Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 499.

Návrh

člena Národního shromáždění Arnolda Jandy, Vil. Votruby, R. Mlčocha a soudruhů, aby řádně byly zadávány práce a dodávky v republice Československé.

Každý stát a země vydává každoročně obrovské částky, aby si opatřila své veřejné potřeby, které se správou těchto organismů souvisí. Úřady a ústavy jejich, kryjíce tyto potřeby, nesmějí míti stanovisko soukromého spotřebitele, nýbrž musí býti vedeny zásadami veřejnohospodářskými, aby totiž sice lacino nakupovaly, avšak aby byly dbalé zájmů svých vlastních výrobců, ke kterémuž konci jest potřebí, aby stanovena byla určitá pravidla, jako direktiva, jak zadávati práce a dodávky. Taková úprava submissního řízení jest nejen v zájmu domácích výrobců, nýbrž jest i otázkou veřejné morálky. Při každé dodávce pohybuje se rozhodnutí mezi dvěma extrémy, buď obmezením konkurence dáti zvůli korupčním vlivům, aneb připustiti k soutěži nejširší kruhy a bráti zřetel jen na nejlacinější nabídku, a tím vyvolati hospodářsky zhoubné nabídky pod cenou. Upravené řízení submissní je tudíž nejen podmínkou zdravé existence hospodářských odvětví, na veřejných dodávkách zúčastněných, ale i zárukou spořivosti ve státě a autonomních korporacích.

Československá republika bude v nejbližší době musit zabývati se řadou veřejných prací a rozdílením dodávek a již také namnoze tak činí. A právě proto, že způsob, jakým se to děje, vzbuzuje obavu u živnostníků, mají podepsaní za povinnost žádati, aby ministerské nařízení ze dne 3. dubna 1909 ř. z. č. 6 bylo podrobeno příslušné revisi a zásady pro zadávání prací a dodávek, aby byly luštěny podle navrhovaného znění:

Zadávání prací a dodávek dějž se zpravidla veřejnou konkurrencí; užší konkurrence a zadávání z volné ruky buďte výjimkou. Vypsání dějž se vždy včasně, aby se mohla dodávka řádně provésti, a to pokud možno v klidném období toho kterého výrobního odvětví. Vypsání staniž se ve všech denních a odborných, jakož i živnostenských listech.

Při řízení dodávkovém platiž zásada co možná nejširší veřejnosti, aby tím umožněna byla kontrola tohoto řízení.

V dotčené komisi, která o zadávání bude rozhodovati a musí se skládati z nestranných odborníků, budiž přiměřeným způsobem zastoupena příslušná zemská rada živnostenská a příslušná zemská odborná jednota společenstevní resp. Zemský odborný svaz.

Práce buďtež zadány jen těm, kdož jsou podle živnostenského řádu oprávněni provozovati onu živnost. Přijata budiž ona nabídka, která se ukáže v každém směru nejlepší, při čemž nebudiž brán výhradný zřetel na to, kolik kdo za provedení prací a dodavek žádá.

Přednost budiž dána domácím živnostníkům a domácím výrobcům, podnikatelům budiž uloženo, že smějí užívati toliko domácích dělníků.

Zvláštní zřetel budiž brán na živnostnictvo malé a buďtež za tím účelem pojata do oné úpravy tato ustanovení:

Zvláště obsáhlé práce buďte při zadávání roztříděny na jednotlivé části.

Ruční nákup denních potřeb pro úřady, ústavy a j. instituce dějž se u místních malých živnostníků.

Z volné ruky možno zadati dodávky nepřesahuje-li cena jejich 5.000 K.

Vadium budiž žádáno toliko výjimkou a zejména zadává-li se práce společenstvům živnostenským, výdělkovým a hospodářským družstvům, sdružením malých živnostníků, budiž od složení vadia až do 5.000 K upuštěno. Vadia možno skládati také v knížkách Ústředních svazů, živnostenských družstev.

Při rozdílení cen až do 5% nad nejlevnější nabídku budiž přihlédáno k malým živnostníkům, zejména k jejich sdružením při podmínkách jinak stejných.

Stane-li se zadání všeobecně staviteli (podnikateli), který pak zaměstnává živnostníky, budiž zabezpečena vydatnou měrou jistota jejich pohledávek. Za tím účelem budiž pojato do onoho ustanovení: že stavitelé (podnikatelé) jsou povinni pod zárukou platiti živnostníkům za dodané práce příslušné, částky hned, jak vykonají své práce.

Zásady svrchu uvedené plaťtež po stránce věcné, obdobně také pro dodávkové řízení veškerých obcí.

Práce v trestnicích buďtež udržovány v mezích, živnostnictvu neškodných.

Práce obuvnické, krejčovské, sedlářské a řemenářské, truhlářské a j. pro vojenské potřeby výzbrojní a výstrojní zadávány buďte přímo maloživnostenským společenstvům a družstvům v oblasti československé.

Po stránce formální navrhuje se, aby návrh tento přikázán byl příslušnému výboru živnostenskému, kde budiž ihned projednán.

V Praze dne 13. února 1919.

Arnold Janda, Vil. Votruba, R. Mlčoch,

Dr. Budinský, Václ. Sedláček, Dr. Jar. Stránský, Rosenkranc, Viková-Kunětická, Heinrich, Dr. Engliš, Ing. O. Nekvasil, V. Rebš, Dr. Fajfrlík, Dr. Weyr, Dr. Lukavský, Dr. Syllaba, Dr. Schieszl, Viktor Dyk, Boh. Fischer.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP