takové sociálně spravedlivým, zejména v uvážení, že sběratelé zlata a cizích valut v době války zasluhují vlastně nejméně ohledů co do opatření daňových. S druhé strany bylo ovšem namítáno, že tento prostředek bude přece jen nejúčinnějším k dosažení žádaného výsledku. Ustanovení o sirotčí jistotě zápůjčky i o amnestii daňové jsou samozřejma.

Finanční výbor odporučuje návrh tento Národnímu shromáždění k ústavnímu schválení.

V Praze, dne 25. února 1919.

Dr. Fr. Veselý v. r.
Dr. Horáček v. r.
místopředseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP