Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 291.

Vládní návrh

zákona, jímž se doplňuje zákon ze dne 2. listopadu 1918 č. 8 sb. z. o zrušení zabavení majetku pro velezrádné činy.

Zákon

ze dne ............................ 1919,

jímž se doplňuje zákon ze dne 2. listopadu 1918 č. 8. sb. z. o zrušení zabavení majetku pro velezrádné činy.

Čl. 1.

§ 2. zákona ze dne 2. listopadu 1918 č. 8. sb. z. zní:

"Zrušení proveďtež soudy, které zabavení povolily. Povolil-li zabavení soud, ležící mimo obvod československého státu, příslušný jest naříditi zrušení okresní soud, v jehož obvodu jest větší část zabaveného jmění, nebo soud, jemuž přikázána byla správa jmění, nebo jiné opatření, jmění se týkající (opatrovnický, pozůstalostní, knihovní), z úřední povinnosti.

Také osoba zabavením postižená, opatrovník nebo finanční prokuratura může zrušení navrhnouti. S návrhem předloženy buďtež příslušné spisy, jež strana po ruce má.

Nebyl-li návrh podán finanční prokuraturou, soud vyžádej si od ní vyjádření, zejména by zjistil, nebyl-li čin spáchán ze zištnosti (§ 1.).

Usnesení, kterým se povoluje, by zrušeno bylo zabavení, budiž dodáno zúčastněným, opatrovníku a finanční prokuratuře; byl-li finanční prokuraturou dán souhlas, učiní soud spolu opatření, by uvolněno bylo jmění. Jinak podle právoplatného usnesení nařídí, čeho třeba k uvolnění.

Čl. 2.

Tento zákon nabude platnosti dnem vyhlášení.

Odůvodnění:

Zákonem ze dne 2. listopadu 1918 č. 8 sb. z., kterým bylo nařízeno, že se zrušuje zabavení jmění pro velezrádné činy, kromě činů, jež byly spáchány ze ziskuchtivosti, bylo vysloveno v § 2.: "Zrušení proveďtež soudy, které zabavení povolily."

Podle §§ 3. a násl. čís. nař. z 9. června 1915 č. 156 ř. z. byla upravena příslušnost pro zabavení takto:

1. Bylo-li trestní řízení zahájeno u vojenského soudu, byl příslušný:

a) civilní sborový soud pro trestní věci prvé stolice v sídle vrchního zemského soudu, v jehož obvodu byl čin spáchán;

b) byl-li čin spáchán v cizině, trestní soud (sborový soud I. stolice) v sídle vrchního zemského soudu, v jehož obvodu jest větší část jmění obviněného;

c) konečně mohl vrchní zemský soud jiný sborový soud svého obvodu, zrušovací soud (civilní trestní soud) v jiné zemi ustanoviti, byla-li činnost příslušného soudu zastavena, nebo z jiných důležitých příčin.

Bylo-li trestní řízení zahájeno u civilního trestního soudu, neb okresního soudu, byl příslušný trestní soud (sborový soud), u něhož věc byla zahájena, nebo v jehož obvodu jest onen okresní soud.

Finanční prokuratura pro Čechy poukázala na to, že v mnoha případech bylo zabavení povoleno soudy mimo obvod československého státu (v Terstu, Lvově, Inšpruku, Štýrském Hradci, Vídni). Tyto soudy nejsouce vázány zdejšími zákony, nezrušují zabavení. Zdejší soudy, které vykonaly zabavení, neb opatření, k tomu směřující, odmítají pak zabavení zrušiti, odkazujíce na to, že podle §u 2. zák. č. 8 sb. z. nejsou příslušny.

Třeba jest však v mnohých případech, kde jmění tu opravdu bylo, zabavení zrušiti, aby s jměním anebo pozůstalostí volně nakládáno býti mohlo; tím spíše, když podle §u 9. cís. nař. soudy měly jako opatrovnické převzíti správu, pokud třeba, ustanoviti správce a zabavení v pozemkových knihách dáti poznamenati.

Dlužno zákon doplniti ustanovením, který soud jest příslušný pro zrušení, bylo-li zabavení povoleno soudem mimo obvod československého státu. Nejvhodnější zdá se, podle pravidel o povolení trestní sborový soud I. stolice, v jehož obvodu leží větší část jmění. Mohou zde být i jiné případy obdobné, kromě toho nemůže býti jmění v obvodech několika okresních soudů a tu lze zabavení zrušiti jediným usnesením. Při něm byla tu fikce, jakoby trestní řízení bylo bývalo zahájeno u civilního trestního soudu (č. 2.). Přenésti příslušnost na trestní soud v sídle vrchního zemského soudu se nedoporučuje, ježto bude třeba zaslati soudu spisy toho kterého soudu opatrovnického a snad i vykonati šetření.

Nejjednodušší a nejúčelnější jest návrh, aby v tomto případě zrušil zabavení soud okresní (neb i sborový), v jehož obvodu jest jmění větší částí, nebo který také činil dříve nějaké opatření (při knih. poznámce mohl by to býti sborový soud I. instance). Třeba však jistých kautel.

Proto navrhuje se tento zákon.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP