Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 429.

Zpráva

zásobovacího výboru o návrhu posl. Josefa Šamalíka, Fr. Čapky, Fr. Navrátila a soudruhů, aby byla vydána jednotná nařízení pro odevzdání dobytka ve všech zemích státu československého (tisk 339).

Zásobování tříd spotřebních na venkově i městech, armády i občanstva, masem a tuky jest v československé republice otázkou zrovna tak palčivou, jako zásobování mlýnskými výrobky, luštěninami a bramborami.

Proto opatřování masa a tuků vyžaduje největší péče vyživovacích úřadů.

Otázka zásobení masem a tuky jest dosud řešena oním způsobem, jaký byl za starého rakouského režimu zaveden a prováděn.

Pěstitelé dobytka hovězího jsou nuceni podle nařízení úředního odevzdati nařízené kusy dobytka na určených k tomu místech pro zemské tržebny, které pak přidělují dobytek jednak na porážku, jednak pro další chov.

Nařízení a odběry dobytka neprovádějí se ve všech zemích republiky československé způsobem stejným.

V Čechách vydána byla před časem poučení pro odběrací komise, podle nichž má se na určité výměry pozemků ponechat zemědělcům potřebný potah.

Na Moravě bylo podobné poučení připravováno, avšak nebylo vydáno. Proto prováděl se odběr dobytka na Moravě v každém okresu jinak, a to podle toho, jaká tam byla komise, resp. příslušný úřad politický. Jsou na Moravě mnohé okresy, kde jest hovězí dobytek téměř vybit.

Nyní provádějí se nové rekvisiční odběry podle nových kontingentů okresních, které jsou na jednotlivé obce a pak chovatele dobytka rozepsány. Ustanovení soupisní komisaři mají za povinnost - nařízený kontingent dobytka v obcích určiti - stůj co stůj. Tak se stává, jak dokazují určité případy, že jsou nejen určeny, ale i chovatelům nemilosrdně rekvirovány stelné jalovice, krávy a nepostradatelné tahounky.

Ba i jediná často stelná kravka jest domkářské rodině odebrána, a malozemědělec ponechán jest vůbec bez dobytka. Taková rodina zbavena jest výživy i potahu, a v nejednom případě bývá tento kus dobytka malému zemědělci odebrán třeba i násilím, a statkáři, který má koňský nebo volský potah, přidělen pro další chov.

Tím v mnohých krajích Čech, Moravy a Slezska hrozí nebezpečí, že nebude na jaře dostatek tažného dobytka a mnoho půdy zůstane neobděláno.

Ve Slezsku nejsou poměry v tomto směru lepší, na Slovensku však jeví se dobytka jatečného i užitkového velký přebytek. Rolníci slovenští nemohou vůbec trhů dobytčích obesílati, jelikož na dobytek není kupcův. Vyvážeti dobytek nemohou, neboť uherské hranice jsou uzavřeny a v našich zemích nejsou trhy posud povoleny.

Tak se vyskytuje zjev, že na Slovensku jest dobytka takový nadbytek, že rolnictvo trpí velké škody, protože nemůže dospělý dobytek odprodati, a mladý do chovu dosazovati, kdežto v ostatních zemích československé republiky, zejména na Moravě a ve Slezsku, stále prováděny nemilosrdné rekvisice hovězího dobytka, jimiž jest ohrožena nejen výživa rodin, ale i obdělání půdy.

Proto jest nutno v zájmu zabezpečení příštího osevu polí, aby zajisté ponechán byl rolnictvu a domkářům potřebný dobytek tažný, aby rodinám, jejichž výživa častokráte jen na dojné kravce závisí, byl tento kus dobytka ponechán.

Spravedlnost toho žádá, aby okresy, kde jest hovězí dobytek téměř vybit, byly dalších rekvisicí dobytka už ušetřeny a nedostatek masa aby se kryl nákupem hovězího a vepřového dobytka nejen na Slovensku, kde jest ho přebytek, nýbrž i ve státech dohodových a neutrálních.

Nutno také při této příležitosti vytknouti, že příděly dobytka na porážku pro jednotlivá místa ať průmyslová, ať města nebo venkov nedějí se spravedlivě, čímž způsobuje se jen roztrpčenost, zvláště na venkově, kde příděly dobytka na porážku jsou vzácností.

Velká nesprávnost jeví se také v konsumu masa. Srovnají-li se maximální ceny hovězího dobytka a ceny masných výrobků, hlavně v hotelích, tu jeví se úžasný rozdíl.

Jest proto nejvýš na čase, aby se i tu zavedl pořádek a zjednala spravedlnost řádnou kontrolou a trestáním zjištěné lichvy.

Nákup dobytka na Slovensku dá se provésti nejlépe výměnou těch životních potřeb, jichž Slovensko pohřešuje. Jsou to zejména uhlí, cukr, petrolej, látky, kůže a j.

Jest proto záhodno, aby zásoby těchto životních potřeb, kterých můžeme pohřešovati, byly na Slovensko dováženy jako kompensace za dobytek, tuky, dřevo a jiné potřeby, kterých u nás se nedostává a které by výměnná sprostředkovatelna, nikoliv výdělkářská, za přiměřené ceny vykupovala. Tak nejrychleji by se dosáhlo, aby pro Čechy, Moravu a Slezsko potřebný dobytek aspoň z části byl opatřen. Nutno ovšem zaříditi potřebná opatření dopravní, hlavně na drahách, aby nakoupený dobytek a tuky, mohly se do těchto zemí co nejrychleji dovážeti.

Aby se chov dobytka hovězího, pokud to možná zachránil od úplného vybití, jest nutno, aby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vydána byla ochranná nařízení o dodávkách dobytka, a to pro všecky země československé republiky jednotná, a aby co nejrychleji provedena byla všecka opatření, aby ze Slovenska a z ciziny nejen byl hovězí a vepřový dobytek do Čech, Moravy a Slezska dopraven, ale také i obilí, mouka a jiné potraviny co nejdříve dovezeny, aby tak v našich zemích mohlo býti od dalších rekvisic dobytka vůbec upuštěno a obchod s hovězím dobytkem úplně mohl býti uvolněn.

Zásobovací výbor proto navrhuje:

I. Ministrům orby a zásobování se ukládá, aby po dohodě se zásobovacím výborem Národního shromáždění vydali nařízení s ochrannými ustanoveními o odevzdávání dobytka, pro všechny země státu československého jednotné, se zřetelem na zachování dobytka dojného a tažného.

II. Ministerstvo zásobování se vyzývá:

a) aby neprodleně zjistilo v ústřednách množství zboží, kterého možno jako kompensace pro Slovensko upotřebiti za dobytek, tuky a jiné potřeby

b) aby proto na Slovensku sprostředkovatelnou pro Čechy, Moravu a Slezsko hlavně dobytek, tuky a jiné potřeby zakupovalo, a cukr, petrolej, látky, kůže a uhlí slovenskému lidu odprodávalo,

c) aby přesně dohlíželo, by příděly masa pro města, venkov i zásobovací korporace byly stejnoměrně a spravedlivě přidělovány,

d) aby provedlo náležitou kontrolu nejen nákupu, ale i konsumu, pokud se týče prodeje a cen masných výrobkův a pokrmův.

III. Vláda se vyzývá, aby

a) neprodleně přikročila k účinným opatřením pro rychlé nabytí potřebného obilí, mouky, dobytka a masa z ciziny,

b) aby neprodleně učinila potřebná opatření k dovozu těchto potřeb po dráze, neb po vodě,

c) aby o provedených a projektovaných opatřeních co nejdříve podala zprávu.

V Praze dne 29. ledna 1919.

Ferd. Jirásek v. r.
Jos. Šamalík v. r.
místopředseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP