Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 355.

Dotaz

členů Národního shromáždění Jana Hrizbyla, Slavíčka a soudruhů na ministra zásobování o přikročení přísného soupisu veškerého hotového na skladě a v továrnách se nalézajícího zboží vlněného, bavlněného jakož i veškerého textilního zboží a to z následujících důvodů:

Poslední události ohrožují vážně v některých městech rabováním reelní obchod a stanovením různých cen za zboží, které by mohlo přivoditi, že by se nikdo neopovážil převzíti zboží toto do prodeje. Navrhují tudíž podepsaní, aby bylo provedeno co nejrychleji opatření, které by bylo s to zachrániti zoufalé poměry ošacovací a přinésti rovnováhu do obchodu s látkami a textiliemi a tím přesvědčiti veřejnost, že vláda učinila vše, co měla po ruce za daných okolností.

Má-li se takovému chaosu předejíti, nechť ministerstvo pro zásobování lidu nařídí textilní komisi československého státu, aby provedla ihned nejpřísnější soupis veškerého zboží s udáním cen a to po doručení dopisu obchodníkům a továrnám do třech dnů. Při této komisi nechť zvolena jest 24tičlenná cenová komise, která skládati se bude z polovice z továrníků, obchodníků a živnostníků a z polovice z politických stran, delegovanými z řad konsumentů. Tato komise nechť jest pověřena mandátem, by ceny ustanovila takové, které by odpovídaly dnešní době a neohrožovaly dnešní obchod. Tato komise nechť provede s textilní komisí destribuci do měst, kde bude toho potřeba a to do té výše, jakou soupis předchozí ukáže.

Ceník odhadnutého zboží, nechť se ve všech časopisech veřejně vyhlásí a ve všech městech nechť stávají cenové komise jako dohledací, aby se zbožím nebyla prováděna nekalá manipulace. Textilní komise, nechť dá ono zboží do volného prodeje, s nejpřísnějším potrestáním těch obchodníků, kteří by se opovážili prodávati přes ceny, eventuelně kteří by se zbožím spekulovali.

Jako konečné ustanovení žádají navrhovatelé, aby s těmi obchodníky neb továrníky, kteří zboží nepřihlásí a míní s ním meziobchod, bylo naloženo co nejpřísněji, t. j. nejlépe zboží zrekvirovati a určiti jej zdarma některým veřejným korporacím.

Dle našich informací v továrnách a skladištích zboží jest a bylo by s to v této velké kalamitě uklidniti obyvatelstvo. Dále jest ochotna vláda zásadně trvati na tom, aby ani jediný metr zboží z oblasti československého státu nesměl býti vyvežen? Je vláda ochotna naříditi zákaz na zhotovování luxusního zboží, jež továrníci jen proto žádají, aby ono zboží dostalo známku exportní, což navrhovatelé rozhodně nedoporučují?

Podepsaní se táží, je ochotna vláda přání navrhovatelů ihned a rychle provésti a to v zájmu československého státu? Je ochotna vláda onen soupis naříditi, aby bylo známo přesně jaké a kolik onoho zboží se toho času v československém státě nachází?

V Praze 14. ledna 1919.

Jan Hrizbyl, Slavíček,

Emil Špatný, Dr. Emil Franke, Pelikán, Laube Rudolf, Buříval, Dr. Rambousek, J. Svozil, Freiman, A Konečný, Kopeček, Hrouda, St. K. Neumann, Josef Netolický, Tučný Al., Skorkovský, Landová-Štychová, Zeminová Frant., Dr. Frant. Krejčí, Záruba-Pfeffermann, Heidler.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP