Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 392.

Návrh

členů N. S. J. V. Hroudy, Jos. Svozila a spol. na úpravu poměrů zaměstnanců samosprávných, ustanovených při obcích, okresech a okres. silničních výborech.

Zaměstnanci samosprávní, ustanovení při našich obcích a okresech zastupitelských, dávno již stěžují si, že zákony z r. 1907 a 1908, jimiž byly upraveny v král. Českém jejich poměry, nevyhovují požadavkům doby, zejména těmi svými odstavci, kterými určují hmotné poměry úřednictva. Po té stránce horší ještě poměry jsou na Moravě, kde vůbec není zákonů o úpravě poměrů úřednictva samosprávného, ustanoveného při obcích a okresních výborech silničních, a ve Slezsku.

Starou bolestí úřednictva samosprávného jest jistá, téměř otrocká vázanost na místo, jež jednou úředník přijal. Pokud je mlád, může se ještě dostati k jiné obci či k jinému okresu - po většině ovšem se ztrátou dosavadních let služebních, tedy se ztrátou velmi citelnou -, ale úředník starší jest na své místo opravdu již ukován. Nemá postupu z místa nižšího na vyšší (leč jen v omezené míře ve svém vlastním působišti), z místa menšího nebo horšího do místa lepšího, většího. Přestupuje-li za mladšího věku přece, je mu největší překážkou žádoucího započtení let ta věc, že úřednictvo samosprávné nemá ani v Čechách, kde poměry jeho jsou upraveny řečenými zákony zemskými, společného, jednotného fondu pensijního.

Všechny tyto stesky bylo by lze upraviti všeobecnou úpravou poměrů veškerého samosprávného zaměstnanectva jednotně podle norem, platných pro úředníky státní, a možnost přestupu od jedné obce ke druhé i možnost postupu k veškerým veřejným úřadům byla by mu zajištěna podle všeobecných ustanovení.

Zaměstnanci samosprávy svou činností plně si zaslouží, aby stát sám povšiml si účinně jejich poměrů, neboť zvláště oni přece vždy uvědoměle a poctivě pracovali pro lepší budoucnost našeho národa, jakož vůbec byla nám samospráva záštitou a mnohdy jedinou obranou proti poněmčujícímu vídeňskému centralismu.

Dnes, kdy není těchto obav, bude jen v zájmu upevnění československé republiky, bude-li samosprávné zaměstnanectvo hmotně nezávislé na korporacích samosprávných, jemu přímo nadřízených, poněvadž pak toto zaměstnanectvo bude moci dbáti zájmu a dobra celku státního, nejsouc vázáno na lokální patriotismus. Samosprávě obcí a okresů nebude to na újmu, neboť i jejich prvým úkolem je dobro státu. Vždyť obce jsou základem správy státní.

Navrhujeme proto.

Budiž vydán zákon, jímž veškerým zaměstnancům obcí, okresů a okres. silničních výborů budou platové i postupové poměry upraveny podle norem, platných pro státní zaměstnance a úředníky Československé republiky, při čemž budiž dbáno toho, aby eventuelní výhodně si platové i postupové podmínky a požitky dosavadní byly zaměstnancům zachovány.

Po stránce formální doporučujeme, aby návrh tento projednal výbor ústavní a přibral k jednání svému zástupce Jednoty českých úředníků samosprávných pro země koruny České jako organisace všeho úřednictva samosprávného.

V Praze 22. ledna 1919.

J. V. Hrouda, Jos. Svozil,

Emil Špatný, Cyril Dušek, Kopeček, dr. A. Uhlíř, dr. Klouda, Skorkovský, Jos. Netolický, Freiman, dr. O. Krouský, Landová-Štychová, Stanislav K. Neumann, Tučný Al., Laube Rudolf, dr. Veselý, dr. Emil Franke, Jan Hrizbyl, Vochoč, Sladký, Buříval, dr. Bouček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP