Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 533.

Dotaz

člena Nár. shromáždění Dra Mazance a soudruhů na ministra pro

soc. péči Dra Wintera, stran prohlídek konaných ve válečném sirotčinci Joanea v Praze-II., který spravují Školští bratři.

V pondělí 17. února 1919 kolem 3. hod. odp. přišel do Joanea jakýsi Talampa, který se prohlásil, aniž se legitimoval, za instruktora ministerstva pro sociální péči a hledal ředitele ústavu. Když mu bylo řečeno, že ředitel je nemocen, dal se zavést k místoředitelovi do třídy při vyučování, který z přeslechnutí se domníval, že přišel školní inspektor, vyhovoval jeho přáním a odpovídal na jeho otázky.

Domnělý inspektor se vyptával chlapců ve třídě, jak se jim v ústavu líbí, chutná-li jim strava, smějí-li dopisovati příbuzným atd.

Pak vyzval místoředitele, aby se dal zastoupit ve škole a provedl jej domem. I tomu bylo vyhověno.

Vyptával se každého, koho potkal, na věci, do kterých mu pranic není, na obrazy, které spatřil, na sliby členů řádu, na jídelní lístky v kuchyni, žádal, aby mu předložena byla veškerá korrespondence členů řádu, zejm. s představenými. Při tom činil poznámky a výtky způsobem naprosto nepřípustným a neomaleným (proč mu na př. nikdo nepodá kartáče, když si zamaže klobouk, proč se pořádně neuklizí, hádal se s ředitelem, kterého - ač ležel nemocen - přes půl hodiny obtěžoval policejními výslechy jako nejodpornější rakouský byrokrat, jak prý může ústav býti majetkem Sylva-Taroucy, žádaje od ředitele ustanovovací dekret).

Když pak po tříhodinné prohlídce odcházel, žádal od něho místoředitel legitimaci a zmocnění, ale tu ten povedený "instruktor" prohlásil, že bohužel legitimace nemá a slíbil, že přijde druhého dne zase a legitimaci i zmocnění s sebou přinese a dokonce měl ještě tolik drzosti, že nařídil, aby mu připravili na druhý den účty a korrespondenci.

Druhého dne přišel týž pán sice ještě s jedním kolegou, ale protože neměl ani jeden ani druhý žádné legitimace, byla jim další informace odepřena.

Tážeme se proto p. ministra pro soc. péči, je-li mu známo, že taková individua jako shora jmenovaný Talampa, obcházejí a obtěžují charitativní, církevní ústavy, děje-li se tak se souhlasem ministerstva a ne-li, je-li p. ministr ochoten tomuto řádění neoprávněných zřízenců svých učiniti konec.

V Praze dne 21. února 1919.

Dr. Mazanec,

Šolle, Mašek, Navrátil Frant., Sedláček, Ing. Pospíšil, Kadlčák, Dr. Novotný, Ševčík, Bařina, F. Šabata, Dr. Kordač, Valoušek, Jílek, Čapka, Zavoral, Čuřík, Dr. Dolanský, Dr. Stojan, Jan Rýpar, Šamalík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP