Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 476.

Dotaz

členů Národního shromáždění Fr. Zeminové, J. Slavíčka, V. Freimana a spol. na pana ministra vnitra o poměrech na broumovském hejtmanství.

Jako v mnohých městech naší republiky i v Broumově za nové naší české vlády zůstal vedoucím úředníkem z válečné doby smutně proslulý renegát a byrokrat okresní hejtman Dr. von Koristka. Jeho věrnými spolupracovníky jsou Čechům stejně nepřátelští úředníci komisař Dr. Schlögel, sekretář Tschischka a evidenční asistent Höger, vesměs Němci, ač hejtmanství broumovské jest jazykově silně smíšené.

Ve válce z nařízení hejtmanství prováděny byly v českých příslušných obcích kruté rekvisice, povoláváni šmahem i 50 letí rolníci na vojnu, z Police n. Met. vypověděno 12 dělníků, žádosti za dovolené zakázáno bylo četnictvu potvrzovati, z češtiny tropily si Němkyně, které jsou tam protekčně zaměstnány, posměch, učitelstvo české bylo pronásledováno, že málo působí pro válečné půjčky, přísně byl vyšetřován každý, kdo v den památné deklarace českých spisovatelů vyvěsil prapor atd. V ryze české Polici n. Met., za režimu, Čechům nepřátelského, vyvěsil renegát, přednosta staniční Filip Trojan vyhlášku "Dienstsprache ist deutsch", české železniční zřízence poslal na vojnu a nahradil samými německými výpomocnými zřízenci.

Po převratu čekali vedoucí němečtí úředníci, jaký bude republika dělati pořádek. Když jim nikdo do jejich samovlády nezasáhl, dostali proti Čechům novou odvahu.

Okresní hejtman von Koristka nařídil četnictvu v českém okresu polickém, že musí se všechny schůze lidu ohlašovati na hejtmanství, aby byly povoleny, jako dříve, ano vybídl i obecní úřady, aby neohlášených schůzí nepovolovali. Dává dokonce vyšetřovati četnictvem, kdo svolal schůzi českého lidu v Polici n. Met., kde podepsaný člen N. S. Zeminová mluvila, kdo tam mluvil a co bylo mluveno, jaká byla účast atd.

Poněvadž bolševického hnutí tam vůbec není, dotýká se velmi těžce toto omezování svobody shromažďovací stran občanských i socialistických.

Protestujeme jménem všeho českého obyvatelstva okresu polického proti tomuto omezování občanských svobod.

Poněvadž jde o kraj svrchovaně důležitý, na jazykovém i státním rozhraní, o lid chudý, který nesmí býti vydán bez ochrany ani šikanám německých úředníků ani tlaku německého kapitálu, tážeme se pana ministra vnitra, jaké kroky hodlá co nejrychleji podniknouti, aby právo našeho národa a svobody občanské byly plně zaručeny v celém hejtmanství broumovském. Řádná reorganisace správní i politické služby na hejtmanství tom je životním zájmem nás všech. Tážeme se tímto pana ministra vnitra, co hodlá podniknouti, aby oprávněným stížnostem českého obyvatelstva okresu broumovského bylo vyhověno?

V Praze 7. února 1919.

F. Zeminová, J. Slavíček, V. Freiman,

St. K. Neumann, Dr. Krejčí, Dr. A. Uhlíř. Dr. Bouček, Kopeček, J. Hrizbyl, B. Ecksteinová, Kolaříková, Prokůpek, Hybš, Dvořák, E. Špatný, Hrouda, Holejšovský, A. Konečný, Al. Jirásek, Machar, Bradáč, lng. Záruba-Pfeffermann, Buříval.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP