Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 435.

Návrh

MUDra Ot. Srdínka, B. Rosenkrance, JUDra Cyr. Horáčka, Ph. Dra. Ant. Uhlíře, Ph. Dra. F. Krejčího, F. V. Krejčího a soudruhů, aby byla postátněna Českoslovanská akademie obchodní v Praze.

Největší popelkou bývalé c. k. školní správy byly bez sporu školy obchodní. To lze nejlépe poznati ze skutečnosti, že z 10 vyšších škol obchodních (obchodních akademií) jsou jen 2 ústavy ve správě státní, z 19 dvoutřídních škol obchodních nebyla dosud postátněna ani škola jediná. Vyšší i nižší školy obchodní jsou téměř výhradně v rukou obcí, obchodních gremií, a i v rukou soukromých spolků. Subvence, které rakouský stát těmto školám dával, byly nepatrné. U některých škol činila státní subvence před válkou toliko asi 6% celého nákladu. Za války, v době, kdy veškeré náklady osobní i věcné stouply velice, rakouská vláda subvence dokonce snížila, a to ve většině případů na polovinu předválečné její výše. Jak špatně se měřilo školám obchodním, jest zřejmo též z toho, že na př. pro rozpočtový rok 1915/16 bylo praeliminováno pro školy obchodní K 2,413.422.-, pro školství průmyslové K 16,776.249.-.

Že školství obchodní přes tuto nepřízeň c. k. vlády udrželo se na poměrně vysoké úrovni, jest nejlepším svědectvím vnitřní jeho síly a veliké jeho potřeby. Školství obchodní bylo vydržováno především ze školného, které jest poměrně velmi vysoké a slevuje se v případech jen velmi řídkých. Školné činí u mnohých ústavů až 85% veškerých příjmů.

Stav tento jest pro obchodní školy velmi nebezpečný a sociálně přímo nespravedlivý. Tím odráží se od škol mnoho zdatných, ale nemajetných studentů. Správy školní, chtějíce udržeti finanční rovnováhu zvyšují příjmy tím, že přeplňují třídy, a snižují pak výdaje tím, že zaměstnávají ve velkém počtu učitele výpomocné a dlouholeté suplenty. Nejlépe illustruje špatnou finanční situaci škol obchodních ta skutečnost, že některé tyto školy do nedávna drahotních přídavků nevyplácely vůbec a vyplácejí nyní přídavky nepoměrně nižší než na státních školách. Školy obchodní nechtíce finančně ohroziti svou budoucnost, zdráhají se přiznati svým učitelským sborům výhody služební pragmatiky, zavedené zákonem ze dne 28. července 1917 č. ř. z. 319.

Neurovnané tyto finanční poměry hrozí odpuzovati od škol obchodních zdatnější síly učitelské. Že se tak nedělo již dříve, možno si vysvětliti jen tím, že podobné bídné poměry byly do vydání služební pragmatiky i na ústavech státních, a též tím, že mnozí zdatní pracovníci, zejména vědečtí, považovali působení na obchodních akademiích za zaměstnání přechodné. Tak tomu bylo zvláště při Českoslovanské akademii obchodní.

Zvláště tísnivě doléhají finanční nesnáze, způsobené válkou a zavedením služeb, pragmatiky, na náš nejstarší a největší ústav, na Českoslovanskou akademii obchodní, která jediná ze všech obchodních akademií jest ústavem ryze soukromým, jsouc vydržována spolkem zřízeným podle zákona spolkového. Škola tato byla založena roku 1872, když německá obchodní akademie odepřela učiniti několik málo ústupků, kterých tehdy žádalo několik mladých, nadšených obchodníků, sdružených v obchodnickém spolku "Merkur". Od té doby vychovala Českoslovanská akademie obchodní nepřehledné řady vynikajících obchodníků, průmyslníků, bankéřů. V celém životě hospodářském našeho národa lze znamenati zdárný vliv tohoto ústavu a jeho odchovanců. Českoslovanská akademie obchodní dosáhla opatrným hospodařením toho, že nemusila doprošovati se bývalé c. k. vlády o to, aby byla převzata do správy státní, a mohla dokonce odmítati i její nabídky, spatřujíc v sestátnění nebezpečí pro výchovu českého dorostu obchodního. Za války nezpronevěřil se ústav ani v jediném případě svým mnohaletým tradicím. Někteří jeho příslušníci pracovali nad to způsobem velmi vynikajícím pro českou věc, tak na př. z profesorů Dr. Ed. Beneš a Prokop Maxa a velmi četní dřívější i nynější posluchači.

Správa Českoslovanské akademie obchodní domáhá se nyní, aby byl ústav převzat do správy státní, aby se mohlo vyhověti oprávněným žádostem mnoha mladších učitelů za ustanovení definitivní. Podepsaní proto navrhují, aby Českoslovanská akademie obchodní v Praze byla postátněna od počátku školního roku 1919/20.

Návrh tento budiž přikázán školské komisi.

V Praze dne 22. ledna 1919.

MUDr. Ot. Srdínko, B. Rosenkranc, JUDr. C. Horáček, Ph. Dr. Ant. Uhlíř, Ph. Dr. F. Krejčí, F. V. Krejčí,

Okleštěk, A. Chroustovský, J. Marcha, Ing. F. Klindera, K. Jonáš, Hübner, Dr. Velich, Frant. Jan Kroiher, Dr. Viškovský, Donát, A. Prokůpek, Zíka, Malkus, F. Němec, Otm. Hrejsa, Chlebounová Anna, Chaloupka, Dr. Kubíček, J. Rychtera, Špaček, Dr. Veselý, Dr. Ot. Krouský, St. K. Neumann, Dr. Bouček, Vochoč, J. V. Hrouda, Buříval, Hybš, Freiman, Sladký, Emil Špatný, Popeček, Al. Konečný, Fr. Zemínová, Dr. J. Schieszl, Slavíček, J. Svozil, Landová-Štychová, Tučný Al., Dr. Bartošek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP