Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 369.

Odpověď

na dotaz pp. členů Národního shromáždění K. St. Sokola, dra Lukavského, Mattuše a soudruhů o provokaci občanů německé národnosti v Praze tisk 138.

K dotazu ze dne 4. prosince 1918 pokládám si za čest oznámiti:

Dne 1. prosince 1918 před 10. hodinou dopolední byl zatčen Karel Michálek, zubní technik, roku 1890 narozený, do Vídně příslušný, bytem na Král. Vinohradech, Rubešova ulice čís. 6, u Engstlerové, poněvadž vycházeje z německého kasina na Příkopě prohlásil k obecenstvu tam shromážděnému: »Já se na naši republiku (československou)..« Michálek byl zatčen a dne 2. prosince 1918 pod čís. 124.650 polic. ředitelství pro zločin podle § 65. lit. a) trestního zákona dodán zemskému, a to trestnímu soudu v Praze.

Kol 12. hod. polední byli na Příkopě zadrženi a k vojenské policii, oddělení I., předvedeni:

l. Praporčík David Kaufer, roku 1898 narozený, do Stanislavě v Haliči příslušný, bytem v Praze I., Kolkovna 4,

2. poručík Bedřich Salus, roku 1896 narozený, do Benešova u Děčína příslušný, bytem v Praze II., Smečky č. 7,

3. poručík Josef Polák, roku 1896 narozený, do Karlína příslušný, bytem v Karlíně, Kolárova ul. č. 13,

4. nadporučík Adrian Bayer, roku 1897 narozený, do Vídně příslušný, bytem v Dejvicích, Polská ul. čís. 6,

5. poručík Bedřich Gerstl, roku 1896 narozený, do Prahy příslušný, bytem v Praze, Havlíčkova ul. čís. 13,

6. poručík Karel Brada, roku 1895 narozený, do Prahy příslušný, bytem v Praze. Zlatnická ul. čís. 5,

7. poručík Ludvík Blažek, roku 1895 narozený, do Prahy příslušný, bytem v Praze, Panská ul. čís. 4,

8. nadporučík Richard Nagy, roku 1897 narozený, do Prahy příslušný, bytem v Praze, Jungmannovo nám. čís. 21,

9. praporčík Jan Hruška, roku 1898 narozený, do Vídně příslušný, bytem na Král. Vinohradech. Pštroska č. 8.

pro provokaci spáchanou nošením velkoněmeckých barev a provokativním německým hovorem. Všichni byli vyslechnuti setníkem službu konajícím a bylo příslušné vojenské řízení proti nim zavedeno.

O 6. hod. večerní rozšířila se na Příkopě zpráva, že nějací provokatéři se skryli v některé kavárně.

Dva důstojníci a několik vojínů prohlédli kavárny a vyvedli z kavárny »Habsburg« Zikmunda Barkusa, obchodníka v Praze, Staroměstské náměstí č. 6, a Emila Roubíčka, bytem v Praze, Vojtěšská ulice č. 15. poněvadž prý nadávali a posunky provokovali: žádnému z nich však nebyl čin trestní aneb provokace prokázána.

O 11. hod. večerní byl na Václavském náměstí zadržen Leopold Kaminský, roku 1875 ve Vídni narozený, do Vršovic příslušný, obchodník a poručík v záloze pěšího pluku č. 2, bytem v Praze, Růžová ulice č. 19. poněvadž ze zlomyslnosti rozbil kamenem velkou tabuli v oknech v hotelu »Štěpán«.

Kaminský byl odevzdán vojenské policii odděl. V. v Praze a oznámení vojenskému zástupci v Praze bylo zasláno policejním ředitelstvím dne 2. prosince 1918 pod čís. 127.083.

O půl 12. hod. noční byl na Václavském náměstí před kavárnou »Edison« zadržen Mendel Wistoff, roku 1881 narozený, do Ljazkova, okres Kovno příslušný, obchodník, bytem v Praze, Malá Štěpánská ul. čís. 12, u Gerstlové, poněvadž tam provokativně křičel na české obecenstvo »Heil«. Wistoff byl proto odsouzen policejně k osmidennímu vězení.

Dne 2. prosince 1918 o 11. hod. dopolední byl předveden Viktor Gans, poručík v záloze, bytem na Král. Vinohradech, Sázavská ul. čís. 1 nové, poněvadž nosil na čepici černožlutou kokardu, kterou zdráhal se sníti i na vyzvání obecenstva a vyzývavě promenoval Jindřišskou ulicí. Když shluknuvší se obecenstvo chtělo poručíka na místě potrestati, utekl do budovy hlavní pošty, odkud byl nadstrážníkem bezpečnostním Aloisem Brožem odveden a odevzdán vojenské policii oddělení I.

O 12. hod. polední šel po Příkopě Arpad Müller von Wildfelten, nadporučík spojených náhradních baterií dělostřeleckých v Litoměřicích, maje na čepici německou kokardu a velkoněmeckou trikoloru. Müller nechtěl odznaky sníti; když pak obecenstvo začalo na něho útočiti, utekl do domu čp. 568-l. v Praze na Ovocném trhu. Tam byl zadržen a předveden, aby byl zjištěn, do Josefských kasáren, o případu učiněno oznámení vojenskému zástupci v Praze přípisem policejního ředitelství ze dne 17. prosince 1918. čís. 13.915 pr.

O 3. hod. odpolední byla předvedena na vojenskou policii, oddělení I. vojenskými orgány Olga Rosenfeldová, ošetřovatelka nemocných, roku 1875 narozená, do Maco, okres Szeged příslušná, bytem v Praze, Platnéřská ulice čís. 7 nové, poněvadž z okna domu čís. 14 v Panské ulicí v Praze nadávala obecenstvu »Českých psů«. Rosenfeldová byla přípisem policejního ředitelství ze dne 18. prosince 1918. čís. 14.158 pr., oznámena pro přečin podle § 302. trestního zákona státnímu zastupitelství v Praze.

Ve tři čtvrti na 4. hod. odpoledni byl předveden Josef Kaplan, dělník, bytem ve Strašnicích č. p. 60, poněvadž na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice štval proti naší republice a prohlásil, že dříve jsme dostávali čtvrt kg dobré mouky a nyní že máme větší hlad, neboť dostáváme mouku shnilou. O případu tom učiněno bylo oznámení státnímu zastupitelství v Praze pro zločin podle § 65. trestního zákona přípisem policejního ředitelství ze dne 13. prosince 1918, čís. 13.914 pr.

O 4. hod. odpolední byl v Dušní ulici zadržen Julius Flanz, ředitel továrny a vojín domobraneckého pluku čís. 13 v Olomouci, bytem t. č. v Praze čp. 207-I., poněvadž prohlásil: »Já se na československý stát..«. Flanz byl přípisem policejního ředitelství ze dne 13. prosince 1918, čís. 13918 pr. oznámen vojenskému zástupci v Praze.

O čtvrt na 5. hod. odpolední byla předváděna Celetnou ulicí Marie Lelantová. roku 1891 narozená, do Písečné, okres Votice příslušná, manželka vojína, bytem v Praze čp. 451-I., poněvadž nadávala obecenstvu, které jí následovalo, »Böhmische Hunde«; bylo proti ní učiněno oznámení pro přečin podle § 302. trestního zákona státnímu zastupitelství v Praze přípisem policejního ředitelství ze dne 14. prosince 1918, čís. 14017 pr.

Poněvadž úředním setřením bylo nesporně zjištěno, že události dne 1. a 2. prosince m. r. byly vyprovokovány jistými živly, jimž záleželo i přes vlastní osobní bezpečnost porušiti klid v Praze a dosíci v dalším vývoji událostí splnění svých tužeb, našemu státu nepřátelských, a zároveň, aby předešly se další provokace, vydal policejní ředitel dne 2. prosince 1918 pod číslem 13.688 pr. vyhlášku, jíž zakázal prodej a nošení velkoněmeckých trikolor a stuh v barvách velkoněmeckých, jakož i předmětů, barvami těmito okrášlených.

K tomuto vylíčení skutkového stavu podle zprávy policejního ředitelství podotýkám, že pokládám za jednu ze svých hlavních povinností potlačiti všechny provokace všemi zákonnými, po ruce jsoucími prostředky a postarati se, aby byli vinníci soudně, případně policejně, potrestáni a aby byl udržen pořádek v Praze.

Švehla, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP