Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 461.

Zpráva

právního výboru o návrhu zákona, jímž mění se ustanovení o způsobilosti k soudcovskému úřadu.

Právnímu výboru dodán byl tento vládní návrh zákona s příkazem, aby o něm podal zprávu do 8 dnů. Právní výbor jednal o návrhu dne 30. ledna 1919, usnesl se navrhnouti Národnímu shromáždění, aby se usneslo na připojené osnově zákona, a zvolil zároveň referenta pro Národní shromáždění.

Právní výbor řídil se při usnášení svém těmito důvody: Aby na Slovensku mohlo se nerušeně přisluhovat občanstvu spravedlností, bude třeba podle zprávy zpravodaje pro organisaci soudů na Slovensku dosadit tam soudce z Čech a Moravy. Mimo to hlásí se do služeb československé republiky několik soudců z Bosny a Hercegoviny, kteří umějí maďarsky a jichž by proto justiční správa mohla s úspěchem pro Slovensko použít.

K provedení obou správně justičních aktů je třeba napřed zákonem prohlásit, že zkouška soudcovská neb advokátní, složená u vrchního zemského soudu v Praze nebo v Brně, opravňuje vykonávat úřad soudcovský v obvodu celého území bývalého království uherského, které vláda československé republiky vezme do své správy. Aby pak rostoucí potřebě kandidátů stavu soudcovského mohlo býti rychleji vyhověno, žádá ministr spravedlnosti za zmocnění, aby během 5 let mohl nařídit, že přípravná služba soudcovská zkracuje se až na dvě léta.

Poněvadž právní výbor uznal, že bez těchto opatření nelze na Slovensku zavést nerušené vykonávání spravedlnosti, přijal vládní návrh, pokud se § 1. týče, beze změny, § 2. pak pozměnil pouze v tom, že navrhuje, aby ministr spravedlnosti pouze po dobu 3 let byl zmocněn zkracovat přípravnou službu soudcovskou; právní výbor soudí, že tato lhůta stačí, aby byly zavedeny normální poměry ve správě justiční na Slovensku. Sproštění soudcovských kandidátů od povinnosti podati vědeckou práci - je jen logickým důsledkem zkrácení přípravné služby.

K tomu, aby soudcové z Bosny a Hercegoviny mohli býti převzati pro soudní službu na Slovensku, potřebuje vláda zmocnění, aby mohla vydati nařízení, kterým by prohlásila zkoušku soudcovskou a soudní praxí, odbytou v území Bosny a Hercegoviny, za rovnocennou se službou a zkouškou, odbytou v bývalém království uherském podle uh. čl. zák. VII.: 1912 a LIII.: 1913.

Poněvadž právní výbor uznává, že užití soudců z Bosny a Hercegoviny, kteří jsou mocni maďarského jazyka, bylo by pro vykonávání spravedlnosti na Slovensku velmi výhodné, navrhuje udělit vládě zmocnění podle § 3 osnovy.

Suspense soudcovské nepřesaditelnosti a nesesaditelnosti po dobu dvou let v území bývalého král. uherského je nutna, aby byly zavedeny normální poměry v tamním soudnictví a justiční správě.

Z těchto důvodů navrhuje výbor, aby Národní shromáždění přijalo tento

Zákon

ze dne..................................................................................1919,

jimž mění se ustanovení o způsobilosti k soudcovskému úřadu.

§ 1.

Pro úřad soudce nebo státního zástupce v obvodu celého území bývalého království uherského, které vláda československé republiky vezme do své správy, jsou způsobilí také soudcovští úředníci a úředníci státního zastupitelství, kteří vyhověli podmínkám § 4 zák. o soud. org. ze dne 27. listopadu 1896 č. 217 ř. z., a zkoušku soudcovskou neb advokátní vykonali před některou zkušební komisí v obvodu, ve kterém tento zákon platil, do 28. října 1918 a po tomto dnu před zkušební komisí u vrchního zemského soudu v Praze nebo v Brně.

§ 2.

Ministr spravedlnosti může nařízením přechodně v době tří let zkrátiti dobu přípravné služby soudcovské pro celý obvod československé republiky, nebo pro obvod některého vrchního zemského soudu, a to až na dvě léta. Kandidáti soudcovští, kteří po této zkrácené přípravné službě budou k soudcovské službě připuštěni, jsou sproštěni povinnosti, by podali písemnou vědeckou práci.

§ 3.

Vláda se zmocňuje, aby vyhlásila nařízením, zda a pokud přípravná služba a zkouška soudcovská, vykonané v bývalém území Bosny a Hercegoviny, pro soudcovský úřad nahrazuje přípravnou službu a zkoušku podle § 4. zák. o soud. org. a uh. čl. zák..VII.: 1912 a LIII.: 1913.

§ 4.

Pro organisaci může ministr spravedlnosti do dvou let po vyhlášení tohoto zákona soudce, pro obvod v § 1. naznačený jmenované, přeložiti nebo dáti na odpočinek.

§ 5.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr spravedlnosti.

§ 6.

Tento zákon nabude účinnosti dnem prohlášení.

V Praze dne 6. února 1919.

Dr. Witt, v. r.
Dr. Matoušek. v. r.
místopředseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP