Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 494.

Zpráva

školského výboru o návrh u posl. dra Preisse a soudr., aby byla zřízena vyšší textilní škola průmyslová v Hradci Králové n. Labem (čís. tisku 135).

Český průmysl textilní již dlouho se domáhá, aby zřízena byla česká vyšší textilní škola průmyslová.

České textilní školství odborné skládá se té doby z 10 odborných škol tkalcovských, z nichž jedna věnována jest zvláště zájmům průmyslu stávkářského (Strakonice). Školy tyto mají za účel vychovávati mistry, t. j. dílovedoucí jednotlivých závodů a tím jejich program jest úplně vyčerpán. V poslední době zřizuje se takováto mistrovská škola pro přádelny v Ústí n. Orl. Vychovávání strojmistrů jest sice věcí nad obyčej důležitou, ale neméně vážným momentem jest, aby bylo zde učiliště, které by mohlo vychovávati technické pracovníky a které by také mohlo sloužiti k vzdělávání a výchově podnikatelů samotných. Němci v Čechách mají podobná učiliště tři, a to v Aši, které jest věnováno zejména stávkářskému (pletařskému) průmyslu, textilní školu přádelnickou v Liberci (bavlnářskou) a konečně vyšší textilní školu vlnařskou v Brně. Ústavy tyto mají onen vyšší program a jsou jakýmsi vrcholkem odborného školství textilního: Němci mají mimo to dvacet tkalcovských škol, působících na nižší výchově strojmistrovské.

Při vyšších textilních školách průmyslových mimo to zřizovány jsou obyčejně důležité ústavy pro zkoušení tkanin a přízí, resp. materiálií, kterážto zkušební činnost padá neobyčejně na váhu, neboť bez ní průmysl textilní vyvíjeti se nemůže.

Český průmysl textilní pro nedostatek české vyšší textilní školy byl nucen posílati potřebné lidi k výchově buď do německých učilišť, anebo za hranice, hlavně do Německa a Anglie.

Snahy českého průmyslu textilního setkaly se potud s úspěchem, že bývalá rakouská vláda rozhodla se zříditi vyšší textilní školu průmyslovou v Hradci Králové za obvyklé podmínky, že město Hradec Králové dá k účelu tomu vhodnou budovu. Na zřízení této školy a opatření prostředků učebních byly zařazovány ročně do rozpočtu menší částky. Není pochyby, že by se bylo dosáhlo rychlejšího postupu, aby byla zřízena tato škola, jejíž učební osnova s příslušnými rozpočty na vybavení a další vybudování jest u bývalého ministerstva veřejných prací ve Vídni, a že by snad ke zřízení školy této bylo došlo, kdyby nebylo války, která veškerá jednání v tom směru přerušila.

Podaným návrhem obnovuje český textilní průmysl tuto svou snahu, žádaje, aby vyšší textilní průmyslová škola zřízena byla v Hradci Králové jakožto místu ležícím příhodně pro textilní průmysl.

Obratem poměrů však, jenž nastal prohlášením samostatnosti české, jest možno otázku tuto řešiti způsobem poněkud jiným, kterýž rychleji přiblíží nás k cíli. Vyšší průmyslová škola textilní v Brně (Lehranstalt für Textilindustrie in Brünn) má vlastní budovu a vypravena jest jako dobrá škola vlnařská a bylo by jí možno snadno doplniti oddělením bavlnářským, později pak oddělením lnářským a hedvábnickým, tak že by mohla pro veškeré potřeby vyhovovati. Aby tedy uspořen byl náklad, doporučuje se, aby německá vyšší textilní škola průmyslová v Brně přeměněna byla postupně v českou a za tím účelem aby pro přechodní dobu byly zřízeny při ní neprodleně české pobočky. Časem by k ní přidáno bylo oddělení bavlnářské, lnářské a hedvábnické. České oddělení mohlo by ihned vstoupiti v život, tak že by průmysl textilní měl ihned k disposici potřebné české učiliště.

Německá vyšší textilní škola v Brně jest ve středu československého státu, a pro tuto výhodnou polohu mohla by velmi dobře prospívati nejen nejbližším okrskům, nýbrž též ostatním územím tohoto státu.

Při ústavě tom jsou bohaté sbírky, jakož i dosti bohatě zařízené dílny a laboratoře, které by se za nynějších poměrů na nově zařízené škole ani opatřiti nedaly. Proto mohla by tato počeštěná anebo českým oddělením doplněná škola vyvinouti daleko větší činnost, než kterákoliv nově zřízená česká škola, která by při nynějších poměrech musila zápasiti s nedostatkem nejnutnější výzbroje. Mimo to pro posluchače české, kdyby při škole té byla zřízena některá nová oddělení (bavlnářské, lnářské, hedvábnické), bylo by to prospěšné také z té příčiny, že by mohli se vzdělati i v jiných odvětvích textilních. Zvláště je důležito položiti důraz na to, že v Brně samém jest silný průmysl vlnařský, tak že škola tato byla by ve výborném ovzduší, z kterého by mohlo žactvo i ústav těžiti.

Bavlněné oddělení dalo by se velmi dobře uvésti v život v nejkratší době, kdyby přadlácké stroje, které do nedávna choval spolek českých průmyslníků textilních, byly tomuto účelu zabezpečeny. I odděleni pro lněnou výrobu dalo by se v době poměrně krátké zříditi zrovna tak, jako oddělení hedvábnické. Pro všechna tato oddělení je na Moravě příznivé výrobní prostředí.

Mimo to pro Brno mluví leště závažná okolnost, že má českou vysokou školu technickou, na které jest velmi dobře vedená technologická stolice pro průmysl textilní, jejížto chemické oddělení jest také dobře zřízeno, tak že by mohli frekventanti vyšší textilní školy průmyslové v Brně i po této stránce účelně doplniti své vzdělání.

Přeměnou brněnské vyšší školy textilní na českou anebo přechodným zřízením českého oddělení při ní, nebyl by brněnský průmysl lnářský nijak poškozen.

Posluchačstvo její rekrutuje se nikoli z Brna, nýbrž ponejvíce odjinud. Po dobu války bylo asi ze 150 posluchačů pouze 20 z Brna a z těchto značná část národnosti české. Ostatně posluchačstva mimo brněnského nebude se tato změna nijak hmotně dotýkati, ježto má možnost studovati na školách v Liberci a v Aši.

Zřetelem k tomu, že meritorní jednání s městem Hradcem Králové o poskytnutí příslušné budovy - a že vystavění budovy a vypravení školy vyžadovati bude doby několika roků, dále vzhledem k tomu, že potřeba vyššího českého učiliště je neodkladná, rozhodl se školský výbor, vyslechnuv názor zástupce ministerstva školství a národní osvěty, jednomyslně pro to, aby otázka tato řešena byla zároveň oběma směry a proto navrhuje:

Národní shromáždění, račiž se usnésti:

l. Vládě se ukládá, aby s největším urychlením zřídila české pobočky a abiturientské kursy při německé vyšší textilní škole průmyslové v Brně, což je prozatímní přechodná její úprava.

II. Vláda se vyzývá, aby s největším urychlením pro zřízení vyšší české textilní školy průmyslové v Hradci Králové provedla všechny přípravné práce.

V Praze 12. února 1919.
Dr. Srdínko v. r.,
Dr. Budínský v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP