Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 367.

Návrh

poslance Prokeše, Dra Witta, PhDra Frant. Rambouska, Slavíčka a soudr. na zřízení ústavu pro patologickou anatomii a bakteorologii na Ostravsku.

Obce okresu Mor. Ostravského obrátily se na vládu československé republiky o zřízení ústavu patologicko-anatomického a bakteriologického pří některé z nemocnic tohoto okresu.

Okres Mor. Ostravský, vklíněný mezi Opavské a Těšínské Slezsko a hraničící v hrotu tohoto klínu s posavadním Slezskem Pruským, je uzlem drah, probíhajících od severovýchodu, východu, severozápadu a západu směrem k Moravě a přirozeným mostem, vedoucím ze Slovenska na severní Moravu, a tudíž i jedním z nejfrekventovanějších okresů moravských, zprostředkujících průchod obyvatelstvu z Haliče, Ruska, Pruska, obojího Slezska a Slovenska do Československé republiky. Poměry zdravotní, jak vytvářejí se za posledních čtyř let, ukázaly, že Ostravsko může býti jediným zachycovačem všech sdělných chorob, které k nám ze sousedních zemí přicházejí. Již za dob prvních válečných událostí v obvodu říše Ruské potvrdila se tato skutečnost a bylo jasně viděti, kde nejsnáze možno stavěti hráze proti nebezpečí nákazy a kde je také i účelno zříditi stanici pro karantenisování cestujících z té neb oné části severu, kteří v ohledu zdravotním nebezpečí přinésti by mohli obyvatelstvu naší republiky.

Ostravsko jest však pro zřízení prosektury i v jiné příčině uzpůsobeno. Máť všeobecnou nemocnici v Mor. Ostravě s 398 lůžky, epidemickou nemocnici v Zábřehu nad Odrou, moderně zařízenou v roce 1912 ve způsobu pavilonovitém i odpovídajícím všem požadavkům moderní vědy lékařské, se 78 lůžky, schopnou účelného rozšíření, nemocnici železářských závodů ve Vítkovicích s 258 lůžky, nemocnici v Přívoze se 38 lůžky a nemocnici pro havíře závodů Marie Anna v Mar. Horách s více než 200 lůžky. Disponují tudíž obce Ostravské nemocničními budovami s bezmála 1000 lůžek. Při tom vhodno též podotknouti, že v Mor. Ostravě je bývalá baráková nemocnice, v níž umístěno býti by mohlo asi 1500 lůžek.

Moderní medicinu bez oddělení bakteriologického těžko si dnes mysliti. Řídí se bakteriologickými vyšetřeními zařízení profylaktická, zařízení všecka, která směřují k potlačení té či oné nákazy, zařízení, jež ve zdejším průmyslovém kraji nutno vždy podnikati s náležitou opatrností, poněvadž každé takové opatření hluboko zasahuje též do sociálních a hospodářských poměrů všech zúčastněných, tedy nemocného i jeho okolí. Tato okolnost zavdala podnět k tomu, že už v roce 1915 zřízena byla malá bakteriologická laboratoř v epidemické nemocnici zábřežské a že později v roce 1917 z iniciativy tehdejších úřadův vojenských improvisována byla vojenská laboratoř v témže ústavě.

Dnešní poměry, kdy valná část potravin dovážela se a dovážeti se bude z krajin, v nichž už ode dávna různé choroby sdělné byly domovem, vidí se potřeba zvýšené pozornosti a sledování chorob nakažlivých tím naléhavěji, i když bychom přezírali onen moment, že hygienická zařízení v Polsku, s nímž republika naše do užšího styku jistě bude přicházeti, na dlouho nebudou taková, aby obyvatelstvo naše nebylo v nebezpečí nepoměrně větším než v dobách předválečných. Jak dlouho tyto poměry potrvají a jaké poměry nadejdou po uzavření míru, nelze s bezpečností říci, avšak jedno nutno pokládati za jisté, že zvýšením frekvence obyvatelstva a příchodem jeho z krajin, o jichž zdravotních poměrech nemůžeme dnes náležitě býti informováni, budou zdravotní poměry obyvatelstva naší republiky v nebezpečí jistě zvýšeném.

Tyto úvahy vedly súčastněné obce k poznání, že dosavadní zdravotnická opatření našeho kraje nutno zdokonaliti, v prvé řadě že nutno bude zříditi řádnou, všem potřebám odpovídající prosekturu. Je pravda sice, že na Moravě je prosektura v Brně a Olomouci, ve Slezsku prosektura v Opavě, leč tyto ústavy pro svoji vzdálenost nestačí vyhovovati potřebám zdravotnictví, zejména v ohledu bakteriologickém.

Z toho důvodu žádají navrhovatelé, aby ministerstvo pro zdravotnictví zřídilo v okresu Mor. Ostravském ústav pro patologickou anatomii a bakteriologii a aby tento ústav byl vypraven všemi moderní medicinou požadovanými pomůckami a aby tento ústav byl ústavem státním.

V ohledu formálním budiž tento návrh přikázán odboru pro zdravotnictví.

V Praze 16. ledna 1919.

PhDr. Frant. Rambousek, Slavíček, Prokeš, Dr. Witt,

V. Brodecký, Hrouda, Buříval, Edm. Burian. A. Němec, Bož. Ecksteinová, Jaroš, Časný Felix, Hrdlička, Jirásek, Pavlán, Cingr, Kopeček, Špatný,Sladký, Němeček, Dr. Ot. Krouský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP