Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 422.

Návrh

posl. Dra Velicha a soudr. na reorganisaci "České spořitelny".

R. 1825 založen byl několika šlechtici a měšťany v Praze spolek, který si vytkl za účel podporovati spoření obyvatelstva, a ústav, spolkem tím zřízený pod názvem "České spořitelny", stal se první spořitelnou v Čechách. Když později r. 1844 vydán byl spořitelní regulativ a spořitelny byly většinou postaveny na komunální základ, zůstala přece "Česká spořitelna" ústavem spolkovým a domohla se mocného rozvoje, jakožto první a nejdůležitější spořitelna v celé zemi, zejména dokud nebyla založena Městská spořitelna pražská, což se stalo teprv o půl století později r. 1875. Zvláštností spolkového útvaru "České spořitelny" však jest, že až do dnešního dne členstvo její, čítající 45 až 60 osob (§ 53. stanov), samo se doplňuje a ze sebe pak volí kuratorium i ředitelstvo. Tím tvoří vlastně uzavřenou společnost několika lidí, čehož v posledních desítiletích zostřených poměrů národnostních v Čechách využilo k tomu, že naprosto vylučovalo ze sebe každého příslušníka české národnosti.

Ačkoliv "Česká spořitelna" založena byla pro celou českou zemi a mezi svými vkladateli čítá z valné většiny české venkovské obyvatelstvo, jest dosavadní ředitelstvo, kuratorium i úřednictvo "České spořitelny" úplně německé a jakékoliv dřívější pokusy, zjednati v tomto směru nápravu, rozbíjely se vždy o neústupnost Němců a zaujatost dřívější vlády, která chefem politické správy zemské, který podle stanov byl zároveň vrchním kurátorem "České spořitelny", vykonávala na spořitelnu tuto rozhodný vliv. Tento stav jest za dnešních změněných politických poměrů neudržitelný. Čeští vkladatelé mají plné právo žádati, aby ve správě "České spořitelny" došli zastoupení též občané, kteří mají jejich důvěru. Proto podepsaní navrhují, aby vláda byla vyzvána, postaviti vnitřní organisaci "České spořitelny" na takové základy, které by odpovídaly nynější době a národní spravedlnosti, do té doby pak, než se tak stane, aby dosavadní členstvo "České spořitelny" nahrazeno bylo členstvem novým, jehož složení by bylo ve shodě s národnostními a sociálními poměry obyvatelstva.

Po formální stránce budiž návrh tento odkázán výboru finančnímu.

V Praze dne 28. ledna 1919.

Dr. Velich,

J. Vraný, Dr. Kubíček, J. Hucl, Hübner, Malkus, Svoboda, Bradáč, K. Sáblík, F. Němec, Zatloukalová-Coufalová, Vojta, Dr. Horáček, Josef Sechtr, Chlebounová Anna, J. Klega, Babánek, F. Hybš, Otm. Hrejsa, Chroustovský, J. Malypetr, Dr. Černý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP