Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 420.

Návrh

člena Národního shromáždění Ing. Boh. Bečky, Ing. O. Nekvasila, Dra Weyra a soudr., aby byl zřízen ústřední úřad pro veřejné vyměřování v republice Československé.

Prohlášením československé republiky zbaveny byly evidence katastru daně pozemkové svého nadřízeného úřadu, totiž generálního ředitelství katastru daně pozemkové, kterýžto úřad i s pobočnými úřady, t. j. triangulační a početní kanceláří, litotografickým ústavem a ústředním archivem map katastrálních přidělen byl bývalému c. k. ministerstvu financí.

Jest samozřejmo, že podobný ústřední úřad v zájmu státu i široké veřejnosti také i s pobočnými úřady a ústavy v republice naší zřízen býti musí, a to již na základech moderních, tak abychom i v oboru zeměměřičství čestně přiřaditi se mohli po bok našich kulturně vyspělých spojenců.

Až dosud prováděny byly větší práce zeměměřičské roztříštěně, různými technickými úřady, tak triangulační a početní kanceláří, vojenským zeměpisným úřadem, agrárními operacemi, regulacemi řek atd. na vlastní vrub, aniž lze výsledků těchto jednotlivých měření užíti ostatními technickými odbory, takže jedna a táž věc musila býti na vrub státu několikrát měřena.

Jest pochopitelno, že tento postup byl docela nehospodárný a též nesystematický, poněvadž nákladné práce ty byly pro jednotlivé speciální účely prováděny v různých dobách, na různých základech, různými methodami a s různých hledisek -, bez jednotného vedení.

Vzhledem k velkým úkolům, které v blízké budoucnosti měřičským úřadům jest řešiti zaměřování zemských a státních hranic, dělení a scelování pozemků, doplnění, resp. provedení triangulační sítě I. až III. řádu. přesná nivellace ve velkém stylu, vyhotovování map polohopisných a výškových hlavně na Slovensku, přípravné práce pro očekávaný živý stavební ruch (železnice, silnice, regulace měst, řek atd.), jest státní nutností, službu geometrovskou jednotně, účelně a bezodkladně zorganisovati a tím se všech dříve řečených vad ve starém Rakousku vyvarovati.

Poněvadž ani státní rozpočet touto organisací zeměměřičství se valně nezatíží a potřebné síly jsou již ve službách státních po ruce, navrhují podepsaní:

Slavné shromáždění, račiž se usnésti, aby zřízen byl ústřední úřad pro veřejné vyměřování zákonem tohoto znění:

§ 1.

Pro veškerou oblast československé republiky zřizuje se ústřední úřad pro veřejné vyměřování se sídlem v Praze s těmito pobočnými úřady a ústavy:

a) geodetickým ústavem,

b) topografickým ústavem,

c) ústředním archivem plánů a map se sídlem rovněž v Praze.

§ 2.

Ústřednímu úřadu pro veřejné vyměřování přísluší vrchní správa veškerých věcí zeměměřičských, vrchní správa katastru daně pozemkové, dozor nad pobočnými úřady a ústavy uvedenými v §u 1. a úřady pro nová měření, dále organisace všech měřičských úřadů - počítajíc v to právo poukazovati a jmenovati, pokud věci ty nejsou vyhrazeny v §u 4. ministerstvu veřejných prací, - a působení na úpravu školství v oboru zeměměřičském.

§ 3.

Působnost pobočných úřadů a ústavů upraví se cestou nařizovací.

§ 4.

V čele ústředního úřadu pro veřejné vyměřování stojí přednosta (odborník) ve IV. hodnostní třídě. Ostatní zřízenectvo systemisováno bude cestou nařizovací.

§ 5.

Zákon platí ode dne vyhlášení.

Návrh ten budiž přidělen výboru technickému.

V Praze dne 28. ledna 1919.

Ing. Boh. Bečka, Ing. O. Nekvasil, Dr. Weyr,

Dr. Vaněk, B. Fischer, Dr. Lukavský, V. Rebš, Dr. Schieszl, Machar, Rosenkranc, Dr. Engliš, Janda, Votruba, Dr. Matoušek, Dr. Budínský, Viktor Dyk, Dr. Fáček, Mattuš, Viková-Kunětická, DR. Vrat. Černý, Dr. Jaroslav Stránský, Dr. Boh. Němec, Dr. Jaroslav Brabec.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP