Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 312.

Návrh

členů Národního shromáždění Vaňka, Špatného, Biňovce,

Svozila a soudruhů na ztrestání oněch činitelů, kteří lidu československé republiky odpírají nebo zdražují dodávání nutných potřeb životních.

Převratem ze dne 28. října 1918 zřízena byla československá republika jako samostatný stát československého národa. Již tohoto památného dne všemi směrodatnými činiteli bylo z radostné nálady celého národa zdůrazněno, že první starostí mladého státu musí býti zabezpečení širokých vrstev lidu, zejména pracujícího lidu od hladovění, aby tak z hladu a bídy vznikající nepokoje neohrožovaly těžko vydobyté samostatnosti československého národa.

Pohříchu výzvy úřadů v časopisech a národních institucích u mnohých spoluobčanů vyzněly na prázdno. Jim osud mladého československého státu na srdci neleží a touha po mamonu žene je k lepšímu zpeněžení zatajených zásob na úkor hladovějícího obyvatelstva, jeho žen a dětí.

Zásoby obilí, jak o tom svědčí vyhlášky okresních hejtmanů, jsou dosud hromadně zatajovány a sotva 15 procent rolníků odvedlo nařízený kontingent obilí. Majitelé mlýnů až na ojedinělé výjimky veřejnou aprovisaci i maloproducenty přímo lupičským způsobem zkracují a jim znehodnocené, k jídlu nezpůsobilé výrobky dodávají. Koloniální zboží, látky, oděv, prádlo, kůže i jiné věci nezbytné výživy obyvatelstva jsou stále obchodníky a živnostníky utajovány a cena jejich, zejména v poslední době opětně stoupá do závratné výše.

Počínání takové jest v době, kdy válka od pracujícího lidu vyžádala sobě tak hrozných obětí na životech, krvi a zdraví, nejen neomluvitelné, nýbrž jistě nejvýš trestuhodné. Z důvodů těchto navrhují podepsaní:

Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby předložila neprodleně osnovu zákona, v níž by obsaženy byly tyto zásady:

1. Zatajování zásob obilí, tuku, látek, kůže, uhlí, koloniálního zboží i jiných surovin a produktů, jež nutný jsou k opatření lidu životními potřebami a k udržení klidného chodu hospodářské činnosti ve státním ústrojí, v úmyslu, aby zásoby tyto odňaty byly okamžité spotřebě, jest zemězradou, která musí přísně býti stihána a trestána, a to těžkým žalářem podle okolností a množství zatajeného zboží ve výměře od 5 do 20 let.

2. Zatajené zásoby a polovina movitého i nemovitého majetku provinilce propadají k dobru státu.

3. Provinilec po odpykání trestu vyloučen jest na čas svého života z užívání politických a občanských práv.

4. Stejně trestána budiž dokazatelná lichva s potravinami, oděvem a obuví.

Po stránce formální navrhujeme přikázání tohoto návrhu výboru právnímu a sociálně politickému.

V Praze dne 9. ledna 1919.

Vaněk, Špatný, Biňovec, Svozil,

Stivín, Novák, Skurský, A. Němec, F. Houser, Johanis, Kříž, Prokeš, Josef Teska, Pik, Jaroš, Aust, Brodecký, Hummelhans, Pavlán, Brožík, Laube Rudolf, Svěcený, Časný, Charvát, Šáda, Němeček, Svoboda, Srba,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP