Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 492.

Návrh

člena Národního shromáždění dra B. Němce, inž. B. Bečky a soudruhů, aby byl zřízen státní ústřední ústav pro míry a váhy, spojený s ústavem fysikálně-technickým.

Jednou z povinností každého spořádaného státu jest starati se o to, aby pro obchod a průmysl nezbytně potřebné míry a váhy byly v celé státní oblasti jednotné, zákonitě stanovené, a aby měřidla, obchodem a průmyslem užívaná, byla v zájmu veřejném neustále podrobována občasné kontrole své správnosti. Ve Vídni zřízena byla roku 1872 normální cejchovní komise, jejímž úkolem bylo, říditi všechna zařízení týkající se technické stránky cejchovnictví a bdíti nad tím, aby cejchovnictví se dálo všude podle cejchovních ustanovení. Komise uchovávala prvotní normály, svěřené jí metrickou konvencí, podle nich zhotovovala hlavní normály pro inspektoráty. Vedle toho pověřovala různé druhy měřících přístrojů, které sice nepodléhají cejchovní povinnosti, ale tvoří v průmyslu a vědě základ různých určení, jako teploměry, araeometry, Abelovy zkušební aparáty na petrolej, barometry, manometry, aparáty elektrické, buretty, pipetty, měrné nádobky, viskosimetry, přístroje na stanovení tlaku krevního atd. Vedle toho vykonávala různé zkušební práce rázu vědeckého, jako zkoumání teploměrů odporových a registračních, zkoušky materialií na jejich propustnost zvukovou, tepelnou a vlhkostní, vliv tlaku na svítivost normální lampy Hefnerovy atd. Určovala jisté konstanty v cejchovnictví nutné a vysílala zástupce k mezinárodním poradám o měrách a vahách. Vykonávala různé přípravné práce a vědecká zkoumání, které byly podkladem pro legislativní činnost vlády v oboru měr, vah a cejchovnictví.

Jest nezbytně zapotřebí, aby také československý stát měl podobnou instituci. Neboť k vyplnění všech úkolů vědeckého cejchovnictví nestačí povýšiti cejchovní inspektorát v Praze nebo Brně na nejvyšší úřad cejchovní. Jsouť úkoly, které obstarávala normální cejchovní komise, tak mnohotvárné, a od pouhého cejchovnictví svým vědeckým rázem, na nějž jest klásti příslušný důraz, specificky odlišné, že jest naprosto nutno zříditi instituci novou, která by je přejala.

Proto navrhujeme: Budiž zřízen československý ústřední ústav pro míry a váhy, jakožto nejvyšší instance ve věcech cejchovnictví se týkajících v republice československé, který by převzal úkoly dřívější normální cejchovní komise ve Vídni po stránce vědecké i správní. Budiž cejchovní úřad pražský, přímo podřízený cejchovnímu inspektorátu v Praze, vypraven tak, aby mohl cejchovati veškeré předměty cejchování podrobené, které byly vyhrazeny cejchovnímu úřadu vídeňskému, cejchovní stanici pro elektrická počítadla a přístroje pro měření vody ve Vídni. Buďtež příslušně změněna zákonná ustanovení, vyhrazující cejchování některých předmětů úřadům, mimo hranice československé republiky umístěným.

Při zřizování ústředního ústavu pro míry a váhy, budiž pamatováno na to, aby později mohl stavebně, a snad s počátku i správou býti k němu přičleněn ústav fysikálně technický, o jehož zřízení v dobách klidného rozvoje státního budiž již nyní v principu rozhodnuto.

Úkolem tohoto ústavu by bylo, podnikati fysikální výzkumy a nejpřesnější měření, které jsou potřebny k řešení vědeckých problémů zásadně velikého dosahu pro techniku, průmysl i teoretickou vědu, a které činí přílišné nároky na výzbroj přesnými stroji, spotřebu materiálu a pracovní čas pozorovatelů i počtářů, než aby mohly býti podniknuty závodem průmyslovým, soukromníkem nebo státními ústavy vyučovacími. Ústav by převzal zároveň od ústavu pro míry a váhy tu část úkolů, které převyšují meze vyměřené mu personálem i nařízením, a do několika oborů fysikálních současně spadající, a které jsou s to, aby vzpružily různé obory průmyslového podnikání, jako jsou přesná mechanika, optika atd. Ve zkoumání materialií doplňoval by se navrhovaný ústav s ústavem pro zkoumání technických materialií. Ústav takový jistě by se sám finančně z tax mohl vydržovati a prosperovati, jak tomu je u mnohých podobných ústavů v cizině.

Navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru technickému.

V Praze 10. února 1919.

Dr. B. Němec, inž. B. Bečka,

Dr. Lukavský, Dr. Budínský, Dr. Matoušek, Dr. Vrat. Černý, Machar, Viková-Kunětická, Kvapil, Dr. Mareš, Dr. Schieszl, Sís, Dyk, B. Fischer, Heinrich, Dr. Franta, Dr. Weyr, Dr. Metelka, Dr. Felfrlík, Dr. Hajn, Janda, Dr. Engliš, Dr. Bulín.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP