Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 505.

VLÁDNÍ NÁVRH

zákona, jenž se týče prozatímních opatření na ochranu vynálezů.

Zákon

ze dne ........................................ 1919,

jenž se týká prozatímních opatření na ochranu vynálezů.

Čl. 1.

Pro veškerou oblast státu československého zřizuje se patentní úřad a patentní soudní dvůr, oba se sídlem v Praze.

Čl. 2.

Ustanovení zákona ze dne 11. ledna 1897, čís. 30 ř. z., ponechávají se v platnosti s těmito změnami:

1. na místě zemského politického úřadu v § 15 jmenovaného nastupuje ministerstvo vnitra;

2. v § 31 nahrazuje se slovo "rakouských" slovem "československých";

3. § 32 odpadá;

4. slova "stížnostního a" v § 34 odst. 4 odpadají;

5. jmenování v § 35 uvedená přísluší presidentu republiky;

6. odstavec 1. § 37 se mění takto: V přihláškových odděleních rozhodují o vyložení, o úplném neb částečném zamítnutí patentových přihlášek, o odporech a o udělení patentu členové techničtí, po případě po slyšení člena práva znalého, samostatně, pokud nejde o usnesení ve smyslu § 40;

7. v odstavci 2. § 41 nahrazují se slova "nejvyššího dvoru soudního a kasačního" slovy "nejvyššího soudu v Praze" a slova " dvorních radů nejvyššího dvoru soudního a kasačního" slovy "radů nejvyššího soudu v Praze";

jmenování v odstavci 3. § 41 uvedená příslušejí presidentu republiky;

8. slovo "rakouskými" v § 43 odst. 6., al. 2 se nahrazuje slovem "československými";

9. v § 60 odpadají slova "v neveřejném sedění";

10. v § 99 odpadají slova: "cís. král." a

11. §§ 119 - 124 se zrušují.

Přihlášky, před vyhlášením tohoto zákona u patentních úřadů ve Vídni nebo v Budapešti podané, prozatímní patentní ochrany dosud nepožívající (před vyložením) budou projednány u patentního úřadu v Praze, požádá-li za to přihlašovatel, nebo jeho právní zástupce do 30. června 1919 podáním, které doloženo jest ověřeným opisem původní přihlášky, a zaplatí-li přihlašovací poplatek. V tomto případě požívá tato přihláška priority ode dne přihlášky, učiněné u výše řečených patentních úřadů.

O patentových přihláškách, u patentního úřadu ve Vídni nebo v Budapešti podaných před vyhlášením tohoto zákona, na které v tuto dobu patent dosud udělen nebyl, které však požívají již prozatímní patentové ochrany (po vyložení), a o případných odporech proti těmto přihláškám rozhodne patentní úřad v Praze samostatně, podá-li přihlašovatel, nebo jeho právní zástupce, do 30. června 1919 příslušnou přihlášku, doloženou ověřenými opisy spisů, a zaplatí-li přihláškový a první roční poplatek.

Platnost patentů, udělených podle takovýchto přihlášek počíná se u přihlášek, podaných ve Vídni, dnem vyložení, u přihlášek, podaných v Budapešti, dnem původní přihlášky.

Patenty, patentními úřady ve Vídni nebo v Budapešti až do vyhlášení tohoto zákona právoplatně udělené, budou míti patentovou ochranu v oblasti československého státu (t. j. rakouské v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, uherské na Slovensku), požádá-li za to majitel patentu do 30. června 1919 a předloží-li zároveň patentovou listinu s 2 exempláři patentního spisu, výtah patentního rejstříku s ověřenými opisy listin, na které se tento rejstřík odvolává, a zaplatí-li splatné poplatky.

Uplynulá doba platnosti započte se v tomto případě do patnáctileté ochrany.

Spory o patenty nerozhodnuté dosud pravoplatně do vyhlášení tohoto zákona, jest znovu zahájiti.

Čl. 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Čl. 4.

Provedením tohoto zákona pověřují se ministři obchodu a práv.

Poznámka.

V přímé budoucnosti bude nutno provésti pronikavou reformu právní ochrany veškerého živnostenského vlastnictví (vynálezy, známky, vzorky, nekalá soutěž).

Tuto reformu lze provésti přirozeně tak rychle, aby do této doby mohlo odloženo býti zřízení patentního úřadu, po jehož činnosti se již se všech stran naléhavě volá.

Proto bylo nutno sáhnouti k tomuto prozatímnímu opatření, jež ovšem nutno vzhledem k tomu, že jde o změnu zákona, provésti zase zákonem.

Jde tu hlavně pro nedostatek personálu (vídeňský patentní úřad disponoval 127 konceptními silami), o zjednodušené řízení v odděleních přihlašovacích (§ 37 pat. zák.) a o přechodná ustanovení vzhledem ke Slovensku.

Změna ve složení patentního soudního dvora (§ 41 pat. zák.), že by totiž místo funkcionářů nejvyššího soudu nastoupili titíž funkcionáři nejvyššího správního soudu, pokud jsou soudci, byla původně navrhována jen proto, že by nejvyšší soud neměl svého sídla v Praze, jinak jí třeba není.

Osnova budiž přikázána výboru právnímu, jemuž bude o ní podati zprávu podle možnosti ve lhůtě 8denní. Poukazuje se na tisky 57 a 417.

V Praze 13. února 1919.

Ministr obchodu:
Dr. Stránský, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP