Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 503.

Zpráva

ústavního výboru o návrhu posl. Dra B. Němce a soudr., aby všecka úřednická místa při nově zřizovaných státních úřadech republiky Československé byla obsazována odborníky veřejným konkursem. (Tisk 136.)

Ústavní výbor bezvýhradně souhlasil s návrhem potud, pokud žádá, aby obsazování úřednických míst dělo se za kontroly veřejnosti, čemuž rozuměl tak, že obsazování má se díti tak, aby o něm co nejširší veřejnost se dověděla a všichni schopní kompetenti se mohli ucházeti.

V jednotlivostech nemohl se však ústavní výbor spřáteliti s návrhem. Tak zvláště pokud jde o požadavek vypisování veřejných konkursů na všecka místa úřednická. Je-li tím totiž míněn konkurs v tom smyslu, že by všichni uchazeči, kteří by lhůtu, stanovenou konkursem, zmeškali, byli již tím vyloučeni, nemohl by ústavní výbor podobný návrh doporučovati, poněvadž by tak pouhá formalita (vypršená lhůta) znemožnila vládě vybrati si pro uprázdněné místo kandidáta nejschopnějšího. Nedůsledné bylo by dále, kdyby podobné ustanovení mělo platiti jen pro nově zřizované státní úřady, poněvadž nelze uznati, proč by nemělo stejnou měrou platiti pro veškeré úřady vůbec. Na druhé straně však obával se ústavní výbor, zda obecně požadovaná zásada o konkursu, pokud se týče povšechné kontroly veřejností, může platiti stejně pro veškeré kategorie úřednické. Poukazováno na př. na ustanovování státních tajemníků, vysokoškolských profesorů atd. Zde zajisté neodporučovalo by se vypisování konkursu, poněvadž okruh kandidátů je obyčejně tak úzký a každý kandidát bez toho je znám tak, že by konkurs nebo kontrola veřejnosti byla zbytečná. Z těchto a podobných úvah plyne, že otázku nelze rozřešiti tak povšechně, jak návrh činí.

Ústavní výbor měl za to, že podnět pánů navrhovatelů (zejména též druhý odstavec) patří do velkého souboru otázek, týkajících se reformy služební pragmatiky, a jen v této souvislosti může zdárně býti rozřešen.

Ústavní výbor navrhuje tedy Národnímu shromáždění tuto resoluci: "Vláda se vyzývá, aby při obsazování úřednických míst dbala, hledíc k zvláštní povaze jednotlivých případů, co nejvíce zásady veřejnosti proto, aby všichni schopní kandidáti mohli se o dotčená místa ucházeti".

V Praze dne 14. února 1919.

Dr. Meissner v. r.
Dr. Weyr v. r.
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP