Zasedání Národního shromážděné československého r. 1919.

Tisk 346.

Návrh

členů Národního shromáždění Buřívala, Tučného a spol. na vyplácení drahotní podpory státním zaměstnancům i po čas onemocnění.

Byrokratická úzkoprsost bývalého Rakouska je zvláštní známkou různých vládních nařízení a jich provádění. Státním zaměstnancům poskytnut byl drahotní přídavek, aby v době dnešní neslýchané drahoty byla jejich bída a nedostatek alespoň v nejmenší části zmírněna. Dosavadní drahotní přídavek jest oproti skutečným drahotním poměrům tak nepatrný, že skutečné zmírnění bídy nenastává, nýbrž jen pomalé zlepšení asi tak jako injekce umírajícímu. Avšak jak se provádí toto nařízení o vyplácení drahotního přídavku v určitých případech u výpomocných sluhů, to kvalifikuje nejlépe úzkoprsost oné svaté byrokracie.

Onemocní-li výpomocný úřední sluha, berní exekutor, poštovní zřízenec nebo dozorce vězňů a trvá-li jeho nemoc více jak tři dny, zastaví se mu po třech dnech plat a on odkázán je na nemocenskou podporu příslušné okresní pokladny nemocenské, mimo to ale zastaví se mu vyplácení drahotního přídavku!

Tento skutek je naprosto nesprávný a nelidský, to neměl na zřeteli zákonodárce, když toto ustanovení vydal, to mohlo se zroditi jen v hlavě některého byrokrata, který nemá trochu rozhledu a citu lidského. Vždyť drahotní přídavek byl všem státním zaměstnancům, kteří jsou ve službě, poukázán ku zmírnění bídy. Může za to výpomocný sluha, který je u toho kterého úřadu stále a trvale zaměstnán, že mu nemoc na nějaký čas znemožnila vykonávati službu? Může výpomocný sluha za to, že následkem podvýživy a hladu onemocní? Za to má býti potrestán odnětím drahotního přídavku, který měl bídu jeho rodiny zmírniti? Má mu proto, že je nemocen postačiti podpora nemocenská, která obnáší pouze 60% jeho denního platu? Předce onemocní-li někdo v rodině, zvláště přednosta domácnosti a živitel rodiny, pak je nesporno, že rodinné poměry se zhorší, bída zvětší a aby se ještě zvětšila, odnímá mu správa státní ještě drahotní přídavek. Toto jednání je do nebe volající, ono přímo volá o pomstu na svaté byrokracii. Drahotní přídavek logicky patří každému státnímu zřízenci, zvláště výpomocnému, i tehdá, když mu nemoc znemožní, aby pracovati mohl, činí-li to některý úřední orgán jinak, činí tak proti spravedlivému skutku zákonodárce.

A ještě něco. Zákonodárce měl na zřeteli, onemocní-li pracující člověk, aby nebyl nijakým způsobem poškozen, aby neutrpěl ztrátu výdělečnou, zejména v prvém týdnu onemocnění a proto ustanovil o námezním poměru změnu občanského zákona paragr. 1154 B./ kde praví: Zaměstnaný nepozbude práva na plat, když mu po službě alespoň čtrnácti denní nemoc nebo nehoda překazila konati služby po dobu poměrně krátkou jeden týden nepřevyšující a když toho nezavinil úmyslně nebo hrubou nedbalostí. Totéž platí, když mu konání služeb překazí jinaké důležité v jeho osobě se zběhnuvší důvody. Tímto ustanovením zákona musí se řídit každý i ten nejmenší a nejchudší zaměstnavatel, je ním povinna se říditi státní správa, která když vydává zákon pro jiné, má se jím také sama říditi a má upraviti vše co je v nesouladu s tímto přesným ustanovením. Ona má odstraniti ustanovení, že výpomocným sluhům v případě onemocnění se třetí den zastavuje plat a má jej nahraditi ustanovením, že se mu plat zastavuje až po sedmi dnech, bez ohledu na to, že dostává podporu nemocenskou.

Navrhuje proto:

1. Onemocnělým výpomocným sluhům, když nemoc neb úraz znemožní jim vykonávati službu a oni odkázáni jsou na podporu nemocenskou nebudiž jim drahotní přídavek zastavován nýbrž dále neztenčeně vyplácen, aby rodiny jejich neupadaly ještě do větší bídy a hladu.

2. Nebudiž onemocnělým výpomocným sluhům po třech dnech zastavován plat, nýbrž dle §u 1154 B) až po sedmi dnech, bez ohledu, dostávají-li snad podporu nemocenskou či nikoli.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl k projednání státně-zřízeneckému výboru.

V Praze dne 10. ledna 1919.

Buříval, Tučný,

Landová-Štychová, J. Svozil, A. Konečný, Dr. Heidler, Dr.Klouda, St. K. Neumann, Jan Hrizbyl, Vochoč, Skorkovský, Slavíček, Dr. Emil Franke, Freiman, Hrouda, Sladký, Rudolf Laube, Dr.Uhlíř, Kopeček, Dr. Rambousek, J. Netolický, Zemínová Fr.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP