Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 411.

Návrh

členů Národního Shromáždění Hrizbyla, Špatného a soudruhů,

aby byli vycvičeni psi pro slepce.

Odůvodnění:

Mezi dosud zjištěnými obětmi války nalézá se jen v Čechách přes 200 úplně slepých vojínů. Kolik slepců jest na Moravě, Slezsku a Slovensku, nelze ještě přesně zjistiti; může se však předpokládati, že poměrně na československou republiku připadne na 500 slepých vojínů. Připočte-li se k tomu ještě počet civilních slepců, jichž jest jen v Čechách na 4.000, dospějeme tak k počtu, jehož nikdo netušil.

Všichni ti ubožáci jsou odsouzeni k doživotnímu věznění v malém prostoru, ve kterém pracují. Vzhledem k nemožnosti pohybu bez průvodců po oživených ulicích a na delší vzdálenosti, jsou slepci nuceni voliti zaměstnání, které nevyžaduje, aby se vzdalovali z domova. Nalézti však pro slepce vhodné domácí zaměstnání, jež by ho uživilo, jest dosti obtížno.

Váleční slepci byli před zraněním skoro vesměs zaměstnáni mimo domov. Za nynějšího stavu péče o slepce není možno naše invalidy vyškoliti v oborech, ve kterých již pracovali nebo podobných, aby se vyhovělo zásadě, že invalidé mají býti vráceni svému původnímu zaměstnání, pokud ovšem dovolí invalidita. Nelze totiž očekávati, že každý slepec nalezne ochotného průvodce, který by ho vodil do práce a z práce i na potřebné procházky. Pokud možno tuto překážku odstraniti, bude jasno z dalších vývodů.

Nedostatek požitku nejčistšího, plynoucího ze "světla božího", jest na prvý pohled největším neštěstím, vzešlým ze ztráty zraku. Než ocenění toto jest poněkud laické; kdo vynasnažil se jen trochu vniknouti do vnitřního žití nevidomých, seznal, že není to nedostatek estetického požitku zrakového, který je nejvíce tíží. V prvé chvíli náhlého oslepnutí jest zajisté dojem tmy, nevidění, tedy pocit spíše negativní, asi nejvíce ohromující. Brzy však přistoupí horšího cosi: hrůza z náhlé opuštěnosti, ze stavu naprosté nemožnosti svépomoci a z toho vyplývající úplné odvislosti na blahovůli, ochotnosti okolí, na dobročinnosti lidí zdravých ve smyslu nejširším. Tato závislost, vkládající nejtěžší pouto na každé hnutí slepcovo, zatlačí brzy lítost ze ztráty vidění, jakožto pocitu libého, a v čelo postaví tíseň, povstalou ze ztracené orientace v prostoru, z nemožnosti samostatně se pohybovati, konati jakoukoliv práci tělesnou, krátce, z neschopnosti opatřiti si věci k žití potřebné.

Guilbeau, v dětství osleplý učitel nevidomých, vyjadřuje se takto: "Toužíme-li vroucně po zraku, není to proto, bychom těšiti se mohli z příjemných tváří, z rozeznávání barev, ale mnohem spíše z té příčiny, abychom byli osvobozeni od tisícerých nástrah, které slepota všude plodí, na ulici, v domě, při stole. Chceme uniknouti odvislosti, která při vší laskavosti nás vždy tíží".

Stesky tyto jsou pádným důvodem pro snahu, opatřiti slepým co největší stupeň nezávislosti. Jako nejdůležitější v péči o slepce budiž konstatováno: Čím více dovede si slepý sám pomoci, tím bude spokojenější.

Chceme-li nevidomým co možno nejvíce pomoci ke kýžené samostatnosti, musíme zkoumati péči o ně v cizině a nelekati se novinek, u nás dosud neznámých a z nedostatku zvláštních vědomostí i na prvý pohled neuvěřitelných. V zemích kynologicky vyspělých zaveden byl již výcvik psů jakožto vůdců slepců. Některá plemena psů vynikají vlastnostmi, jichž dobře promyšleným výcvikem lze účelně využitkovati. Myšlenka, užíti psů jako vůdců slepců, se v cizině již skutečně osvědčila a slepci je vítána, neboť jsou tak zbaveni odvislosti na lidských průvodčích. Odevzdá-li se slepec vedení psa, neuráží to nikterak jeho hrdosti, aniž mu připomíná jeho odvislost na psu, protože pes, i když koná lidstvu důležité služby, vždy cítí se jen služebníkem svého pána. Ač v cizině myšlenka užíti psů jako průvodčích slepců byla již vyzkoušena a ve velkém výcvik zaveden, nebylo v bývalém Rakousku o této novince ani potuchy. Časopis "Dejlův Obzor" již sice před lety přinášel zprávy o psech pro slepce, ale na praktické využití nebylo ani pomyšlení, poněvadž vše nové musila míti nejdříve Vídeň. Praha byla vždy poslední v rozpočtu. Avšak ani oficielní zástupci vídeňští nevěděli dlouho o této novince. Teprve roku 1918 v kurse pro výcvik válečných psů ve Vídni bylo ze soukromé iniciativy cvičeno několik psů, z nichž někteří měli býti předvedeni na začátku listopadu komisi, jež měla rozhodnouti o důležitosti akce. Komise měla jen formální účel, neboť výsledek výcviku psů rozhodl již dříve, než se komise o důležitosti a oprávnění ústavu pro výcvik psů pro slepce rozhodla. Úspěšný výcvik psů pro slepce, za dosti nepříznivých jinak okolností, lze přičísti jen odborným znalostem cvičitelů a naprosté nezávislosti na bývalých vojenských úřadech. Za starého vojensko-rakouského režimu byl každý pokrok naprosto vyloučen.

Pes, průvodce slepců, má vyhověti účelu esteticko-psychickému a praktickému. Má býti stále u svého pána, aby mu byl věrným společníkem a zbavil ho pocitu opuštěnosti. Pes je vděčen za každé vlídné slovo, lichotí se k svému pánu a poskytuje mu stále příležitosti k rozptýlení.

Praktickým úkolem psa jest v určitém okrese voditi svého pána. Pes vede slepce do kanceláře nebo do dílny. Podle zvyklosti v kraji naučí se choditi buď po pravé nebo levé straně chodníku a vyhýbati se buď v pravo nebo v levo. Cestou vyhýbá se obezřele všem překážkám na chodníku, stálým i nahodilým, jako svítilnám, stojanům vodovodů, otevřeným kanalisačním a sklepním mřížím, propadlému chodníku a podobným.

Při přechodu jízdní dráhy upozorní na schod, vyčká až přejede vůz nebo tramvay a před vstupem na chodník opět ohlásí schod. Cesty na poštovní úřad, do trafiky, hostince, na návštěvu k známým, si pes velice záhy osvojí a stačí vysloviti pouze přání a pes jde jistě a neomylně k místu, jež si slepec vyvolil. Na ulici pozná poštovní schránku, telefonní budku, lavici atd., jež pro něho jen tehdy existují, až pán vysloví přání.

Jinak jde vycvičený pes svojí cestou, nevšímaje si předmětů, u nichž jiní psi se rádi zastavují. Dostane-li rozkaz jíti vpřed, jde přesně zvoleným směrem a pouze na rozkaz v pravo nebo v levo vykoná příslušný obrat V parku jde jen po cestách a na rozkaz "domů" najde nejkratší cestu k domovu.

Ztratí-li slepec hůl nebo jiný předmět, jest pro psa jen potěšením uplatniti svoji schopnost věci přinášeti. Nemůže-li pes některý příliš malý předmět, jako peníz zvednouti, upozorní štěkotem, kde předmět se nalézá. Psem vedený slepec pohybuje se na ulici krokem normálních lidí.

Tyto výsledky moderního výcviku psů, výcviku úplně bez násilí, možny jsou ovšem jen při účelně vypěstovaných psech a za vedení odborníků. Jaký význam mají tito psi pro slepce, dokáží dva dopisy slepců.

Poručík Gerling píše: "Vše, co se Bello v Münsteru naučil, reprodukuje s obdivuhodnou přesností v nových poměrech. Bez dlouhého truchlení po starém domově přizpůsobil se poměrně lehce novému okolí, ač chůze v křivých ulicích bez chodníků je nepoměrně obtížnější než v Münsteru. Velikým nebezpečím pro slepce jsou okna, otvíraná do ulice. Spletená síť ulic, hotové bludiště i pro vidoucího, nepoměrně stěžuje orientaci psa. Na rozkaz "do parku", toužebně jím očekávaný, vodí mne denně do parku, vzdáleného 2 km. Jeho velikou schopnost, pamatovati si cestu, pozoroval jsem při návštěvě známé rodiny v městě. Tuto spletitou cestu nalezl již po druhé úplně sám. Při spoustě překážek v úzkých ulicích nestala se mi, díky jeho výcviku, dosud žádná nepříjemnost nebo úraz.

V mém příbytku jest mi dobrým společníkem, zaplašuje pocit samoty a při duševních depresích brzy mi vrátí vnitřní rovnováhu. Můj konečný úsudek o psu jest, že pro mne jest nezbytný. Všem ve válce osleplým přeji podobného vůdce. Pak budou z velké části zbaveni nejhorších následků slepoty, omezení volného pohybu a odkazu na druhou osobu".

Jiný slepec, kterému pes zahynul, píše: "Byl mým věrným společníkem; prokazoval mi dobré služby a svoji povinnost vždy správně plnil. Pokud jsem ho měl, nepotřeboval jsem žádného člověka aby mne vodil. Nyní jeho náhlou smrtí vzata je mi svoboda. Bez psa nemohu dále býti."

Aby alespoň poněkud zmírněn byl trpký osud slepců, navrhujeme, aby na vrub státní zřízen byl ústav pro výcvik psů pro slepce a poděleni byli vycvičenými psy slepci vojenští i civilní.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento přikázán byl výboru sociálně politickému, aby tam byl projednán.

V Praze dne 24. ledna 1919.

Hrizbyl, Špatný,

Slavíček, St. K. Neumann, Dr. Klouda, Dr. Bouček, Dr. Krejčí, Dr. Rambousek, Sladký, Kopeček, Skorkovský, Jos. Svozil, Dr. Th. Bartošek, Dr. Veverka, Freiman, Dr. Ot. Krouský, Buříval, Hrouda, Landová-Štychová, Kopeček, Zeminová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP