Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 507.

Odpověď

ministra Národní obrany na dotaz člena Národního shromáždění Dra Stojana a soudruhů o náboženských zařízeních při vojsku (tisk č. 370).

K uvedenému dotazu mám čest odpověděti, že co do účasti vojínů všech vyznání na bohoslužbách a náboženských výkonech zaujímám zásadní stanovisko osobního náboženského přesvědčení a úplné osobní náboženské svobody.

Proto nutně byly zrušeny dosavadní rakouské komandované nedělní a sváteční "Kirchparády."

Ministerstvo Národní obrany ani žádný podřízený orgán vojenský nezavazuje vojínů jakéhokoli vyznání k jakýmkoli náboženským výkonům, rovněž však žádnému vojínu nezakazuje a nebrání, aby se náboženských úkonů zúčastnil.

Ministerstvo Národní obrany jest přesvědčeno, že plní po této stránce úplně svou povinnost, poskytuje-li vojínům všech náboženských vyznání možnosti, aby podle svého náboženského přesvědčení dobrovolně a nenuceně mohli konati náboženské své povinnosti. Možnost tato jest vojínům skutečně dána a to jak vojínům, kteří jsou ošetřováni ve vojenských nemocnicích, tak i vojínům v jednotlivých posádkách.

V každé vojenské nemocnici v oblasti československé republiky jest ustanoven vojenský kněz, aktivní nebo záložní, a je-li potřebí, i několik kněží (v Praze, Plzni, Budějovicích a Pardubicích), kteří v ústavech těch konají duchovní správu v celém rozsahu. V menších nemocnicích pověřeni jsou tímto úkolem místní duchovní.

Povinností těchto kněží jest zároveň, aby se starali, aby také mužstvo posádkové mohlo se v neděli a ve svátek účastniti dobrovolně bohoslužeb.

Pro posádku pražskou se konají bohoslužby každou neděli a svátek v kostele sv. Mikuláše na Starém městě a v kostele sv. Jana na Hradčanech.

Ministerstvo Národní obrany nařídilo všem posádkovým velitelstvím, aby vojínům všech náboženských vyznání bylo v neděli a ve svátky dáno volno, aby každý dobrovolně se mohl účastniti bohoslužeb. V denních rozkazech oznamuje se mužstvu z nařízení ministerstva Národní obrany, kterou hodinu a kde se bohoslužby ty konají.

K třetímu bodu dotazu, aby plukům odcházejícím do pole byli přiděleni vojenští kuráti, dlužno odpověděti, že přidělování kněží k oddílům vyslaným na Slovensko i Těšínsko se neděje z toho důvodu, že vojska ta operují ve vlastním území, kde jsou po ruce místní duchovní, řeči mužstva znalí.

Přes to přiděleni byli velitelství vojsk na Slovensku dva vojenští kněží, jejichž výlučným úkolem jest, vésti duchovní správu vojenských oddílů na Slovensku a pečovati, aby všude bylo po této stránce o vojíny postaráno. Podle oznámení generálního superiorátu v Praze je to hlavně vrchní kurát Kolísek, jenž v tomto směru plní velice svědomitě a horlivě svoje poslání, navázav styky s vůdčími osobnostmi kněžskými na Slovensku.

V Praze 12. února 1919.

Ministr Národní obrany:
V. Klofáč v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP