Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 428.

Zpráva

kulturního výboru

o zákoně o organisaci lidových kursů občanské výchovy.

Nevyhnutelnou podmínkou a nejzávažnějším předpokladem existence svobodného národního státu jest politická vyspělost státních občanů. Jen tehdy lze v plné míře očekávati zdar veškerého národního života ve státu, když všichni jeho příslušníci jsou si plně vědomi nejen svých státoobčanských práv, nýbrž i svých povinností k státu a jsou prodchnuti pospolitým duchem příslušenství k jednomu a témuž státnímu útvaru i láskou k své vlasti.

Skutečnost, že stát rakouský nechoval se k našemu národu nikdy přátelsky, způsobila, že jsme si uvykli spatřovati ve státu a ve všech institucích jeho svého nepřítele, jejž poškoditi a oklamati jsme pokládali ne za nějakou úhonu svých státoobčanských povinností, nýbrž i za jistou zásluhu. A dále: byrokratické Rakousko, které bylo jen podle jména státem konstitučním, ve skutečnosti však až do svého zániku bylo monarchií absolutní, ve které panovník vládl "z boží milosti", nikoli z vůle národů, přirozeně nemělo nijakého zájmu na tom, aby se jeho příslušníci politicky vzdělávali a aby měli jasné vědomí svých státoobčanských práv; naopak v jeho prospěchu bylo, když národové zůstávali politicky neuvědomělí, neboť tak spíše mohli snášeti byrokratické jho. A tak národové zůstali z valné části politicky nevyspělí, pokud sami z vlastního popudu, vlastní silou a vlastními prostředky se nestarali o politické vzdělání svých příslušníků.

To vše nyní rázem přestalo. Dnes jsme národem svobodným, a v každém členu národa jakožto plnoprávném občanu státním tkví pomyslná část národní svrchovanosti. Dnes rozhodujeme sami o sobě, dnes jsme pány svého osudu. Jest to svobodný národ český, z něhož veškerá moc ve státu vychází a k němuž jako k svému základu se opět vrací. Národ jest rozhodčím ve všech věcech státních v konečné instanci. Dnes stát jest národ, my sami.

Neblahý odkaz Rakouska musí býti překonán, a překonati jej jest zejména povinností státu. Stát sám jest povinen vzíti ve svou péči jako jeden ze svých nejpřednějších a nejvznešenějších úkolů politickou výchovu veškerého občanstva státního. Úkolem této politické výchovy jest napřed překlenouti onu propast mezi státem a občanstvem, která se působením byrokratického Rakouska v myslích našich lidi vytvořila, přesvědčiti je o tom, že stát jsme nyní v podstatě my sami, že instituce státní jsou našimi národními institucemi, co dáváme nyní státu, že dáváme jen sobě samým, a oč ochuzujeme stát, ochuzujeme samy sebe. Nutno vštípiti v mysli státních občanů, že stát není něco, co by bylo mimo nás, že to není nějaká mocnost nám nepřátelská, nýbrž že jest to souhrn státních občanů, usazených v oblasti státu československého.

Jest dále třeba, aby si všichni občané státní jasně uvědomili, že stát, chce-li vůbec existovati a zdárně prospívati, má plné právo vyžadovati od svých příslušníků určitých povinností, jichž odpírati mu nesmíme. Právě národní ráz státu způsobuje, ježto státní činnost je v základě svém činností národní, že povinnosti státních občanů k státu vystupují tím zřejměji na povrch a že státoobčanské povinnosti převyšují státoobčanská práva. Jestliže jsme v byrokratickém Rakousku kladli důraz na státoobčanská práva, klademe v svobodné republice důraz na státoobčanské povinnosti. Každý občan jest povinen přispívati svou hřivnou k zdaru státu; bez úsilovného spolupůsobení občanů nemůže svobodný stát prospívati.

To vše vštípiti v mysli státních občanů jest úkolem politické výchovy. Tuto výchovu prováděti bude stát jednak ve školách, jednak zvláštní lidovou výchovou.

K tomu cíli předkládá kulturní výbor Národnímu shromáždění československému návrh zákona o organisaci lidových kursů občanské výchovy.

V Praze dne 22. ledna 1919.

Dr. Jan Herben, v. r.,
Dr. Ant. Uhlíř, v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

o organisaci lidových kursů občanské výchovy ze dne .....................................

§ 1. V celé oblasti státu československého buďtež pořádány bezplatné kursy občanské výchovy, v nichž by se všemu občanstvu dostávalo odborného lidového výkladu o ústrojí státu, o působnosti jeho ve všech oborech jeho činnosti a o právech a povinnostech občanů státních.

§ 2. K tomu cíli zřizují se v každém městě, které je sídlem dosavadního okresního zastupitelstva, resp. sídlem župním s náležitým zřetelem na politické strany zvláštní sbory, složené z osob věci znalých a z delegátů vzdělávacích spolků a jednot místních a okolních. Sbory tyto mají pořádati ve všech obcích svého okrsku tyto kursy a jsou oprávněny zřizovati v jednotlivých místech své odbory.

§ 3. Náklad na pořádání těchto kursů se hradí z příspěvků měst, obcí, okresní, resp. župní samosprávy a ze subvencí státních. Obce jsou povinny se postarati o vhodnou místnost (vyloučeny jsou hostince) a nesou náklad věcný.

§ 4. Organisace i správa těchto kursů a dohled na ně náleží příslušnému oddělení ministerstva školství a národní osvěty.

§ 5. Zákon tento nabývá působnosti dnem vyhlášení.

§ 6. Provedení zákona svěřuje se ministru školství a národní osvěty.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP