Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 530.

Návrh

členů N. S. Udržala, Zika, Rychtery, Dvořáka a spol.,

aby byla ihned opatřena půda legionářům, invalidům,

domkářům, živnostníkům, chalupníkům

a drobnému lidu vůbec.

Vláda prohlásila dne 9. ledna ústy svého předsedy:

"Vyvlastnění velkostatků, přesahujících určitou výměru, má vláda za nezbytnou potřebu poválečného hospodářství. Kolonisace jest hospodářskou i sociální nutností. Aby tato veliká reforma stala se dobrodiním sociálním a aby také prospěla rozvoji našeho zemědělství, vyživování obyvatelstva a zájmům státu, uspořádá vláda ve spojení s Národním shromážděním anketu znalců ze všech tříd, zúčastněných na rozřešení této otázky."

Dějiny kolonisačních snah a pokusů o pozemkovou reformu v jiných státech ukazují, že podobné ankety, posudky a konečné rozhodnutí zákonodárné, jde-li o rozřešení celé otázky té do posledních podrobností, vyžadují dlouhého času.

Drobní zemědělci českoslovenští, domkáři, venkovští živnostníci, chalupníci a drobní zemědělci vůbec nemohou však a nechtějí čekati tyto dlouhé a dlouhé měsíce na konečné rozřešení celé otázky pozemkové.

Miliony tohoto drobného lidu zachváceny jsou živelným hnutím, které vyvolal neukojený, dlouholetý hlad po půdě. Vůle těchto milionů nejdůležitější a nejpočetnější třídy národa musí býti respektována právě tak rychle, jako byla respektována vůle menší třídy národní - průmyslového dělnictva při uzákonění osmihodinné doby pracovní a zavedení podpor pro nezaměstnané.

Drobný lid zemědělský nechce a nemůže čekati na konečnou celkovou úpravu ohromné otázky pozemkové.

On žádá, aby se mu půdy dostalo co možná brzo, jakožto první splátky, jakožto prvního kroku kolonisačního. Vláda ve svém programu jasně naznačila, že vyvlastnění velkostatků má se díti za tím účelem, aby byly kolonisovány, t. j. osídleny drobným lidem.

Československý klub agrární vypracoval návrhy, jež umožňují, aby vůli lidu bylo hned vyhověno a zároveň vládní program bez průtahů realisován.

Tyto návrhy nikterak nepředbíhají konečnou úpravu celé pozemkové otázky, ale naopak ji usnadňují.

Agrární návrhy, stojíce na zásadě: "půda musí se dostati lidu, jenž na ní pracuje", snaží se ukojiti hlad lidu po půdě způsobem, jenž státu ukládá nejmenší oběti.

Návrhy agrární vycházejí ze zásady, že půda musí se dostati nejprve lidu, která má již prostředky, aby z ní mohl dobře těžiti ve prospěch celku. Domkáři, vesničtí živnostníci, chalupníci a drobní zemědělci vůbec, kteří mají budovy i inventář, mohou se ihned ujmouti velkostatkářské půdy, aniž je třeba nákladných staveb a dlouhých příprav.

A k tomu směřují agrární návrhy.

Z návrhů, dosud podaných, jsou to:

A) Návrh na zrušení fideikomisů.

B) Návrh o právu dlouholetých pachtýřů na výkup pozemků.

Návrhy ty buďtež v N. S. brzo projednány.

Další opatřování půdy drobnému lidu dějž se těmito způsoby:

C) Statky bývalého císaře a členů bývalého panovnického rodu buďtež neprodleně kolonisovány.

D) Proti těm, kteří válku zavinili nebo se účastnili pronásledování československého národa, budiž vznesena žaloba. Uzná-li řádný soud jejich vinu, může jim za trest zkonfiskovati statky (bez náhrady).

E) Budiž hned zřízen zvláštní úřad, jenž prozkoumá, lze-li odčiniti konfiskaci pobělohorskou tím, že bude provedena rekonfiskace.

Uskutečnění těchto návrhů vyžaduje však také doby poměrně velmi dlouhé - a neposkytne hned dostatečné půdy k ukojení hladu drobného lidu.

Proto činíme

návrh, aby ihned byla opatřena půda drobnému lidu povinnou dávkou všech velkostatků.

Kolonisační výbor N. S. se vyzývá, aby bez průtahů vypracoval osnovu zákona na těchto zásadách:

Jak opatřiti půdu?

Všecky velkostatky světské i církevní buďtež povinny odvésti hned určitou výměru orné půdy. Tato dávka z půdy budiž vyměřena v poměru vzestupném. Buďtež jí podrobeny také velkostatky v B, C, D, E uvedené. Čím větší velkostatek, tím více půdy musí odevzdati, takže latifundie budou postiženy nejvíce, jak toho vyžadují poměry v území, kde velké vlastnictví pozemkové převládá. Tam je největší potřeba půdy. Neschvalujeme však postupu vlády německé, která vydala zákon o jednotné 30 % dávce z půdy, poněvadž jenom zásada vzestupnosti může v našich poměrech zjednati nápravu v nezdravém dělení pozemkového vlastnictví.

Za odvedené pozemky zaplatí kolonisační banka, k účelu tomu zřízená, příslušnou náhradu čili výkupné, nerozhodnou-li příslušné soudy a orgány o velkostatcích, zařaděných pod C, D, E, o určitém majetku jinak.

Velkostatky mohou tuto dávku pozemkovou odvádět také jako splátku příští dávky ze jmění.

Jak naložiti s půdou takto

získanou?

Zákon o opatření půdy nechť obsahuje tyto zásady o rozprodeji a národcích na půdu:

Nárok na půdu takto získanou mějtež tyto skupiny:

1. Skupina těch, kteří mají výrobní prostředky (stavby a inventář).

1. Legionáři, kteří jsou majetníky domků nebo chalup, ze stavu zemědělského nebo venkovského živnostnictva, jakož i vdovy po nich.

2. Invalidé, kteří jsou majetníky domků nebo chalup, ze stavu zemědělského nebo venkovského živnostnictva, jakož i vdovy po drobných zemědělcích, padlých ve válce.

3. Domkáři bezzemci.

4. Venkovští živnostníci, kteří jsou majetníky domků.

5. Domkáři, kteří mají méně než 5 ha výměry vlastní půdy.

6. Chalupníci a drobní zemědělci vůbec, kteří mají méně než 10 ha výměry.

7. Dlouholetí nájemci velkostatkářských pozemků, kterým byla půda v posledních letech odňata a jichž se tedy netýká návrh zákona, v odstavci B uvedený. Nebude-li možno v těchto případech přiděliti bývalým dědičným pachtýřům onu půdu, kterou donedávna drželi, budiž na ně pamatováno náhradním přídělem půdy, získané dávkou velkostatkářskou.

8. Zemědělci, kteří prokáží listinami, nebo jiným způsobem, že jim byla půda velkostatky neprávem odňata. Buďtež odškodněni toutéž půdou nebo náhradním přídělem.

II. Skupina těch, kteří nemají vlastních obytných a hospodářských stavení.

Půda budiž dále přidělována skupině těch, kteří jsou sice zemědělci, ale nemají domků ani inventáře. Mezi tyto kolonisty patří:

1. Legionáři-zemědělci, pokud nemají staveb ani inventáře.

2. Invalidé téhož druhu.

3. Zemědělské dělnictvo, pokud nemá domku. (Jinak patří do skupiny L)

4. Zřízenci velkostatků.

5. Venkovské živnostnictvo nemající domků.

6. Jiné vrstvy, se zemědělstvím spjaté a zemědělství znalé. (Zřízenci obecní atd.)

III.

Budiž pamatováno i na případné rozšíření zájemníků nad 10 ha výměry, doloží-li žádosti své dostatečnými důvody, jako jest zcelení, zaokrouhlení, meliorace, potřeba pastvin, četná rodina a pokud vůbec všeobecný prospěch podobného rozšíření dotčené usedlosti by vyžadoval, aniž by zájmy skupin výše uvedených utrpěly újmy. Na tuto skupinu budiž tedy vzat zřetel teprve tehdy, když potřeba půdy skupin předcházejících byla uhrazena.

V zákoně budiž vytčeno, že půdy dávkou získané nemůže nabývati majitel usedlosti, jehož vlastnictví pozemkové dosáhlo určité výměry. Hranice tyto buďtež různé, podle úrodnosti a hospodářských poměrů okresu.

Tyto zásady znemožní, aby se právě nejpotřebnějším děla křivda.

IV. Ženy.

Pokud jsou ženy majetnicemi domků a chalup, ať už jako vdovy nebo samostatné hospodyně - matky, musí býti na ně brán zřetel ve všech příslušných skupinách.

V.

Opatření půdy domkářům a nejmenším zemědělcům budiž vedoucí myšlenkou tohoto zákona, stejně tak, jako zásada, že na půdu mají nárok výhradně jen ti, kdož zemědělství rozumějí a na půdě chtějí trvale zůstati a záruky pro to poskytují.

VI. Úvěr.

V zákoně budiž dokonale postaráno o to, aby Kolonisační banka poskytovala dostatečného úvěru všem výše uvedeným zájemníkům, aby nabývání půdy bylo umožněno i těm, kteří nemají vůbec, nebo mají jen nedostatečný vlastní kapitál. Povolený úvěr budiž nízce zúročitelný a umořitelný.

VII. Zcelování.

Půda budiž přidělována jenom v takových parcelách, které umožňují všestranné používání strojů. Jsou to pozemky tvaru pravidelného, co možná čtvercovitého. Ruku v ruce s přidělováním půdy musí se v dotčených obcích pozemky zcelovati a meliorovati.

VIII.

V zákoně budiž pečlivě postaráno o to, aby nové usedlosti, jakož vůbec půda, přidělená domkářům a malorolníkům i novým kolonistům, nesměly býti odprodávány spekulantům s půdou, nebo těm, kteří mají vlastní půdy již dostatek. Půda tato musí se dostati opět do rukou takových zemědělců, na něž platí ustanovení výše uvedená.

IX.

V době, kdy se bude prováděti zákon o neprodleném opatření půdy drobnému lidu, buďtež konány pilné porady a podrobné ankety o konečném a úplném rozřešení celé otázky pozemkové v československé republice

X.

Tento návrh budiž odkázán výboru pro vnitřní kolonisaci.

V Praze dne 20. února 1919

Udržal F., F. Zíka, Rychtera Jar., Dvořák Jan,

Dr. Velich, Dr. Hnídek, Hübner, Malík, Babánek, Chlebounová, Malkus, V. Stoupal, Dr. Rolíček, Jonáš, Josef Vraný, Špaček, Beran, Prof. Dr. O. Srdínko, Dr. J. Černý, Donát, Marcha, J. Klega, F. Hybš, Vojta, Sechtr, Bradáč Boh., Zatloukalová-Coufalová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP