Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 493.

Návrh

člena Národního shromáždění dra B. Němce a soudr., aby byl zřízen ústřední státní ústav meteorologický pro československou republiku.

Veškeré práce, které náleží do oboru meteorologie a klimatologie v oblasti nynějšího československého státu, byly prováděny a řízeny vesměs z Vídně a z Budapešti. Rozpadnutím státu rakousko-uherského přechází povinnost na nás, abychom v této práci, která je organisována mezinárodně a má svá ústředí ve všech civilisovaných státech, pokračovali a zřídili svoji meteorologickou centrálu. Navrhujeme proto, aby byl v brzké době zřízen v Praze samostatný vědecký ústav, jemuž by byl svěřen soustavný meteorologický a klimatický výzkum našeho státu.

Meteorologické ústavy mají význam nejen theoretický, ale také praktický. Jistota prognos meteorologických stále stoupá, ale nezbytným jejím předpokladem je soustavný a nerušený výzkum povětrnostní na celém povrchu zemském. Této mezinárodní vědecké i praktické povinnosti nesmí se náš stát vyhýbati. Úkolem československého státního ústavu meteorologického bylo by nejen konati pozorování a měření, nýbrž též organisovati síť pozorovacích stanic v celém státu, výsledky pozorování zpracovávati a mezinárodní styky ve svém oboru udržovati. Dále vydávati denní prognosy povětrnostní, konstruovati denní povětrnostní mapy pro abonenty, publikovati vědecké zprávy a po případě též v širokých vrstvách šířiti známosti o vědecké meteorologii. Podepsaní upozorňují také na důležitost aerologických výzkumů pro službu leteckou, která zajisté se bude stále více rozvíjeti a praktického významu nabývati, tak na př. pro dopravu poštovní.

Dříve než bude možno přikročiti ke zřízení definitivního ústavu, bude třeba organisovati ústav provisorní. Mělo by býti co nejdříve převzato české úřednictvo vídeňského ústavu meteorologického a likvidační komise ve Vídni a Pešti měly by se domáhati vydání části instrumentaria pro náš ústav. Mnoho meteorologických aparátů bylo též na italské frontě a též toho dobře by se dalo použíti pro náš stát, zvláště pro službu aerologickou. Jako provisorních místností dalo by se použíti místností bývalé ,,k. k. Sternwarte" v Praze a řízení ústavu prozatím připojiti na meteorol. ústav české university.

Podepsaní navrhují, aby byl návrh přikázán výboru osvětovému.

V Praze 10. února 1919.

Dr. B. Němec,

Ing. Bečka, Dr. Schieszl, B. Fischer, Sis, Dr. Budínský, Dr. Franta, Dr. Lukavský, Kvapil, Dr. Hajn, Viková-Kunětická, Dr. Vrat. Černý, Machar, Dyk, Dr. Metelka, Heinrich, Dr. Bulín, Dr. Matoušek, Janda, Dr. Weyr, Dr. Engliš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP