Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 425.

ODPOVĚĎ

ministra pošt a telegrafů

na dotaz Jana Pelikána, Dra Meissnera a spol. ze dne 12. prosince 1918 (tisk č. 211) o opožděném a nepravidelném docházení časopisů socialistických stran na Moravu.

Noviny pro jižní Moravu, tedy i "České Slovo" a "Právo Lidu" vypravují se vlakovou poštou ve vlaku č. 212 a mají dojíti do Brna ve 3 hod. 30 min. odpol.; vlak ten bývá však o 2 až 4 hodiny opožděn.

V Brně mohou býti noviny týž den doručeny pouze ve vnitřním městě, poněvadž jsou tam tři doručovací pochůzky; ve vnějším městě byl počet pochůzek doručovacích z důvodů vyživovacích a osvětlovacích omezen na dvě, takže noviny došlé s opožděním (druhá pochůzka doručovací počíná se ve 4 hod. 15 min. odpoledne), nemohou býti doručeny až druhý den.

Také do druhých míst jižní Moravy nemohou noviny - pokud jdou přes Brno - dojíti až druhý den po vyjití, protože opožděný vlak nestihne takřka nikdy spojení na vlakové pošty k Břeclavě a k Německému Brodu.

Ostatní vlakové pošty odjíždějí z Brna až večer, takže noviny jimi dopravované mohou býti doručovány vůbec až druhého dne.

Do severní Moravy vypravují se noviny vlakovou poštou Praha - Přerov 119 a mají dojíti do Olomouce ve 2.25 odp., do Přerova ve 3.20 a do Moravské Ostravy v 6.22 večer.

Vlak č. 1124, ve kterém má jezditi vlaková pošta 119 mezi Olomoucí a Přerovem, však často (jako právě nyní) nejezdí, takže noviny dojdou do Olomouce teprve vl. č. 1126 (v 6.01 večer) a do Ostravy teprve v noci.

Opožďování novin z Prahy na Moravu má tedy hlavní svůj důvod v nepravidelnosti dopravy železniční.

Nelze však nepodotknouti, že též expedice časopisů samy často zaviňují opožďování svého listu, podávajíce jej ráno příliš pozdě, užívajíce špatných pásek, které se snadno trhají a odpadávají a konečně vkládajíce některé výtisky do nesprávných svazků.

Bylo tudíž učiněno opatření, aby expedice časopisů "Českého Slova" a "Práva lidu" stížnosti do opožďování jednotlivých výtisků Dodávaly poštovnímu úřadu v Praze I. (výpravna), který učiní nápravu zjistě, zda závada leží v zařízeních poštovních či u orgánů poštovních, aneb v expedicích listů.

Konečně musí se připomenouti, že se poštovní dopravě denních listů věnuje stejná pozornost, ať náleží té či oné politické straně.

V Praze dne 24. ledna 1919.

Ministr pošt a telegrafů:
Stříbrný v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP