Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 497.

Návrh

Dra Frant. Lukavského a soudr., aby byl zřízen samostatný státní ústav grafický.

Fotografie je dnes nezbytným činitelem v lidském životě a základem mnohých podniků státních, jichž nelze pohřešovati. Neb zhotovování bankovek, poštovních známek, cenných papírů, dále důležitý obor zhotovování map aj. mají základem fotografii. Ve všech oborech vědy, techniky a lidské práce je fotografie důležitou pomůckou.

Práce fotografická je složitá a vyžaduje schopných lidí, náležitě vyučených. Tomu byl dosud u nás věnován malý zřetel. V bývalém Rakousku a Uhersku zřízen byl již r. 1888 ve Vídni centrální "Učebný a pokusný ústav grafický", jehož úkolem bylo jednak vychovávati pracovníky v oboru fotografie a techniky reprodukční, jednak zkoumati vědecky otázky těchto oborů. Ústav - jako všechny rakouské centrální ústavy - podporoval hlavně grafiku německou, zejména vídeňskou, a pro Čechy valného významu neměl. U nás uznávala se již dávno potřeba zaříditi podobný ústav a bylo též r. 1908 o tom vyjednáváno, leč nepřízní rakouských vlád celá akce se ztroskotala, tak že českého ústavu dosud nemáme. Existují jenom příležitostné kursy, pořádané "Ústavem pro zvelebování živností" v Praze, které jsou ovšem nedostatečnou náhradou.

Ježto budeme v našem státě potřebovati mnoho zdatných odborníků z oboru fotografie a techniky reprodukční,jest nezbytno umožniti jejich výchovu zařízením samostatného ústavu grafického, který by vedle výchovy měl ještě na zřeteli badání o otázkách tohoto oboru. Při likvidaci bývalého Rakouska a Uherska budou se rozdělovati centrální ústavy a budiž pamatováno i na vídeňský "Učebný a pokusný ústav grafický", jehož materiál, takto získaný, může býti základem našemu ústavu.

Úkol ústavu budiž dvojí: badatelský a výchovný. K prvému náleží všechny práce, luštící otázky z oboru fotografie a reprodukční techniky, a vědecké práce, směřující k zdokonalení a zjednodušení nynějších method, resp. k objevení nových. Dále náleží sem zkoušení různých materialií a hotových produktů, event. i přezkoušení různých method, do ústavu zaslaných, což může býti bohatým zdrojem příjmů pro ústav.

Úkolem druhým jest vychovati zdatný dorost, theoreticky, prakticky a last not least umělecky dobře vychovaný, vyhovující všem požadavkům naň kladeným. Vedle toho pak různými kursy, pravidelně se opakujícími, má býti poskytnuto možnosti jednak lidem, kteří jsou v praksi, aby doplnili svoje vědomosti, jednak těm, kteří potřebují fotografie jen jako vedlejšího zaměstnání, aby naučili se jejím základům. Důležito je přiřaditi k ústavu praktické ústavy grafické, na kterých by žáci nabyli praktických zkušeností, a kde by mohly býti též zhotovovány různé pomůcky školní jako obrazy, diagramy, tabulky a p.

Ústav v této podobě budiž ústavem samostatným a nesmí býti přiřaděn žádnému jinému ústavu. Vhodným doplňkem - nebude-li ovšem pro tyto účely zřízen samostatný ústav - by bylo oddělení pro knihtisk a knihvazačství, neboť všechny tyto obory se navzájem doplňují. Zvláště badatelský ústav potřebuje ke zkoušení nejen laboratoří, nýbrž i zkoušek praktických, které by se daly na ústavu dobře prováděti a zároveň poskytly vhodného materiálu k učení. Z toho důvodu nelze doporučiti, aby bylo zřízeno několik malých škol, přiřaděných ke školám jiným, které by nikdy neprosperovaly tak, jako ústav jediný vhodně zařízený a odborníky vedený.

Návrh tento budiž odevzdán výboru kulturnímu, aby tam byl projednán.

V Praze 13. února 1919.

Dr. Frant. Lukavský,

Dr. Franta, Sokol, Dr. Hajn, inž. O. Nekvasil, Machar, Dr. Schieszl, Dr. Syllaba, Kvapil, Dr. Budínský, V. Dyk, Dr. Engliš, Dr. Brabec, Dr. Mareš, Dr. B. Němec, Votruba, Rosenkranc, Dr. Weyr, Dr. Herben, Viková-Kunětická, Dr. Matoušek, Janda, Heinrich, Dr. Jar. Stránský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP