Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 362.

Návrh

Rudolfa Malíka a soudruhů, aby byla vypracována nová osnova zákona na ochranu vinařství a ovocnářství.

Konsum vína pro nedostatek a špatnou jakost piva velmi se za války rozšířil, při čemž jako víno hroznové prodána byla spousta vína padělaného.

Falšování nejen hroznového vína, ale i ovocných výrobků, zvláště též ovocných šťav nabyla za války neobyčejných rozměrů. Statisíce hektolitrů vody bylo proměněno na ovocná vína, aniž výrobek ovoce viděl. Byla to jen voda, cukr, kyselina vinná a essence. Ale i jinde, na př. v Německu bylo podle zprávy medicinského oddělení ministerstva pro kontrolu požívatin v Prusku ze 484 vzorků ovocné šťávy 221, t. j. 45% pozastaveno jako padělek, který v mnoha případech ovoce vůbec neviděl.

U cognaku a ovocného octa nabylo falšování ještě větších rozměrů než u ovocných výrobků, neboť podle toho, jak stoupala cena hroznového vína, postupovalo se i s nastavováním vodou a ke konci byl již v obchodě jen líh, zředěný vodou a parfumovaný essencí na místě vinného destilátu. Zákon o obchodě vínem neposkytoval nijaké ochrany konsumentům, jelikož ovocné víno a šťávy, cognak a vinný ocet nepodléhaly tomuto zákonu.

Aby těmto nekalým manipulacím byla učiněna přítrž, je zapotřebí nejen jasného zákona na ochranu uvedených výrobků, nýbrž též řádně vypravených výzkumných stanic, které by měly po ruce osvědčené zapracované chemiky, tak aby falšování vína a ostatních již uvedených nápojů se s určitostí prokázalo, což zvláště pro soudy je směrodatné.

Z těchto důvodů navrhujeme:

"Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Ministerstvo zemědělství nechť co nejdříve vypracuje podle zákona ze dne 12. dubna 1907 ř. z. č. 210 novou osnovu zákona na ochranu vinařství a ovocnářství. Do zákona budiž zejména kromě vína hroznového pojata úprava vína ovocného, vinného cognaku a vinného octa. Osnova, vládou vypracovaná, budiž vytištěna a rozdána všem obchodním komorám, zemědělským radám a jednotlivým odborníkům k posouzení. Na základě posudků uvedených korporací a znalců budiž pak osnova zákona definitivně upravena a sněmovně předložena, aby tu byla projednána."

Návrh tento budiž přikázán výboru zemědělskému.

V Praze 16. ledna 1919.

Rud. Malík,

Lud. Zatloukalová-Coufalová, Bradáč, Dr. Kubíček, Frant. Jan Kroiher, Udržal, J. Malypetr, Lukeš, J. Klega, Ing. Ferd. Klindera, Vojta, Mečíř, Chroustovský, Hübner, Votruba, Stoupal, Babánek, Vaněk, Dr. Rolíček, Jos. Sechtr, Dr. Černý, Adolf Prokůpek, M. Pilát, Malkus, Dr. Slávik, Anna Chlebounová, Jar. Rychtera, Měchura Jan, Sonntág.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP