Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919

Tisk 513.

Zpráva

výboru finančního a ústavního o vládním návrhu zákona, jímž zřizuje se nejvyšší důchodkový soud (tisk 443).

Jak plyne z vládního odůvodnění návrhu, má zákon za účel přizpůsobiti právní sbor v otázce nejvyššího důchodkového soudu stavu faktickému, jaký vznikl osamostatněním československého státu. Tím přestal pro území tohoto státu fungovati dosavadní nejvyšší důchodkový soud ve Vídni, jehož dosavadní působnost se vztahovala na všechna království a země v říšské radě zastoupené, mimo Dalmacii. Poněvadž ale důchodkový trestní zákon z 11. července 1835 zůstal prozatím i u nás v platnosti, jest nutno zříditi samostatný nejvyšší důchodkový soud pro naše území, jehož sídlo má býti samozřejmě v Praze. Slovensko má prozatím z působnosti jeho býti vyloučeno, poněvadž se na ně také působnost dosavadního soudu vídeňského nevztahovala, ježto tam rozhodování o důchodkových přestupcích přísluší jiným úřadům, na kterémžto stavu prozatím nic nemá býti měněno.

Návrh přikázán byl zároveň výboru finančnímu i ústavnímu, kteréžto oba výbory zvolily zpravodajem podepsaného referenta. Změny podstatné ve výborech na navrhovaném zákoně nebyly provedeny. V § 1. zaměněno slovo "obvod" slovem "území". V § 2. uvažováno o podnětu, neměli-li by za přísedící nejvyššího důchodkového soudu z kruhů finančních odborníků přibráni býti místo úředníků finančního ministerstva radové nejvyššího správního soudu, kteří jsou členy jeho finančního senátu, ježto by tím zastoupen byl v této soudcovské instituci výhradně živel soudcovský. Bylo však od toho upuštěno, poněvadž by tím bylo třeba měniti zákon důchodkový, což prozatím není úmyslem. Proto přijat § 2. beze změny. Rovněž tak § 3., jenž ve shodě s nynějším složením senátů u nejvyššího soudu obmezuje počet členů senátů na 5 členů. Podnět, aby ztenčen byl počet ten dokonce jen na 3 členy, nedošel ohlasu. §§ 4. až 6. přijaty beze změny.

Konečně souhlasil ústavní výbor s resolucí ve finančním výboru přijatou, aby vláda co nejdříve dala návrh zákona, jímž provedena bude reforma celého hmotného i formálního trestního práva důchodkového, aby byl ústavně projednán.

Oba výbory odporučují předložený a připojený zákon Národnímu shromáždění, aby byly schváleny.

V Praze 14. února 1919.

Dr. Veselý v. r.,
Dr. Meissner v. r.,
Dr, Horáček v. r.,
místopředseda finačního výboru.
předseda ústavního výboru.
t. č. zpravodaj.

Zákon

ze dne....................................................1919,

jímž zřizuje se nejvyšší důchodkový soud.

§ 1.

Pro území československého státu mimo Slovensko zřizuje se "Nejvyšší důchodkový soud" se sídlem v Praze.

§ 2.

Soud ten říditi přísluší prvnímu presidentu nejvyššího soudu v Praze; zašlo-li by ho něco, druhému presidentu a po tomto senátním presidentům v pořadí jejich hodnosti.

President nejvyššího soudu jmenuje z radů nejvyššího soudu v Praze tři přísedící a tři náhradníky a ministr financí z radů při ministerstvu financí rovněž tři přísedící a tři náhradníky nejvyššího důchodkového soudu.

Ministr financí jmenuje též zapisovatele nejvyššího důchodkového soudu.

§ 3.

Senáty, povolané k rozhodování trestních důchodkových věcí, složeny jsou z předsedy a čtyř členů, po dvou z radů nejvyššího soudu a z radů ministerstva financí určených a ze zapisovatele.

§ 4.

Pro obor působnosti nejvyššího soudu důchodkového a řízení před ním zůstávají všechny dosavadní zákony a nařízení v platnosti.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 6.

Provedení zákona ukládá se ministrům financí a spravedlnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP