Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 432.

ODPOVĚĎ

ministra národní obrany

na dotaz člena Národního shromáždění Ant. Nováka a soudr. ze dne 17. prosince 1918,

(zasedání národního shromáždění československého roku 1918, tisk 246)

o postřelení třináctiletého hocha Frant. Kotvalda nádražní stráží v Poděbradech:

Konaným šetřením na místě samém bylo zjištěno, že na poděbradském nádraží páchány byly v poslední době četné krádeže zboží ze železničních vozů a to jak otevřených, tak zavřených. Obzvláště uhlí tvořilo předmět těchto krádeží.

Před příjezdem uhelných vlaků (hlavně večer a v noci) shromažďoval se zástup mužů, žen a dětí, čítající 200-300 hlav, poblíž nádraží, který po příjezdu vlaku uhlí z vozů nedovoleně shazoval a v nůších a pytlích domů odnášel. S nakradeným uhlím provozován byl často výměnný obchod.

Proti těmto krádežím byli železniční zřízenci takměř bezmocni. Každý zákrok jejich a nádražních vojenských stráží byl doprovázen nevolí čekajícího zástupu.

Dne 12. prosince očekával takový zástup po 6. hod. večerní příjezd opožděného nákladního vlaku uhlím naloženého. Několik výrostků a dětí přelezlo plot, pobíhalo kolem prázdných vozů a někteří z nich vylezli na vůz, naložený řezanými prkny a dřevěnými sloupky.

V tu dobu ubíral se člen nádražní vojenské stráže, svobodník Frant. Nezavdal od pěšího pluku čís. 36, kolem těchto vozů domů k večeři, obdržev k tomu svolení od svého představeného.

Vida, jak chlapci lezou po vagoně naloženém prkny a dřevěnými sloupky, myslel, že chtějí krásti prkna a proto je vyzval, aby ihned slezli. Chlapci seskákali z vozu a rozutekli se; jen třináctiletý Frant. Kotvald zůstal na voze a neuposlechl Nezavdalovy výzvy, aby z vagonu slezl, nýbrž ukryl se doprostřed prken, aby jej Nezavdal neviděl.

Když svobodník Nezavdal pozoroval, že Kotvald nechce po dobrém slézti, chtěl ho postrašiti a vytáhl svoji služební 9 mm pistoli, zvedl ji nad hlavu a vystřelil do vzduchu.

V tom okamžiku Kotvald vskutku nešťastnou náhodou, chtěje se patrně přesvědčiti, kde stojí Nezavdal, aby mu mohl uniknouti na nestřežené straně, vyhlédl přes okraj prken a byl při tom zasažen vystřelenou kulí do hlavy. Poranění tomuto pak podlehl druhý den.

Nezavdal obdržel pistoli od praporčíka Jaroslava Hlaváče ke své osobní ochraně; zatkl totiž nedlouho před tím nějakého Tučka, známého v celém okolí pro krádeže a podvody. Tuček však z vězení prchl a slíbil Nezavdalovi pomstu. Ten necítil proto se osobně bezpečným a vyžádal si od svého představeného přidělení služební pistole.

Proti Nezavdalovi zavedeno bylo trestní řízení.

Takový jest dosavadní výsledek obsáhlého šetření, které jsem zavedl v mimořádném rozsahu. Jest samozřejmo, že veřejné svědomí musí nabýti jistoty, zda mladý život hochův padl za oběť osudné náhodě či snad nějakému překročení předpisů a trestné lehkomyslnosti. Jest ovšem již dnes zřejmo, že tragický tento případ souvisí především s bídou dělnických kruhů, do níž nás uvedlo zločinné hospodářství Habsburgů a rakušáckého vojáctví. S tím také souvisí i žalostné uvolnění mravův u mládeže a výrostků, které všude vidíme. Důsledky tyto jsou bolestné pro celý národ, zejména když končí tragicky, jako v tomto případě, který není ovšem prvním. Teprve však soud, který bude posléze uvažovati a rozhodovati o tomto případě, nalezne pokud je vina na vojínu Nezavdalovi či jinde.

Aby se podobné politováníhodné případy neopakovaly, bylo připomenuto nádražním strážím znovu a s největším důrazem, jak si mají počínati a byly jim na paměť uvedeny obzvláště všechny povinnosti i v případě užití zbraně. Jakmile pak poměry dovolí, bude vojenská stráž z nádraží odvolána; toho času však to učiniti nelze s ohledem na mimořádné poměry svrchu vylíčené.

V Praze dne 4. ledna 1919.

Ministr Nár. obrany:

V. Klofáč, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP