Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 472.

Dotaz

člena Národního shromáždění Kadlčáka, Čuříka, Rýpara a soudruhů na ministra vnitra Švehlu o znásilnění dělníka Emanuela Motlocha, hutníka z Vítkovic na Moravě.

Emanuel Motloch, dělník v apretuře ocelárny vítkovické, bytem v Hrabůvce, není členem soc. dem. organisace aniž jiné dělnické organisace. Koncem r. 1918 vyzván byl břeským delegátem soc. dem. organisace, aby do ní vstoupil. Odmítl to. Vyhrožováno mu, nevstoupí-li do nového roku do soc. dem. organisace, že bude donucen opustiti práci v závodě. Po Novém roce, 8. ledna 1919 o půl 12. hod. dopol. přistoupil opět k Motlochovi soc. dem. delegát břeský s několika dělníky, v počtu asi 20, mezi nimiž byli Tomaševský, Grüner, Kussin, Sommer a jiní, a vyzval Motlocha, aby opustil dílnu, ježto nevstoupil do soc. dem. organisace. Motloch ustupuje násilí, uposlechl, vzal si své věci a chtěl odejíti. Při odchodu, ještě v dílně, byl ze zadu napaden, pohlavkován, fackován, k zemi stržen a pošlapán. Pak znovu do výše vyzdvižen a znovu fackován, pohlavkován a žďuchán. Pak Tomaševský vzal provaz, udělal smyčku a hodil smyčkou Motlochovi po hlavě, ale chybil hlavu; dělal znovu smyčku na provaze,v tom přišel do dílny vážný Holaschke a ten to překazil. Jakmile však Holaschke odešel, svázali Motlocha provazy, rukama k tělu, a vedli jej na provaze přes ocelárnu na posměch druhým. Při tom Motlochem škubali, posmívali se mu a nadávali mu. Pak jej vystrčili za bránu a pravili mu: Ať se tu v dílně více neukazuješ, jdi, ať tě živí církev.

Motloch, ženatý to muž, 39 roků starý, otec čtyř dítek, muž velmi řádný a pevného charakteru, po tomto ukrutném trýznění onemocněl a dosud jest práce neschopen. Závod ze strachu před terorem socialistů se ho neujal a odkázal jej k soudu. Případ se soudně vyšetřuje. Právním zástupcem Motlochovým je p. dr. Šavrda, advokát v Mor. Ostravě:

Podepsaní táží se pana ministra:

1. Je pan ministr ochoten tento případ a podobné případy nestrannou komisí dáti vyšetřiti a vinníky potrestati?

2. Je pan ministr ochoten podobné znásilňování dělníků křesťansko-sociálních bezvýhradně zameziti?

V Praze 7. února 1919.

Kadlčák, Čuřík, Rýpar,

Dr. Mazanec, Mašek, Valoušek, Dr. Stojan, Zbořil, Jílek, Bařina, ing. Pospíšil, Šrámek, Dr. Kordač, Ševčík, Čapka, Šolle, Zavoral. V. Sedláček, Šamalík, F. Šabata, Dr. Novotný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP