Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 498.

Návrh

členů Národního shromáždění dra Jar. Budínského, Arnolda Jandy, Vil. Votruby a soudruhů,

aby bylo vybudováno živnostenské školství odborné na Moravě.

Rozvoj českého odborného školství živnostenského veden je na Moravě dvojím směrem: jednak svépomocí, jednak sestátňovací akcí.

Pokud týče se prvého, dosaženo na Moravě úspěchu přímo karakteristického. Obchodní školství dvoutřídní jak chlapecké, tak dívčí, je vesměs vydržováno soukromými kuratorii neb městy. A máme škol těchto pět chlapeckých a devět dívčích: v Uh. Hradišti, na Mar. Horách, v Přerově, v Třebíči, ve Vyškově: chlapeckou spojenou s dívčí, dále v Brně při "Vesně", ve Frenštátě, v Kroměříži samostatnou dívčí a v Prostějově spojenou s obchodní akademií. Stejně je tomu s dívčími průmyslovými školami, jichž máme zřízeno 11, a to: v Brně při ústavech "Vesniných", v Olomouci při Pöttingeu, ve Vel. Meziříčí při "Světlé", ve Vítkovicích při školském spolku, v Moravské Ostravě "Dobromila", v Hranicích, v Uher. Hradišti, v Břeclavě, v Hodoníně, v Kroměříži při "Libuši", ve Znojmě "Vlasta".

Státní školy živnostenské jsou: státní průmyslové školy v Brně a Přerově, odborná škola pro zpracování dřeva ve Val. Meziříčí utrakvistická, odborné školy tkalcovské ve Frenštátě, v Prostějově, obchodní akademie v Brně a Prostějově.

Mimo uvedené školy má Morava tak zvané školy košikářské ve Val. Meziříčí, v Rožnově a ve Vizovicích, kteréž vlastně školami v pravém slova smyslu nejsou a jimž byly také poslední dobou změněny tituly v učebné dílny.

Český odbor zemské rady živnostenské z nařízení moravského zemského výboru z roku 1908, aby vykonal šetření co do soustavné úpravy odborných škol živnostenských po stránce věcné i místní a aby dal zemskému výboru účelný plán pro postupné zřizování škol těch na Moravě, zahájil obšírnou anketu ve všech vrstvách živnostenských na Moravě a vyšetřoval, které odborné školy na Moravě byly by nejdůležitější, aby byly zřízeny, ve kterých městech a jaké jsou pro zřízení těchto škol podmínky.

Vyšetřováním tímto ukázalo se, že českých odborných škol na Moravě vůbec je nedostatek a že, uváží-li se ohromný rozmach školství průmyslového a odborného v sousedních státech a péče i náklad na německé průmyslové školství v Rakousku, nelze se diviti, že česká výrobní činnost nezabírá nových oborů, jak by toho spotřeba našeho lidu a jeho hospodářské poměry vyžadovaly, ba, že lze bezpečně očekávati, potrvají-li tyto poměry, že v nedaleké budoucnosti vytlačována bude výroba dosavadní i z dosavadních posic cizích, čestně vydobytých, cizí, technicky i odborně kvalifikovanější konkurencí.

Tyto okolnosti byly také asi důvodem pro to, že obnoveny byly znovu veškeré požadavky, odborného školství průmyslového se týkající, které vyvrcholily v požadavku, aby bylo zřízeno asi 70 nových škol odborných.

Požadavky tyto vedly některé pány poslance a z nich hlavně presidenta zemské rady živnostenské poslance Jandu, mimo dra Fischera a Votrubu, aby podali sněmu návrhy, ve kterých vláda naléhavě se žádá, aby za spoluúčasti ostatních činitelů co nejdříve vyhověla naléhavým požadavkům živnostnictva na Moravě a postarala se o zřízení příslušného počtu odborných škol živnostenských na Moravě, kterýž by vyhovoval jednak hospodářské potřebě, jednak také počtu obyvatelstva moravského. Zejména žádáno pak v návrhu presidenta živnostenské rady, aby co nejdříve byl zřízen příslušný počet škol pro řemesla umělecká a stavební, škol dřevařských, keramických škol, dvoutřídních obchodních škol, tkalcovských škol, aby byla zřízena II. česká státní průmyslová škola, dále školy strojnické, obuvnické, mlynářské, krejčovské, a jedna obchodní akademie, a vyjednáváno bylo s příslušnými místy, která o tyto školy se ucházela.

Český odbor zemské rady živnostenské dosáhl svými návrhy, které jednotlivě podával, že také moravský zemský výbor doporučil zřízení několika podobných škol na Moravě mor. místodržitelství, a to zřízení umělecko-řemeslnické a stavební školy v Brně a v Olomouci, keramické školy v Litovli, obuvnické školy v Třebíči, školy pro kovový průmysl na Mar. Horách, krejčovské v Prostějově, mlynářské v Brně, dřevařské v Jihlavě, obchodní ve Frenštátě, dřevařské v Nov. Rousinově.

Probíraje se státními rozpočty, pokud se týkají živnostenských věcí, a tu zejména živnostenského školství odborného, shledal Český odbor zemské rady živnostenské, že odborné školství mizí zde proti zemím s daleko méně vyvinutým průmyslem a živnostmi, a to ne snad proto, že by Morava zřizování odborného školství si nežádala, ale z toho důvodu, že vláda sama bere na Moravu velmi malý zřetel.

Vzhledem k těmto okolnostem, jakož i vzhledem k tomu, že poslední dobu na Moravě žádalo celkem 38 míst o zřízení různých druhů škol živnostenských, obrátil se Český odbor zemské rady živnostenské na představenstva obcí těchto míst, aby mu byla zaslána dobře promýšlená usnesení, zda přejí si zřízení žádané školy v místě, při čemž podotčeno každému představenstvu, že při zřizování podobné školy se žádá od obcí: budovy a jejího zařízení, otopu, osvětlení, čištění a obsluhy, zařízení dílen a pořízení pomůcek a stálého ročního příspěvku, a že Český odbor, bude-li míti přesná usnesení obecního představenstva po ruce, je s to, aby napsal celkové memorandum o požadavku české Moravy na vládu, pokud týče se zřizování odborného školství živnostenského, kteréhožto požadavku poté co nejúčinněji bude možno také hájiti.

Tato akce Českého odboru měla v několika směrech zajímavý výsledek. Od požadavků svých za zřízení žádané školy v zásadě neustoupilo žádné místo, za to však všeobecně žehráno na značné oběti, kterých stát při zřizování podobných škol po jednotlivých obcích žádá, na kterýžto náklad většina míst nebyla připravena, a také naň nepomýšlela.

Na svůj požadavek, aby byly zřízeny žádané školy, položily důraz obce: Kr. Pole, Litovel, Slavkov, Uh. Hradiště, Mar. Hory a Rosice.

Potřeby školství v menšinových městech podepřel Český odbor tím, že žádal, aby zde povinnost místních činitelů převzaly na sebe stát a země.

Pokud se týče dalších měst, bylo již dříve uvedeno, že města nejvíce si stěžují, že podmínky pro zřízení nových odborných škol jsou tak těžké, že na ně finančně nepříznivě situovaná města přistoupiti nemohou, jelikož je nemožností takovými břemeny na obce nové dávky uvalovati. Přes to oznámila obec Frenštát, že zřídila mezi tou dobou sama dívčí jednoroční obchodní školu, která pro dívčí dorost tamního kraje je velmi důležita. Při tom podotýká se, že město Frenštát jest jednou z nejchudších obcí na Moravě a že tedy odborným školstvím, celému kraji přístupným, je zde možno pomoci zkvétání živností, obchodu a průmyslu.

Městská rada v Třebíči usnesla se jednomyslně, že obci není možno na zřízení odborné školy obuvnické přispěti oněmi obětmi, jakých by se na ní k dosažení účelu toho žádalo, poněvadž místní poplatnictvo jest obecními dávkami až do nejkrajnější míry zatíženo a obec má v nejbližší době před sebou povinnosti jiné, naprosto již neodkladné a stejně důležité, jako jest zřízení odborného učiliště obuvnického.

Zároveň ale usnesl se obecní výbor, že podle dřívějšího svého usnesení ze dne 17. června 1908 č. pet. 5715 setrvává na požadavku, aby v Třebíči byla založena a za pomoci Zemské živnostenské rady ze státních peněz vydržována dvoutřídní odborná škola obuvnická, která by vybavena byla moderními stroji a všemi potřebnými pomůckami učebnými, a zmocnil městskou radu, aby zároveň obnovila žádosti na ministerstvo kultu a vyučování, jakož i na moravský zemský sněm.

Dále se usnesl obecní výbor, aby v peticích výslovně bylo prohlášeno, že obec reflektuje na zřízení úplně vybavené školy odborné a nikoliv jenom na zřízení vzorné dílny pro učedníky aneb na zřízení školy pro dělání střihů, jakou by potřebám místního průmyslu obuvnického nikterak nebylo vyhověno.

Městská rada prostějovská má usnesení obecního výboru ze dne 24. listopadu 1911, aby zasadila se o to, aby v Prostějově zřízena byla co nejdříve státní průmyslová škola s oddělením strojnickým, krejčovským a tkalcovským. Pokud se týče splnění kladených požadavků, městská rada prostějovská o nich sice nemluví, Český odbor zemské rady živnostenské jest však přesvědčen vzhledem k známé obětavosti a kulturním i hospodářským snahám tohoto města, že podmínkám těmto bude vyhověno.

Nový Rousinov již ve svém původním podání za zřízení dřevařské školy zavázal se příslušnou budovu věnovati, světlo, otop i školníka na svůj náklad vydržovati.

Představenstvo obce Husovic zřízením odborné školy textilní vážně se zabývá a vykonalo za tím účelem také exkurse do podobných odborných škol. Vyjednávalo také již s firmami o stroje, stavy a ostatní zařízení.

Obecní výbor v Telči žádá znovuzřízení kamenické školy v Telči, avšak nákladem státním neb zemským, neboť město samo se zřetelem na neblahé finance obecní ničím přispěti nemůže.

Městský úřad v Blansku dovolává se zřízení školy pro průmysl kovový, zvláště odbor slévačský, avšak o podmínkách nemluví.

Obecní rada města Budějovic dovolává se zřízení školy dřevařské nákladem státním.

Obecní rada města Kroměříže trvá na zřízení školy pro živnosti stavební a řemesla umělecká v Kroměříži, sděluje však, že nemůže přistoupiti na to, aby pro eventuální zřízení této školy obec nucena byla vyhověti žádaným podmínkám stran budovy a j., jelikož by tím převzala téměř veškerá břemena, aniž by na vedení školy toho vlivu měla, jak by jí pak příslušel. Žádá proto, aby působeno bylo v tom směru, aby stát, resp. země vyhověla kulturním požadavkům českého obyvatelstva na Moravě z peněz státních, resp. zemských, jak je tomu při ústavech německých, a nikoliv na vrub obcí českých.

Z vyjednávání tohoto jest tudíž zřejmo, že jednati se může dále o splnění požadavků živnostenských o zřízení, resp. doplnění a moderní vybudování odborných škol živnostenských:

řemesel uměleckých a stavebních: v Brně, Olomouci, Mor. Ostravě a Kroměříži;

dřevařských škol: v Jihlavě, Nov. Rousinově, jejichž zřízení bylo již dříve také zemským výborem doporučeno;

mlynářské školy: místo její nechť voleno jest v dohodě se Zemskou jednotou společenstev mlynářských na Moravě;

textilní školy: v Husovicích, nebude-li utrakvistická škola textilní v Brně přeměněna ve školu českou, což by se plně doporučovalo,

obuvnické školy: v Třebíči;

krejčovské školy: v Prostějově;

státních průmyslových škol: na Mar. Horách, v Prostějově;

kamenické školy: v Telči;

keramické školy: v Litovli;

obchodní akademie: v Olomouci;

elektrotechnické a stavební: v Král. Poli.

Navrhovatelé kladou však důraz na to, aby při zřizování odborných škol trváno bylo na požadavku, aby zakládány byly odborné školy, založené na předchozí praksi, jelikož žactvo vstupuje do těchto škol již v plném vědomí účelu školy, v pokročilejším stáří, opírá se také o zkušenosti, v životě nabyté, osvojuje si snáze učivo, o něž jeví zájem, a když odejde ze školy, snadno se zase v praksi uchytí, rádo se do prakse vrací, neboť brzo zde vyniká nad své druhy a pracuje tak mnohem snadněji k cílevědomému svému osamostatnění.

Odborné školy, vyžadující předběžné prakse, jsouce spojeny s moderně vybavenými dílnami, nevyžadují dlouholetého vyučování a při stejném nákladu vydržovacím odchovávají více žactva, jež opětně se staví v řady řemeslnictva, než odborné školy jinak založené.

Žádá se, aby k těmto školám byly přičleněny příslušné odborné školy pokračovací a aby při nich byly zavedeny také mistrovské kursy s vyučováním 6 - 8 nedělním, při kterýchž by ústav na zvelebování živností mohl býti brán v potaz.

Aby se umožnilo odborné studium příslušníkům moravským, kteří buďto nebyli přijati na českou státní průmyslovou školu v Brně, nebo věnovali se odboru kamenickému, zámečnickému, umělecko-průmyslovému a j., udělována buďtež stipendia moravským návštěvníkům českých státních průmyslových škol v Praze, na Smíchově, v Českých Budějovicích, v Pardubicích, kamenické školy v Hořicích, keramické v Bechyni, umělecko-zámečnické v Král. Hradci, umělecko-průmyslové školy v Praze a j.

S postupným zřizováním nových škol budiž započato, pokud lze, ihned a moravské svépomocné školství dívčí, obchodní, chlapecké i dívčí, budiž sestátněno a učitelé převzati do služeb státních, aby tak obětavým kuratoriím moravským bylo poskytnuto možnosti dále zatím budovati školy odborné, kterých Morava pohřešuje.

Po stránce formální navrhuje se přikázati tento návrh výboru školskému.

V Praze dne 22. ledna 1919.

Dr. Jar. Budínský, Arnold Janda, V. Votruba,

Dr. Lukavský, Dr. B. Němec, V. Dyk, Dr. Engliš, Nohel, Ing. O. Nekvasil, Dr. Jar. Stránský, Kvapil, Sokol, Viková-Kunětická, Dr. Hajn, Dr. Herben, Bradáč, V. Rebš, Dr. Matoušek, Dr. Schiezsl, Heinrich, Dr. Weyr, Dr. Mareš, Machar.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP