Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 382.

Návrh

poslance Dra F. Rambouska a soudr. na 1. zvýšení drahotních přídavků státním zaměstnancům, 2. zavedení aktivního přídavku státním zaměstnancům dle býv. vzoru vídeňského a zvýšení aktivního přídavku pro venkovské úřady a soudy o jednu třídu a 3. jmenování vrch. oficiantů a oficiantů soudů a stát. úřadů do hodnostních tříd ad personam dle služební doby a 4. zvýšení platů kancelářských pomocníků a pomocnic stát. úřadů a soudů.

ad 1. Poněvadž o všeobecném zvýšení platovém nelze dnes definitivně rozhodovati, dlužno přece stát. zaměstnanectvu příjmy jejich aspoň tak zvýšiti, aby drahotním poměrům, kterými státní zaměstnanectvo co nejvíce trpělo, čeliti se mohlo. A to lze přiměřeným zvýšením dosavadních drahotních požadavků docíliti, při čemž však budiž v prvé řadě pamatováno na nejnižší kategorie státního zaměstnanectva, kterým v býv. Rakousku nejmenší přídavky byly poskytovány. Rozluštěním této otázky bude státní zaměstnanectvo určitě uspokojeno, uváží-li se, že v jiných oborech zaměstnanectvu vstříc se vychází.

ad 2. Je známo, že státní zaměstnanectvo ve Vídni nebylo v žádné třídě aktivních přídavků zařazeno a požívalo takto větší příjmy aktivní než zaměstnanci v Praze. Dlužno jim tudíž v Praze dle býv. vzoru vídeňského přídavky aktivní o jeden stupeň zvýšiti a dle tohoto zvýšení ostatní venkovská města vždy o jednu třídu výše zařaditi. Takto zlepší se rovněž hospodářské poměry státního zaměstnanectva.

ad 3. Poněvadž pro vrchní oficianty a oficianty soudů a stát. úřadů nelze nová místa tříd hodn. zřizovati resp. vysloužilé úřednictvo všech kategorií okamžitě pensionovati, lze sociální otázku vrch. oficiantů a oficiantů tím způsobem rozřešiti, když budou dle služebních let s ponecháním na služebním místě do hodn. tříd ad personam s pořadím dle jmenování zařazeni.

Uváží-li se na př., že vrchní oficiant při služební době přes 20 let má plat X. tř. hodn., oficianti tudíž při služební době přes 24 let plat IX. tř. hodn. již požívají, nezatížilo by jich zařazení do hodn. tříd finanční stát tak, jak by tomu zřizováním nových tříd hodn. bylo.

ad 4. Nařízením veškerého ministerstva z 25. ledna 1914 č. 21 byly denní platy kancel. pomocníků a pomocnic soudů a stát. úřadů stanoveny v tak nepatrné míře, - (pro I. tř. 3 K 40 h, II. tř. 3 K 20 h, III. tř. 2 K 85 h a IV. tř. 2 K 65 h) - kterým tito zaměstnanci spokojeni nebyli, jelikož jejich již v míru prokázané strádání, poměry drahotními přivoděné, nebylo zmírněno, takže tato kategorie státních zaměstnanců vržena byla do bídy a nouze.

Tato trapná situace zaměstnanců byla nesnesitelnými, válkou přivoděnými poměry tak zhoršena, že nejen v řadách jejich, ale i v řadách veškerého stát. zaměstnanectva nižších kategorií nastal veliký nedostatek, hlad, bída i nouze největší měrou řádily a také obětí si vyžádaly. A k tomu všemu dostavil se dále citelný nedostatek obleků, obuvi a prádla, kteréžto potřeby zaměstnanci vinou drahoty opatřiti si nemohli, jsouce donuceni dovolávati se nápravy, a té dostalo se státním zaměstnancům drahotními přídavky, které však pro vyšší hodnostní třídy měrou největší, pro nejnižší třídy a ony zaměstnance bez hodn. tříd (oficianty, pomocníky atd.) vyměřeny byly měrou nejmenší, takže jejich trapná hospodářská situace nebyla vůbec zlepšena, naopak stále a stále stoupajícími drahotními poměry den ode dne byla zhoršována. Zde nepomohlo několikeré nepatrné zvyšování přídavků drahotních, které bylo spíše bolestnou ironií, než pomocí.

Utrpení příslušníků kancel. pomocníků a pomocnic správně pochopilo a napravilo ministerstvo zahraniční, ministerstvo vnitra a obchodu, kdež nově přijatým silám ženským byly přiznány měsíční platy ve výši až 400 K, kdežto u ostatních ministerstev, soudů a úřadů vůbec jsou vypláceny denní platy dle uvedeného min. nař., dle kterého se naše vláda naprosto říditi nemůže a nesmí také připustiti, aby státní zaměstnanci v naší republice dále hladověli. To bylo by skvrnou na čistém šítu naší demokratické republiky, uváží-li se, že se od uchazečů o místa kancel. pomocníků resp. pomocnic znalost psaní na stroji, těsnopisu a poměrně vyšší školní vzdělání a mnoho práce žádá, za kterou jsou honorováni nepatrným platem denním.

Mimo těchto trapných poměrů trvají z býv. rak. režimu ještě ty smutné případy, že kancelářský pomocník a pomocnice u soudů a úřadů po 3 letech oficianty nebyli jmenováni a že u mnohých soudů a úřadů přijati kancel. pomocní pracovníci a pracovnice za kancel. pomocníky a pomocnice ustanoveni nejsou.

Navrhujeme a žádáme:

a) aby byl u kancel. pomocníků a pomocnic stát. úřadů a soudů plat denní zrušen a měsíční zaveden,

b) aby se dostalo této kategorii stát. zaměstnanců ihned uspokojivého zvýšení platu,

c) aby byli kancel. pomocníci ve smyslu shora řečeného nař. veškerého ministerstva po 3 letech oficianty jmenováni,

d) aby byly kancel. pomocnice u soudů zaměstnané připuštěny ke složení I. kancel. zkoušky za űčelem dosažení místa oficiantského - jako tomu je u mužských sil - a konečně

e) aby kancel. pomocní pracovníci a pracovnice, kteří během války neb ještě před válkou do služeb u soudů nebo státních úřadů byli přijati, kancel. pomocníky, resp. pomocnicemi se stali.

Formálně budiž návrh přidělen výboru státně-zřízeneckému.

Dr. F. Rambousek,

Dr. Ant. Klouda, Skorkovský, Fr. Zeminová. Jan Hrizbyl, Landová-Štychová, J. Svozil, Freiman, Kopeček, J. V. Hrouda, Pelikán, Sladký, Emil Špatný, Dr. Bouček, Slavíček, Dr. Veverka, Dušek Cyril, Buříval, Dr. Veselý, Dr. A. Uhlíř, Dr. Heidler,



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP