Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 535.

Návrh

členů Národního shromáždění Fr. Zeminové, Dr. F. Krejčího, E. Špatného,

V. Freimana a spol., aby byla

zřízena česká škola v Broumově nejpozději do nového

školního roku.

Hned po převratu začali čeští rodičové v Broumově starati se o řádnou výchovu svých dětí v rodném jazyce. V několika dnech přihlášeno bylo závazně ke stu českých dětí, lze však zaručiti, že z Broumova a blízké Velké Vsi a Skřínice přihlásí se nejméně 150 českých dětí.

Jest tedy v intencích příslušného školského zákona i českého obyvatelstva z pohraníčí broumovského, aby v době nejkratší byla tam zřízena česká škola obecná. Škola mohla by býti zatím dvojtřídní.

České obyvatelstvo broumovské doporučuje, aby škola česká byla umístěna v opuštěném kostelíku sv. Václava. Kostelík tento jest historickou památkou z dob českých bratří, nevelkou adaptací dal by se pro vyučování zříditi a byl by tím zachráněn od zkázy a německého vandalismu.

Podle soukromého sčítání, podniknutého v Broumově a v blízkém okolí, je tam asi 1250-1500 českých obyvatelů, kteří jménem naším obracejí se na školský výbor i ministerstvo školství s prosbou, aby žádost za zřízení české školy v Broumově byla příznivě vyřízena.

Obvyklou cestou instanční (místní, okresní a zemskou školní radou) nebylo lze zakročiti, protože německá místní i okresní školní rada by žádosti této nedoporučila, naopak by ji umlčela.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh byl přikázán výboru školskému.

V Praze dne 18. února 1919.

Fr. Zeminová, Dr. F. Krejčí, E. Špatný, V. Freiman,

Sladký, Netolický, Buříval, J. Skorkovský, Jan Slavíček, J. Svozil, Dr. Th. Bartošek, Fr. Holejšovský, Dr. Veverka, St. K. Neumann, Landová-Štychová, Dr. Emil Franke, Kopeček, Svěcený, Dr. Veselý, Dr. Klouda, Hrouda.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP