Zasedání Národního shromážděné československého r. 1919.

Tisk 324.

Návrh

poslance K. Mečíře a soudruhů

na ustanovení minimální mzdy a minimálních cen produktů a výrobků.

Zkušenost učí, že rozvoj hmotných poměrů dělnictva jak zemědělského, tak průmyslového nedál se a neděje se stejnoměrně. Není takové stejnoměrnosti ani ve všech třídách dělnictva průmyslového ani zemědělského. Celkem se zlepšení hmotných poměrů nabývalo jednak uznáním zaměstnavatelů, jednak mzdovými boji. Výsledek jejich byl tím lepší pro dělnictvo. čím lépe bylo k nim vyzbrojeno, v první řadě organisováno. Poněvadž pak tato výzbroj pro mzdové boje byla v různých oborech různá, byl různý také výsledek a tak se stávalo, že o výši mzdy často nerozhodovala tak hodnotnost, namáhavost nebo tíha práce jako spíše připravenost k boji. Tento poměr se ještě zhoršil za dob války ve mnohých směrech.

Základem svobodné republiky československé musí být jednak svoboda, jednak také - a na to se nesmí zapomínat - sociální spravedlnost. Nechceme, aby byl nucen dělník toho, co mu přísluší, domáhati se bojem, svobodný, v pravdě demokratický stát musí mu sám, z dobré vůle poskytnout, čeho je mu třeba, nejen aby byl živ, ale aby jeho život byl člověka důstojný, aby se povznesl nejen hmotně, nýbrž i duševně a mravně.

Co jest dělníku - v nejširším slova smyslu - poskytnout, musí být za těchto okolností ne již ponecháno dohodě nebo úmluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnaným, nýbrž stanoveno mocí stojící nad oběma. Řečená dohoda často se stává diktátem; často nezaměstnaný dělník, aby měl aspoň něco, musí se spokojit s podmínkami nejhoršími. Demokracie musí vyžadovat, aby byly stanoveny každému pracovní podmínky tak, aby jeho práce mu zaručovala způsob života, přiměřený jeho práci i jeho vzdělání, aby mu stanovila minimální příjem, jinými slovy minimální mzdu.

Rozumí se, že každý zaměstnavatel bez rozdílu může a bude platit tuto mzdu jen potud, pokud odpovídá cena jeho produktů této mzdě. Kdyby cena prodejní jeho výrobků byla menší nežli cena výrobní, nezbylo by mu nežli výrobu zastavit. Stát sebe sociálnější nemůže žádat na zaměstnavateli, aby pracoval se ztrátou, poněvadž konec takové práce by byl zmar závodu a tím také katastrofa dělnictva tam zaměstnaného. Stanovení minimální mzdy musí být tedy spojeno se stanovením minimální ceny produktů.

Rozumí se samo sebou, že tato minimální cena produktů musí platit pro všecky produkty toho druhu, ať vyráběné doma nebo za hranicemi. Je přece lhostejno pro závod, jenž má platit minimální mzdy, zda-li mu je prosperita za jejich platnosti znemožňována tím či oním. A pravděpodobnost cizozemské konkurence, vyvážející stůj co stůj, jen aby zlepšila valutu a uplácela nesmírné státní dluhy a náhrady, je dnes větší nežli kdy jindy.

Z toho důvodu musí být celní zákonodárství upraveno tak, aby nebylo lze prodávat cizí produkty, při nichž jsou stanoveny minimální mzdy, v tuzemsku nikdy levněji než jsou minimální ceny, clo tedy musí činiti plný rozdíl mezi cenou placenou za dovážený produkt v cizině a zákonně stanovenou cenou minimální.

Z těchto důvodů navrhujeme:

Vláda se vyzývá, aby neprodleně podala zákon:

1. jímž se zřizují smíšené komise, složené stejným dílem ze zaměstnaných a zaměstnavatelů určitého odboru a ze zástupců vlády.

2. Tyto komise stanovte vždy na určitou dobu minimální mzdy a minimální ceny produktů.

3. Clo na dovážené zboží ať činí rozdíl mezi cenou placenou v cizině a minimální cenou takto stanovenou.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru sociálně-politickému.

V Praze dne 9. ledna 1919.

K. Mečíř,

Josef Sechtr, Otm. Hrejsa, Okleštěk, Lukeš, Hybš, Hucl, J. Malypetr, Dr. Hnídek, Bradáč, Udržal, Jan Rychtera, K. Sáblík, Chaloupka, Dr. Černý, K. Jonáš, Dr. Kubíček, Dr. Viškovský, Vraný, Chroustovský, Dr. Horáček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP