Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 426.

Dotaz

členů Národního shromáždění Dra Boučka, Slavíčka, Hrizbyla a spol. na p. zástupce předsedy vlády o výkladech člena vlády pro správu financí, týkajících se úpravy valuty a vydávání cestovních pasů.

I. Člen vlády pro správu financí po dvakráte podal Nár. shromáždění výklad, o kterém nelze říci, že by býval ve všem všudy šťastný. Vytýkáme zejména nejasné narážky na způsob, kterým valuta má býti upravena. Odstavec jeho poslední řeči, ve kterém prohlásil, že ve 2 hodiny podá své návrhy a ve 4 hodiny že už budou zamýšlená opatření v proudu, v souvislosti s jeho poznámkou o tom, kolika vagomů je třeba na miliardu korun, způsobil přímou paniku v obecenstvu. Lidé vykládají, že vagony hlídané na Rohanském ostrově legionáři, jsou naplněny novými penězi a že peníze dosavadní budou znehodnoceny na čtvrtinu, ano i na desetinu. To má za následek, že drobní lidé, kteří mají skrovné úspory, kupují šmahem nejzbytečnější věci, jen aby se peněz zbavili. Velcí kapitalisté, kteří mají styk s bankami, o nichž je rozšířena pověst, že jejich ředitelé nejsou bez vlivu na úmysly správy finanční, ovšem škod takovýchto jsou uchráněni.

Stejně nešťastně působil výrok jmenovaného člena vlády o válečné výpůjčce, po němž mnozí menší upisovatelé valem prodávali papíry tyto za 50% i míně, ochotným špekulantům, kteří pak prostým lombardem u rak.-uher. banky 25% hodnoty bez jakéhokoli risika získávali. Tím se nám do našeho státu znovu nahrnulo za miliony rakouských korun; ale nejen to: když z různých článků novinářských počalo se usuzovati, že válečná výpůjčka snad přece není bezcenná, lidé nyní zachváceni obavou o své peníze, z nedostatku ukládacích papírů kupují zase válečnou výpůjčku za kurs i přes 70%, které se před tím se značnými ztrátami byli zhostili. Nepřeháníme, řkouce: ještě jeden takový neprozřetelný výrok a lidé nebudou už míti peněz, o které by se musili strachovati. Od vlády žádáme činů a ne poplašných výroků.

Tážeme se Vás proto, p. náměstku předsedy vlády:

Jste-li ochoten zakročiti, aby projevy uvedeného člena vlády byly pečlivěji odvažovány a aby zdržoval se tajuplných narážek, které připouštějíce nejrozmanitější výklad, vyvolávají obavy a paniku v obecenstvu?

II. Zájmy obchodu a průmyslu vyžadují toho, aby obchodníci navazovali styky s cizinou, k tomu konci dožadují se pasů. Člen vlády pro správu financí vyhradil si osobně rozhodovati o tom, má-li někomu pas býti vydán čili nic. Důvodů pro své zamítavé rozhodnutí neudává. To je pravomoc, která, není-li jí nejopatrněji užíváno, může ohroziti vážnost jeho úřadu i celé vlády, neboť snadno vzniká podezření, že obchodnici a průmyslníci jedné skupiny jsou favorisováni. Leží přece na bíledni, že obchodník, který může do ciziny, získává zákazníky a dodavatele surovin, kdežto jeho konkurent této výhody pozbývá. Avšak tu nejde jen o obchodníka a továrníka, jde i o lid dělný, kterému musí býti poskytnuto příležitosti k práci, jde o veliký počet cestujících a jiných obchodních zřízenců, kterým stagnací obchodní a průmyslovou život se ztěžuje.

Z té příčiny tážeme se:

Jste ochoten učiniti opatření, aby člen vlády pro správu financí udával důvody, pro které vydání pasu odpírá a aby vydána byla pravidla, kterými jest se mu říditi?

Jste ochoten udati jména firem, kterým do dnešního dne pasy byly vydány, abychom posouditi mohli správnost postupu v této věci?

Jste ochoten ze zřetele na naléhavost věci zakročiti neodkladně?

V Praze dne 29. ledna 1919.

Dr. Bouček, Slavíček, Hrizbyl,

Fr. Zeminová, Netolický, A. Konečný, Kopeček, Dr. Th. Bartošek, Svozil, Tučný Al., Dr. Veverka, Dr. Ot. Krouský, Vochoč, Stan. K. Neumann, Dr. Ant. Uhlíř, Emil Špatný, Freiman, Landová-Štychová, Hrouda, Buříval, Dr. Heidler, Holejšovský, Dr. Krejčí, Pelikán, Skorkovský, Sladký.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP