Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 515.

Návrh

členů Národního Shromáždění Vojty, Dra Lukavského, Buřívala, Brodeckého a soudruhů, aby bylo zařaděno úřednictvo poštovního a telegrafního ústavu do úřednických tříd hodnostních a platových.

Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti o této osnově zákona:

Zákon,

jímž se zařaďuje úřednictvo poštovního a telegrafního ústavu do stavu státních úředníků, zařaděných do hodnostních tříd.

§ 1.

Veškerá nařízení rakouského ministerstva obchodu, která se vztahují na úpravu poměrů vrchních poštmistrů, poštmistrů, adjunktů (oficiantů a aspirantů) a expedientů poštovních obojího pohlaví, kteří při vydání tohoto zákona jsou ve službách československého státu, se zrušují.

§ 2.

Stanoví se: vrchní poštmistři, poštmistři, poštovní adjunkti (oficianti a aspiranti) a expedienti s kvalifikací pošt. adjunktů obojího pohlaví stávají se státními úředníky, zařaděnými do hodnostních tříd. Přiznává se jim tím charakter veřejných úředníků státu československého a zařaďují se do hodnostních tříd poštovního dopravního úřednictva status B.

§ 3.

Do jednotlivých hodnostních tříd zařadí se tito úředníci obojího pohlaví podle celkové služební doby ode dne, kdy vykonají odborné zkoušky, ustanovené pro poštovní expeditory a adjunkty (oficianty a aspiranty) počítaje takto:

do XI. hod. třídy s celkovou služební dobou delší 3 let, do X. hod. třídy s celkovou služební dobou delší 9 let, do IX. hod. třídy s celkovou služební dobou delší 15 let, do VIII. hod. třídy s celkovou služební dobou delší 22 let.

§ 4.

Mladší oficianti a aspiranti do 3 let služby obdrží adjutum, přiznané praktikantům.

Kvalifikovaní poštovní pomocníci požívají téhož práva jako poštovní oficianti. Všichni tak zv. volní úředníci a poštovní pomocníci obojího pohlaví, kteří v den, kdy bude vydán tento zákon, budou v poštovní službě, pokud vykazují věk dosud ustanovený, a mají předběžné vzdělání pro poštovní oficianty, přijmou se do prakse a ustanoveného kursu.

§ 5.

Pro přijímání nových sil platí podmínky, stanovené pro dosavadní státní úředníky poštovní. Pro toto opatření nelze status B rozšířiti a status tento potrvá pouze po dobu přechodnou, až vymře úřednictvo, které je v něm zařaděno.

§ 6.

Postup ze třídy do třídy děje se z XI. hod. třídy do X. po 6, z X. do IX. po 6, a z IX. do VIII. po 7 služebních létech.

§ 7.

Poštovní expedienti nekvalifikovaní, pokud do 2 let ode dne, kdy bude vydán tento zákon, vykonají zkoušku oficiantskou, buďtež do statusu B dopravního úřednictva s přiměřeným započtením předchozí doby služební zařaděni, jinak obdrží k dosavadnímu platu přídavek 400 - 600 K a drahotní přídavek, ustanovený dosud pro kvalifikované expedienty.

§ 8.

Veškerá exped. místa v úřadech III. třídy, 6. - 2. stupně, která se uprázdní, až bude vydán tento zákon, obsazována budou poštovními podúředníky, náležitě vycvičenými pro výkony této služby.

§ 9.

Na dopravní úředníky poštovní statusu B vztahují se ostatní nařízení a pravidla, platná pro státní úřednictvo podle služ. pragmatiky ze dne 25. ledna 1914, článek 15. říš. zák.

§ 10.

Zákon nabývá platnosti v den vyhlášení.

Po stránce formální přikazuje se návrh tento poštovnímu výboru.

V Praze dne 18. února 1919.

Vojta, Dr. Lukavský, Buříval, Brodecký,

Dr. Kubíček, Beran, Anna Chlebounová, Zatloukalová-Coufalová, Sokol, Viktor Dyk, Malkus, Malík, Brodocký, Burian, Kříž, Klega, Babánek, Špaček, Svoboda, B. Fischer, F. Hybš, Slavíček, Dr. Veverka, Johanis, Bradáč.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP